Kabul Edilmiş Dualar

4,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
645 gösterim
Ünlüler ve zenginler arasındaki yaşam hakkında Proustvari bir itiraf...

Truman Capote´nin son romanı, kendisi öldüğünde henüz bitmemişse de, varolan bölümleri zamanın sosyetesinden ve alt tabakasından, yüz kızartıcı bir grup portre sunar.

Anası babası belli olmayan ve erotik zevkin her türlüsünü tadan bir yazarın kariyerinin anlatıldığı Kabul Edilmiş Dualar, Tanca´nın adı kötüye çıkmış bir barından La Cote Basque´daki mükellef bir sofraya, edebiyat salonlarından pahalı genelevlere doğru salınım yapar.

Çıkarcı güzel kadınların, sadist kocaların yanısıra gerçek yaşamdan gelen karakterleri de kapsar. Hepsinden öte, bu hain bu tuhaf kitap Capote´nin acımasız gözlemciliğini ve çok tehlikeli zekasını sergiliyor bize.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789755703459
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
 24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Biraz sert bir kitap olduğunu en baştan söyleyim. Kitapta yer alan anekdota göre Camus, Capote'nin yazdığı bir metni okur ve daha gerçekçi şeyler yazarsa şansının daha yüksek olacağını söyler. Ama Capote'ye göre yazdıkları gerçeğin taa kendisidir. Kitabın bazı bölümlerinin yayınlandığı 1970'lerde sosyete arasında büyük çalkantıya neden olmuştur. Capote dışlanmış inzivaya çekilmiştir. Kitap hakkında yazdığım blog yazım:
https://karakugublog.wordpress.com/...anavarlarin-pesinde/

Peyroux 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

İtiraf etmeliyim ki bu kitap inanılmaz bir hayal kırıklığı yarattı bende. Çünkü yazarın son ve en iddialı  eseri. Tamamlayamadan hayata veda ettiğini biliyordum bu sebeple sona bırakmıştım.
Proust'un başyapıtı Kayıp Zamanın İzinde'nin çağdaş bir eşdeğeri olacağı iddiasıyla yazılan ve lanse edilen bir eserden çok fazla beklentiye giriyorsunuz. Ancak bu kadar büyük iddiaya göre bomboş bir kitap. Aslında yazar kendisi de iddiasının büyük olduğunu farkedip yıllarca tamamlayamamış, yayınevine teslim süresini pek çok kez uzatmış.
Alkol, uyuşturucu içinde ahlaksız bir yaşam süren yetimhanede büyümüş bir yazarın hayatı. Fütursuz ve küfürlü anlatımı var. Hiç ısınamadım çok zor tamamladım.

Kitaptan 7 Alıntı

Peyroux 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Dostoyevski okudun mu? Evet, senin raconun olmadığını tahmin ettim. Ama sen onun insanlarından birisin. Aşağılanmış, incinmiş. Ben de öyle; bunun için kendimi senin yanında güvende hissediyorum.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yetenek
Yapılabilecek en büyük kötülük budur; aslında yeteneği olmayan birini yeteneğinin olduğuna inandırmak.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 24 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 24 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çıkar
Emin değilim ama, birisini, ilk düşünceniz ondan sağlayacağınız yararsa, sevmeniz olanaklı mıdır? Çıkar sağlama dürtüsü ve bundan kaynaklanan suçluluk duygusu başka duyguların gelişmesini durdurmaz mı?

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 32 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 32 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dostoyevski
Yaralı gözler. İncinmiş, aşağılanmış. Dostoyevski okudun mu? Evet, senin raconun olmadığını tahmin ettim. Ama sen onun insanlarından birisin. Aşağılanmış, incinmiş. Ben de öyle; bunun için kendimi senin yanında güvende hissediyorum.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yetenek
Belki daha önce de söylemişimdir, benim yeteneklerimden biri de başaşağı okuyabilmektir; biz, zekasıyla varolmaya çalışanlar acayip beceriler geliştiririz.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 123 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 123 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tanagra
Harika yaratılmış, bir Tanagra heykeli gibi; kadınsı davranmadan kadınsıdır o; tanıdığım, hem dürüst hem de sıcak olabilen çok az insandan biridir; normalde biri ötekini yok eder.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 143 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 143 - Sel Yayıncılık)
ramazan k. 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

suçlu
En kurnaz suçluların kafasında bile temelde bir aptallık vardır.

Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 152 - Sel Yayıncılık)Kabul Edilmiş Dualar, Truman Capote (Sayfa 152 - Sel Yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?