Kaçıklık Diploması

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
33 gösterim
"Okuyacağınız her şey gerçektir... Anlatacağım olayların pek çoğunun tanıkları vardır... Ne kişi adları değiştirilmiştir ne de yer adları... Bence insanlar yaptıklarından utanmamalıdırlar. Utanılacak şeyleri ise yapmamalıdırlar."
Ayşe Nil'in bu yapıtında Fransız La Paix Hastanesi'nde Suna Tanaltay ve Prof. Dr. Ayhan Songar'a kadar birçok ünlü kişiyi gerçek adlarıyla ve tanıklar önünde yaşanmış olayların içinde bulacaksınız. Ayşe Nil gittiği psikiatristlerle, birçok kez kapatıldığı hastanedeki soğuk, sevgisiz, özensiz ve çarpık ilişkileri sergiliyor.

İyileşme sürecinden bugüne kadar geçen zamandaki hikayesini de eklediği bu yeni genişletilmiş baskı, yazarın inanılmaz yaşam öyküsünü sizlerle buluşturuyor.

"O şoklardan sonra zaten pasifize oluyorsunuz, bembeyaz duvarlar insanı öldürüyor. Temel yanlış ise psikiatristlerde. Büyük bir bölümü işlerini ciddiye almıyor..."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  165
 • ISBN:
  9789759129040
 • Yayınevi:
  Akis Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Bu mu olgunluk? Duyguların sıcacık sarmalını yitirmek aslında acinilacak bir şey. İnsanları tanıdıkça korku sarıyor içimi. Tanrim ben sevemeyecek miyim? Sevgilerimi başıboş birakamayacak mıyım hiç? Hep denetleyecek, hep bir kazik yememek için tetikte mi duracağım?..

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil

Ben herşeyi bir kenara bırakmıştım ama kitap okumayı asla.eskiden olduğundan çok daha fazla kitap okuyordum. Bir arkadaşım bir gün "sen gününü yaşamıyor, yaşanmış şeylerle vakit geciriyorsun" dedi, doğruydu belki.. Ama zenginlesiyordum, bu kesindi..

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil

Ruhbilim, insanın içindeki ateşin teorik olarak ayrımında olsa da henüz onu çözmekten çok uzak. Çünkü onlar ateşi değil, yüzeye çıkmış küllenmiş parçacıklarımızı görüyor.

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil

Her türlü akıl hastalığının ortak tarafı, akıl denetiminin tümüyle ortadan kalkmasidir. Akıl denetimi kalkınca insanın bilinç altından kaynaklanan duyguları, öfkeleri, kinleri tutkuları, takıntıları, çarpıkliklari, yozluklari ortaya saçılır. İnsan, aklıyla denetim altında tuttuğu derinliklerdeki çirkinliklerini açıklıkla sergiler. Ortaçagda delilerin içlerine şeytan girdi gerekçesiyle yakılması bundandır. Çünkü bu dönemde insanın içindeki bütün şeytanı yaklaşımlar görünüm alanına çıkar. Freud teorisiyle söylersem insana id egemen olur.

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil

Çevrenizdeki tüm insanlar, sizi de kendilerine benzetmeye kalkarlar. Çünkü siz değişik olursanız eğer, kendilerinin ne denli yanlış olduğu anlaşılacağından, tüm donanımları ile size savaş açarlar. İnsanlar da bu tutum benzerliği şaşılacak boyutlardadir.sizinse yapabileceğiniz iki şey vardir: ya teslim olur ya da kaçarsıniz. Kaça kaça da "kaçık" laşırsınız.

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil

-kendine çok yüksek duvarlar örmüşsun. Bu duvarlar arkasında mutluluğu yakalaman imkansız. Sen çok mutlu olamazsın hiç bir zaman.
Gülmüştü.
-ama çok mutsuz da olmam..

Kaçıklık Diploması, Ayşe NilKaçıklık Diploması, Ayşe Nil