Kahire Başıboş Kentler 2

1,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
350 gösterim
"Hangisi yeğ tutulmalı? Yaşamak mı, yoksa yaşamı kayda almak mı? Olup bitmekte olanın içine dalmak mı, yoksa onu betimlemek için bir köşeye çekilmek mi? Olayların peşinden koşmak çok daha çekici; ama o durumda, her şey akıp gidiyor, elde hiçbir şey kalmıyor. Bunları kâğıt üzerinde kalıcı kılmak, işte, onları zamanın evrensel yıkımından kurtarmanın tek yolu bu; ama o durumda da her şey elimizden kayıp gidiyor ve insan hiçbir şeye katılamıyor."

Kahire'nin kahramanlarından Manolis aktarıyor bu düşünceleri, İspanyol İç Savaşı sırasında Paris'te bulunan Jean-Richard Bloch'u anarak. Yunanistan savaşlarla, çatışmalarla darmadağın olmuştur. Savaş karşıtı Yunanlı aydınlar, ülkeyi terk etmek zorunda kalmış muhalif askerler, Kudüs'te olduğu gibi Kahire'de de "dışarıdan" bakmaktadır olaylara. Ama hangi Kahire? Sokakları ele geçirmiş çeteler, güzel kadınlar, iyi insanlar, tehlikeli adamlar... Tsirkas, hem olayların tam ortasında hem onları kâğıda dökmek üzere kıyıda kalmayı başarıyor. Okuma şöleni Kahire'yle devam ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750714269
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
FATOŞ OKULU 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 1/10 puan

Yarıda bırakmamak için çok çaba harcadım. Anlatım kötüydü hiç kafamda canlanmadi karakterler. Kopuk kopuk olaylar. Asıl konuyu anlamakta zorlandim. Son 20 sayfada küfür olarak 'Türk tohumu ' kelimelerini kullanmislar. Fiyaskoydu yani kitabı okumayı düşünen arkadaşların tekrar dusunmesini tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı