Kapital Yeni Başlayanlar İçin

7,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
3 beğeni  · 
634 gösterim
"Ne? Das Kapital'i okumak mı?" Bunu yapmak için Einstein'ın beynine ve peygamber sabrına sahip olman gerekir. Bu doğru değil. Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitapta, David Smith ve Phil Evans, çok zengin resimlerle, yalın bir dil kullanarak, Kapital'in anlaşılması zor bir kitap olduğu efsanesini yerle bir ediyorlar. Elinizdeki kitap Marx'ın temel kavramlarını bayağılığa düşmeden, büyük bir beceriyle basitleştiriyor ve bunu yaparken mizahı elden bırakmıyor ve Marx'ın bu büyük eserinin bugün de son derece geçerli ve canlı olduğu gerçeğini adeta çizgi roman tadında okuyucuya sunuyor.

Kapital, Marx'ın emek, ücretler, işsizlik, fabrikalar, makineler ve metalar; para, fiyatlar ve değer; sömürü, kapitalistler ile işçiler arasındaki uzlaşmaz çelişki; işçi sınıfının insan onuruna yakışır bir yaşam, özgürlük ve iktidar mücadelesi hakkında yazmış olduğu başyapıtıdır.

Dünya kapitalist sisteminin büyük bir kriz içinde debelenmekte olduğu bugünlerde 15 ile 115 yaş arasındaki herkesin okuması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055691134
 • Çeviri:
  Kemal Ülker
 • Yayınevi:
  Versus Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Koskoca Kapital'in yanında basit kalır eminim ama "her şeyini bilmeye gerek yok fikir sahibi olmam kafi" diyenler için gayet yeterli. Daha çok komünist sistemi açıklama değil de kapitalizm anlatısı ve eleştirisi üzerine kurulu. Ortalama bir lise 3-4 öğrencisinin anlayabileceği düzeyde, kısa özetler ve karikatürize edilmiş görsellerden oluşan sıkmayan tatmin edici bir kitap.
Temel taşlar yerine oturduktan sonra zaten merak uyanmış kişi konu üzerine başka kaynaklardan devam edecektir.

Tarihsel Maddeci 
16 Mar 10:32 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

Marksist-Leninist ekonomi politik üzerine ilk okumalarımı yaptığım zamanda okuduğum bir kitaptı. Kitabın sonunda Stalin'e yöntelik "tepeden inmeci(!)" ya da Che yoldaşa yönelik "darbeci(!)" gibi ifadelerin kullanılmasından dolayı kitabın sağlamlığından şüphe etmiştim. Yıllar sonra, kitabın Trotkistler tarafından basıldığını anlayacaktım ve bu tarz kitaplar yerine kaynağı suyundan içmeye karar verdim.

Kitaptan 1 Alıntı