7,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
320 gösterim
“Bu kitap hayatlarımı anlatıyor. Bütün hayatlarımı: Fransız Desailly’nin; Afrikalı Desailly’nin; futbolcu Desailly’nin ve de daha özel olan, güzel olduğu kadar üzücü de olan benim hayatımı. Uzun bir zaman tümünü –bu siyah beyaz hazineleri- kendime sakladım; onları saklamak, korumak hatta daha da önemlisi onları anlamak istiyordum. Onların benim gerçek zenginliğimi ne ölçüde oluşturduğunu ölçmek için 15 senelik uzun bir futbolculuk kariyeri gerekti. Özellikle mesleğim sayesinde yıllardır iki ülkemin olması –Fransa ve Gana- hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak bir ayrıcalık
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9789759964917
 • Çeviri:
  Ali Ece
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marcel Desailly’nin otobiyografisi niteliğinde olan Kaptan, 2001’de yayınlanmıştı. Yani, Desailly faal futbol hayatına ve dahi Fransa milli takımında oynamaya devam ederken. Bu ilginç bir durumdu zira bizde zaten çok az olan futbolcu otobiyografileri dünyada da genelde futbol hayatı bittikten sonra yayınlanır. Ancak Desailly, farklı bir yolu tercih etmişti.

Marcel Desailly, gerçek bir futbol yıldızı değildi. İyi bir futbolcuydu, harika bir kariyere sahipti ama mesela oynadığı takımların bir numarası asla değildi. Buna rağmen hayatı adeta bir roman gibi.

Gana’da başlayan ve küçük yaşta Fransa’ya, Nantes’a doğru yol alan bir hayat hikayesi var. Annesi’nin üç farklı evlilikten olan dört çocuğunun en küçüğü Marcel. Adını taşıdığı kişi ise gerçek babası değil, Gana’da da görev yapan yaşlıca bir Fransız diplomat.

Desailly’nin kitabı oldukça dobra şeylerle dolu. Yani pembe renkli hayatlar ve herkesin iyi, herkesin mükemmel olduğu bir öykü değil. Ancak özellikle 90’lı yıllar biz futbolseverler için pek çok tanıdık simayı da içinde barındırıyor. Marsilya’dan Abedi Peleve başkanları Bernard Tapie, AC Milan’da yine başkan Berlusconi başta olmak üzere teknik direktör Fabio Capello ile oyuncular Tassotti, Baresi, Maldini gibi isimler… Fransız futbolundan Jean Pierre Papin, Eric Cantona, David Ginola gibi sonradan bertaraf edilecek oyuncular ile Desailly kuşağından Zidane, Djorkaeff, Lizarazzu, Dugarry, Leboeuf, Thuram, Blanc, Petit… Yeni nesilden Anelka, Henry, Trezeguet, Pires gibi oyuncular… Ama en önemlisi Desailly’nin çocukluk arkadaşı da olan Deschamps.

Kitapta Deschamps da kendine epeyce yer buluyor ve iyi futbolculuğu kadar sağlam karakteriyle de kendini gösteriyor. Marcel’in Nantes’ta başlayıp, Marsilya, AC Milan ve Chelsea ile devam eden kariyeri, aile hayatı ve pek çok düşüncesi bu kitapta hayat buluyor.
Gana ile Fransa arasındaki gelgitleri de ilgi çekici. Bir dönem Gana ile olan bütün bağlarını reddediyor mesela, kendini tam bir Fransız olarak görüyor. Ama sonrasında dengeyi sağlamayı başarıyor.

Kitapta sıkı itiraflar da var. Özellikle Tapie dönemi Marsilya’sı ile ilgili bunlar. Marcel’in en sık telaffuz ettiği şeylerden birisi de para oluyor. Açık yüreklilikle futbolcular için en önde gelen şeyin para olduğunu anlatıyor.

Eğer okumayı da seven bir futbol severseniz ve yaşınız da 90’ların futbolunu hatırlama için idealse bu kitabı beğeneceksiniz.

Futbol severlerin zevkle okuyacağını düşündüğüm bir otobiyografi. Fransa'nın büyük kaptanının hikayesi oldukça ilgi çekici, özellikle milan dönemi...