Kara Delik Evrenin sonunu mu?

8,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
253 gösterim
Kara delikler, uzayın ve zamanın nerede sonlandığını belirleyen, böylece doğanın en kutsal yasalarını hiçe sayan ürkütücü olgu.
Kara delikler, bilimin bile inanılmaz düşe dönüştüğü doğada, karşılaşabileceğimiz her şeyden ayrı, her şeyden farklı ve herşeyden korkunç.
Kara delikler, saniyenin yirmi milyonda birine sığacak korkunç bir kıyametin simgeleri. Nasıl ortaya çıktılar. Güçlerinin kaynağı nedir, nereden geliyor, nereye gidiyorlar?...
Yıldızların nasıl patladığı, yerçekimsel güçleriyle nasıl kendi içlerinde çöktüklerini, çağdaş fiziğin üzerinde durduğu bu ürkünç olayı açıklayan ilk kitap
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1992
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9753900686
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Harun Mutluay, Fadıl Akgün
 • Yayınevi:
  E yayınları
 • Kitabın Türü:
Erim Asya 
 30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap ve diğer Kara delikler üzerine yazılmış bütün kitapları okuyun. Kafanızda tek bir soru canlanacak.

"Süper kütleli bir kara delik nasıl var olabiliyor ?" Evrenin başlangıcından beri var olsa dahi, bütün bir galaksiyi yemiş olsa dahi hatta ve hatta kendisi gibi bir süper kütleli kara deliği yiyip yeni bir süper kütleli kara delik oluştursalar dahi bu büyüklüğe erişemezler.

Peki nasıl oluyor da ? var olabiliyorlar. Ve bunlardan bir tanesi içinde bulunduğumuz galaksimizin tam merkezinde. Kitap kafanızdaki soruları yok etmiyor aksine daha da arttırıyor.

Hakan Uzun 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Evrenin ne kadar büyük olduğunu, bizim ise onun yanında kumsallarda ki tek bir toz tanesinden daha önemsiz olduğunu gösteren eserlerden biridir bu. Dünyanın en önemli bilinmezi hakkında bir kitap. Karadelikler bir süredir insanoğlunun en merak ettiği şeylerin başında geliyor. Zira çekim gücü ile yıldızları, gök taşlarını, gezegenleri, hatta ışığı bile tamamen sömürebilecek kadar güçlü bu oluşumun tam olarak ne gibi etkilere sebep olduğu konusu tartışılmakta ve teoriler üretilmekte. Kitap ise bu teorileri ve karadeliğin bilinen özelliklerini herkesin rahatça anlayabilmesi için sade dille açıklıyor.

Kitaptan 4 Alıntı

ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
02 May 21:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

orta derecede bir Samanyolu topluluğunda, orta büyüklükte bir galaksinin merkezinden belirli bir uzaklıktaki orta büyük­ lükte bir yıldızın çevresinde dönen orta derecede bir ge­ zegenin önemsiz sakinleri olduğumuzu biliyoruz.

Kara Delik, John Taylor (Sayfa 119 - e yayınları)Kara Delik, John Taylor (Sayfa 119 - e yayınları)
Erim Asya 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimiz ölümsüzlüğü arzu ederiz. Bu, evrenin yüzde doksan sekizinin ölü maddeden oluştuğu düşünüldüğünde çok büyük bir paradokstur. Ünlü bir deyişi değiştirerek "ölümün ortasında hayattayız" diyebiliriz.

Kara Delik, John TaylorKara Delik, John Taylor
Erim Asya 
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Galaksimizin merkezinde bir kara deliğin var olduğuna dair zaten kanıt vardır ve zaman geçtikçe yakınında bulunan her şeyi yutacağından durmadan büyüyecektir. Gerçekten, bir kere herhangi bir yerde tek bir kara delik oluştu mu, dünyanın geri kalan kısmının kaderi belirlenmiş olur.

Kara Delik, John TaylorKara Delik, John Taylor
Erim Asya 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En sonunda sistem toplam düzensizliğin denge durumuna ve en çok (maksimum) entropiye varacaktır. O zaman sistemin tüm kısımları eşit miktarda enerjiye sahip olarak, yerinde bir deyişle •ısı ölümü• denilen bir biçimde ölmüş olacaktır. Böyle bir cesetle yeni hiçbir şey meydana gelmez. Evren için bu tip bir ölüm tasavvur edilmiş ve Olaf Stapledon tarafından hayali olarak tanımlanmıştır:

"Şimdilik tüm evrende, bir zamanlar galaksilerden başka bir şey olmayan kara toz rüzgarlarından ve karanlıktan başka bir şey kalmamıştır."

Kara Delik, John TaylorKara Delik, John Taylor