Kendime Ait Görünmez Bir İşaret Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü'nün Yazarından...

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
432 gösterim
Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü kitabının yazarı Aimee Bender'dan yine sıradışı ve bir solukta okunacak kadar akıcı ve merak uyandıran bir roman sunuyoruz: Kendime Ait Görünmez Bir İşaret.

Kitabın kahramanı Mona Gray, sporculuğunu örnek aldığı babası hastalanınca, geleceği parlak bir atlet olmaktan vazgeçer, sevdiği her şeyi bırakıp kendini matematiğin dünyasına kapatır. Babasının yaklaşan ölümünü zihninde engellemek için organlarını kesmeyi düşünür ve bu amaçla 20. doğum gününde kendine armağan olarak bir balta alır.

Matematik öğretmeni olunca, öğrencilerin sayıların ihtişam ve önemini fark ettiğini görür. Bir süre sonra, Mona'nın girift bir şekilde örülmüş maskesinin altındakileri, bir bakışta gören yeni fen öğretmeni çıkagelir ve Mona'nın özenle düzenlenmiş dünyası, en yüce düzen olan aşkla sarsılır.

"Bu roman bir meltem kadar hafif ve bir kar tanesi kadar kendine özgü."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750719677
 • Çeviri:
  Sibel Sakacı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayat, çoğu zaman, insanın karşısına birçok işaret çıkarıyor. Bazen uzaklara bakıp 'bir şeyler' ararken burnumuzun dibinde hevesli öğrenciler misali parmaklarını havada sallayıp duran işaretleri göremiyoruz. Veya havadaki birçok parmağı görmemize rağmen hiçbir 'öğrenciye' söz hakkı vermeden yerimize geçip oturuyoruz hevessiz bir öğretmen gibi. Mona ikisi de değil... Bazen karşısına çıkan işaretlere yanlış ya da çok büyük anlamlar yüklüyor ama kesinlikle onları görmezden gelmiyor. Onun, kendisine ait bir işareti var; dışarıdan görünmeyen bir işaret.

Kitaptan 3 Alıntı

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...sevdiğiniz insanın derinde bir yerlerde, ikinizin de kısmen yalan olduğunu bildiğiniz bir şeye inanmaya çalışmasını izlemek o kadar korkunç, o kadar iğrenç ki."

Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 159)Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 159)
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Her şey normal ilerlemesine bırakılırsa, üzüntüyle yaşarız -ağlar ve yürürüz- ama bizi asıl yıkan, sırasız olan kayıplardır."

Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 205)Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 205)
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gözlerimdeki buğuyu mümkün olduğunca kırpıştırarak yok etmeye çalışıyordum. Sel düzeyinin hemen altında kalan nehir kıyıları gibi su önce yüzeye çıktı, kenarlarda zevkle oynaştı, sonra çok şükür, geriye çekildi."

Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 130)Kendime Ait Görünmez Bir İşaret, Aimee Bender (Sayfa 130)