Kendine Doğru Yolculuk

6,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
402 gösterim
Tahsin Yücel, 50'li yıllarda, bir yandan öyküler yazıyor, bir yandan çeviriler yapıyordu. Aynı yıllarda göstergebilimle de ilgilenmeye başlayınca bu alanın dünyaca ünlü hocası Greimas'ın ilgisini çekti ve onun öğrencisi oldu. Bernanos, Balzac, Queneau gibi yazarların metinleri üzerine incelemeler yazmaya başladı. Bu yazılar kısa sürede Avrupa dilbilim çevrelerinde adının duyulmasını sağladı.

Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel'in 1974'ten 2005'e Avrupa'nın önemli dilbilim ve eleştiri dergilerinde Fransızca olarak yayımlanan yazılarından yaptığı çevirilerden örnekler içeriyor. Bu metinler, dilin oluşum süreçleri üzerinden anlatıların kurgusal yapılarını inceliyor; anlatıyı oluşturan bağlamları, dilbilim yöntemleriyle sistemli biçimde açıklamaya çalışıyor. Yücel, ele aldığı anlatıların kültürel göndermelerini kendi yöntemleriyle çözümlerken, özellikle edebiyat eleştirisiyle ilgilenen okurlara tadına doyamaz yazılar sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750714962
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
06 Oca 10:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yasalar, yazılar, töreler pis pis para kokuyor," diye haykırır Balzac, sonra da "para dediğimiz güç bizi soylulukların en zavallısına, kasa soyluluğuna götürüyor," diye ekler.

Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel (Sayfa 60 - Can Sanat Yayınları)Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel (Sayfa 60 - Can Sanat Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
06 Oca 10:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul halk ağzı da açık saçık ve argo bir çok sözcük içermekteydi; ama kavram alanları örtüşmekten çok uzaktı: Türk argosu erkek sevgiliyi belirten pek çok terim içermekteydi. ama kadın sevgiliyi belirten sözcükleri çok azdı; Fransız argosu erkekleri ve kadınları, bedensel öğelerini ve örgenlerini belirten pek çok sözcük içeriyordu. Türk argosuysa ancak cinsel çağrışımlı beden bölümleri açısından zengindi.

Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel (Sayfa 52 - Can Sanat Yayınları)Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel (Sayfa 52 - Can Sanat Yayınları)