Kızıldere (Geçmişten Geleceğe Bir Umut İlkesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Kızıldere
Yazar:
Alt başlık:
Geçmişten Geleceğe Bir Umut İlkesi
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
13112212
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birgün Kitap
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Zalimin zulmüyle baş etmekten zor olanı, yalanları ve hileleriyle baş etmektir. Egemenler bugün de ‘kanlı bıçaklarını’ aklamak için geçmiş devrimci harekete ve önderlerine saldırmaya devam ediyor. Tarih çarpıtılarak yeniden yazılmaya çalışıyor. Hayatını darbelere karşı direniş mücadelesinde kaybedenlere ‘darbeci’ yakıştırması yapanlar böylece kendi kanlı-katliamcı tarihlerinin üzerini kapatmaya çalışıyor. Her şey birbirine karıştırılarak gerçeğin üzerine bir sis perdesi örtülmeye çalışılıyor.
Kolektif
Sayfa 5 - Birgün Kitap
Devrimcilik hayatı ve toplumu değiştirmek için yapılan bir mücadele. Hayat karşısında takınılan bir tutum ve daha kısaca özetlemek gerekirse tercih edilen bir hayat anlayışı. Düzenin size sunduğu hayatı beğenmiyorsanız, yapacağınız iki şey vardır: Ya kendi başınıza istediğiniz gibi yaşamaya çalışırsınız ya da onu değiştirmek için sizin gibi düşünen insanlarla birlikte mücadele edersiniz. Devrimcilik sonuçta bu ikinci şıkka giren insanların politik tercihidir
Kolektif
Sayfa 44 - Birgün Kitap
1965-72 arasında yetiştirmiş olduğu en kıymetli kadrodur Kızıldere’de yok edilen. Nitekim onların yok edilişinin THKP-C için başka bir politik hareket için olmayacak kadar çok yıkıcı etki yaratmış olması bununla ilgilidir.
Kolektif
Sayfa 27 - Birgün Kitap
Ekipler şubeden ayrıldılar ve sabaha karşı bir saatte ilk ekip döndü. Rahat görünüyorlardı, kimi getirdiklerini sorduk. “Zararsız” dediler. Aralarında şakalaşıyorlardı. “Kadın kapıyı açmadı, kırmak zorunda kaldık.” Kısa süre sonra Azra Erhat’ı odaya getirdiler. Azra Abla şok geçiriyordu. Neden geldiğini bilmiyordu. Daha sonra 2. ve 3. ekipler de geldiler. Polislerin “Yaşar Kemal’i getirdik” diye fısıldaştıklarını duyuyorduk. Yaşar Kemal, Tilda Gökçeli, Sabahattin Eyuboğlu, Magdelena Ruffer ve Vedat Günyol da Sansaryan Han’a getirilmişlerdi. Yaşar Ağabeyi kısa süren bir sorgu sonrası bıraktılar. Tilda, Azra Abla, Sabahattin
Eyuboğlu, Vedat Günyol ve Magdelena Ruffer tutuklandılar. 12 Mart döneminin meşhur davalarından biri de bu şekilde kotarıldı.
Kolektif
Sayfa 63 - Birgün Kitap
12 Mart darbesi ile başlayan tutuklamalar, baskınlar tek tek hareketler halinde ele alınabilir ama Kızıldere oldukça planlı, hedefe yönelik bir katliam olarak tarihe geçmiştir.

Kızıldere’de o güne kadar kullanılmamış silahlar kullanılmıştır. Bu nasıl oldu, nereden geldi, CIA işin içine nasıl girdi, MİT operasyonu nasıl yönetti, kontrgerilla katliamın neresinde ‘görev’ yaptı? Bunun gibi birçok soru bugün hala karanlıkta... Bu nedenle Kızıldere, Türkiye’deki devrimci harekete yönelik provokasyon ve yok etme planlan açısından çok önemli.
Kolektif
Sayfa 55 - Birgün Kitap
Sizlerin anti-emperyalistliği ile bugünün “Kızıl Elmacılarının Amerikan karşıtlığı birbirinin aynı mıydı?

Kızıl Elmacılar milliyetçi. Onların sözde anti-emperyalizmiyle bizim anti-emperyalizmimizin hiçbir ilgisi olamaz. Devrimci bir antiemperyalizmin temelinde milliyetçilik değil yurtseverlik yatar. Birlikte yaşadığın toplumun bütün insanlarına, etnik farklılığına, inancına bakmaksızın duyulan sevgi ve bağlılık yatar. Emperyalist politikalar ise aslında milliyetçiliği körüklüyor ve karşılıklı birbirini tetikleyen halkaları birbirine düşman eden milliyetçilikten yararlanıyor. O dönemde Kürt-Türk bütün devrimciler birlikte mücadele ediyorduk. Bugün milliyetçilik temelindeki sözde Amerikan karşıtlığının temelinde de aslında başka halklara olan düşmanlık duyguları yatıyor.
Kolektif
Sayfa 42 - Birgün Kitap
Mahirlerin kaçışına herkes sevinmişti. Halk cuntadan hoşlanmıyordu. Sokaklardaki insanların yüzünde bile o sevinci görmek mümkündü. Halk arasında, gazeteciler arasında fıkralar, espriler anlatılırdı: “Mahir neredeymiş? Çankaya’ya doğru tünel kazmaya devam ediyormuş!" diye... Bir de şöyle bir şey vardı: “Mahirler tünelden çıkardıkları toprakları ne yapmışlar: Toprak reformu yapıp köylülere dağıtmışlar!”
Kolektif
Sayfa 38 - Birgün Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıldere
Yazar:
Alt başlık:
Geçmişten Geleceğe Bir Umut İlkesi
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
91
Format:
Karton kapak
ISBN:
13112212
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birgün Kitap

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Ayşe*

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0