Kleopatra

4,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
690 gösterim
Bugüne dek yaşamış en ünlü kadınlar arasında VII. Kleopatra, yirmi iki yıl boyunca Mısır'a hükmetti. Bir defasında krallığını kaybetti, sonra tekrar kazandı, neredeyse tekrar kaybetmenin eşiğine geldi, sonra krallığını imparatorluğa genişletti ve sonunda hepsini kaybetti. Çocukluğunda bir tanrıça, on sekiz yaşında bir kraliçe, kısa süre sonrasında ünlü biri olarak, spekülasyon ve yüceltmelerin, dedikodu ve efsanelerin vazgeçilmez konusuydu; hatta yaşadığı dönemde bile. Gücünün zirvesindeyken, neredeyse bütün Akdeniz sahilini, herhangi bir Mısır hükümdarının son krallığını yönetiyordu. Bir an için Batı dünyasının kaderini de ellerinde tuttu. Evli bir adamdan bir çocuğu, bir diğerinden üç çocuğu daha oldu.

Becerikli, ne yaptığını bilen bir hükümdardı; filo oluşturmayı, isyanları bastırmayı, bir para birimini yönetmeyi ve bir kıtlığı önlemeyi biliyordu. Önde gelen Romalı bir general, onun askeri meselelerle ilgili dehasına hayran kalmıştı. Kadın hükümdarların ender olmadığı bir dönemde bile sivrilmiş, antik bir dünyayı yöneten tek kadın hükümdar olarak Batı dünyasının meselelerinde bile bir rol oynamıştı.

Felaketler hiç şüphesiz bir ünü güçlendirir ve Kleopatra'nın sonu da ani ve çarpıcıydı. O zamandan beri de kendini hayal gücümüzün derinliklerine yerleştirdi. Shakespeare, Kleopatra'ya sonsuz özellikler atfetmişti, ama o bile bu kadarını tahmin edemezdi.

Bu eser, Kleopatra hakkında yeterince bilgisi olduğunu ya da hayatı sırlarla dolu kraliçeyi tanıdığını zanneden herkesi bir kez daha düşündürecek. Pulitzer ödüllü biyograf, tarihin en entrika dolu hayatlarından birine sahip Kleopatra'nın gizemli kimliğine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Güç, para ve zekâyı en iyi kullanabilen kadınlardan biri olarak tarihe adını kazımış olan Kleopatra, Schiff'in kaleminde bambaşka yönleriyle sahneye çıkıyor ve adeta tarih yeniden yazılıyor.
Kleopatra'nın en bilinmeyen özellikleri ve de hayatının, hakkında en çok yazılıp çizilen kesitleri, bu kitapla birlikte yeniden şekilleniyor.

Kleopatra'ya Övgüler
"Mükemmel bir çift: Kaydedilmiş tarihin en cazibeli kadını ve zamanımızın en üstün yetenekli biyografı."
-Joseph J.Ellis-Founding Brothers ve First Family'nin yazarı.

"Ancak Schiff gibi üstün yetenekli tarihçiler gerçeği, romantik mitlerden çok daha merak uyandırıcı ve heyecan verici hale getirmeyi başarabilirler. Hem başarılı bir tarihçi, hem de son derece meziyetli bir yazar olan Schiff, bilinen Kleopatra'nın üzerini örten tüm katmanları birer birer kaldırıp Hollywood versiyonundan çok daha ilginç ve ilgi çekici bir karaktere sahip olan tarihin en zorlu ve en dişli kraliçesini okuyucuyla buluşturuyor."
-Evan Thomas-The War Lovers'ın yazarı

"Pulitzer ödüllü yazar Stacy Schiff, tüm biyograflara eşsiz bir örnek teşkil ediyor ve son eseri Kleopatra, tam manasıyla ağız sulandıran bir ziyafet..."
-Kitty Kelley-Oprah: A Bioghraphy'nin Yazarı

"Son derece sıra dışı, uzun süre akıllara kazınacağı şüphesiz."
-Publishers Weekly-

"Kleopatra dünyadan ayrılalı yüzyıllar oldu, ama Schiff onu zamanımıza geri getirmeyi başarmış. Kıvrak zekâ, son derece anlaşılır bir dil ve okuyucuyu kendine kilitleyecek tarzı ile Schiff, o çağları gözlerde son derece canlı bir şekilde canlandırmayı başararak en iyi yazarlardan biri olduğunu kanıtlamış."
-Tracy Kidder-Strength In What Remains'in Yazarı

"Stacy Schiff gibi bir yazar, silah zoruyla da olsa ortaya kötü bir iş çıkaramaz. Kleopatra'da Schiff, hiciv yeteneğini ve takdire şayan bilgi birikimini gözler önüne sermiş."
-Ron Chernow-Alexander Hamilton and Washington: A Life'ın yazarı
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9786054335848
 • Orijinal Adı:
  Cleopatra: A Life
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
ayşegül şahin 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 123 günde · 2/10 puan

Daha çok kleopatra,nın yönettiği krallıktan çok krallığını elde tutabilmek için yaşadığı aşk hayatından bahsediliyor çok sevmedim ama okudum yinede. Başladığım kitabı bitirmeden bırakamıyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

"İnsanın en değerli özelliği, neye inanması gerektiği konusundaki sağduyusudur." Eurıpıdes

Kleopatra, Stacy Schiff (Sayfa 7 - Martı)Kleopatra, Stacy Schiff (Sayfa 7 - Martı)
ayşegül şahin 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Buğüne dek yaşamışken ünlü kadınlar arasında vıı.Kleopatra, 22 yıl boyunca Mısır'a hükmetti.Bir defasında krallığını kaybetti, sonra tekrar kazandı, neredeyse tekrar kaybetmenin eşiğine geldi, sonra krallığını imparatorluğa genişlettive sonunda hepsini kaybetti. Çocukluğunda bir tanrıça,18 yaşında bir kraliçe, sonrasındada ünlü bir kişi olarak spekülasyon ve yüceltmelerin, dedikodu ve efsanelerin vazgeçilmez konusuydu.

Kleopatra, Stacy SchiffKleopatra, Stacy Schiff