Köle Gerçekten Özgür Müyüm?

8,6/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
565 gösterim
Sudan'da Başlayıp, Londra'da Biten Bir İnsanlık Dramının, 21. Yüzyılda Köleliğin Romanı

"Sen kendini kim sanıyorsun ki?" dedi evin hanımı Rahab, "Dur da sana izah edeyim. Sen bir abdasın, yani bir köle. Abda. Abda. Bu ne demek, biliyorsun değil mi? Bir abda olduğunu asla unutma!" "Hayır, ben Mende'yim" diye karşılık verdim ona yavaşça. Abda kelimesinin ne anlama geldiğine dair en küçük bir fikrim dahi yoktu. Nuba dağlarında abda bir kız ismi olduğu için, ismimi karıştırmış olabileceğini düşünüyordum. Rahab alayla güldü. "Adının Mende olduğunu biliyorum. Fakat bunun dışında bir abdasın. Bunun ne demek olduğunu biliyor musun?" "Hayır, ben Mende'yim" diye tekrarladım bir kez daha. İşte o anda aklıma babamın Nuba dağlarında Arapların Shimii köyünü bastıklarını ve kızları köle olarak kaçırdıklarını anlatması geldi. Artık Rahab'ın neden bana abda dediğini anlıyordum. Ben Rahab'ın kölesiydim!
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789759025007
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
elvan bağatur 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Şimdiye dek okuduğum hiçbir kitaba böyle gömülmemiş, hiçbir kitap üzerine bu kadar düşünmemiş, sinirlenmemiş ve üzülmemiştim. Gerçekten olağanüstü bir hayat hikayesiydi. Nasıl olur da yaşadığım yıllar içerisinde böyle dramatik bir hayat var oluyordu. Aynı yıllar içerisinde ben neler yaşarken zavallı Mende neler yaşamış gerçekten üzücü. Ayrıca gerçekten Mende'yi yaşadığı onca şeyden sonra aklını kullanıp kendini o zulüm dolu acımasız ve savunmasız hayattan çekip çıkardığı için takdir ediyorum. Çok güzel bir biyografiydi, herkesin okumasını tavsiye ederim.

Azer Bağatur 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gerçek bir hayatta kalma mücadelesi. Ölüme defalarca yaklașıp ve mucizelerle kurtulmanın hikayesiydi. Kah lanetler yaĝdırırken kah șükran duyuyorsunuz. Ama asla mutlu olamıyorsunuz,çünkü geleceğiniz geçmișimizin yansımasıdır.

Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum herkese de önerdiğim belkide okuma aşkını bende körükleyen ve gerçek olması ona çok daha fazla değer katan roman teşekkürler mende köleliğin bu kadar güzel bi dik duruş sağladığın için

Maalesef gerçek bir yaşam hikayesi. Okurken tüylerim diken diken oldu ve çok gerildim. Kitabın yazarı Mende Nazer'in başından geçen olayları okudukça 21. yuzyilda hala böyle acımasızca şeyler olduğunu görmek insanı kahrediyor.