Köle Gerçekten Özgür Müyüm?

8,9/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
11 beğeni  · 
642 gösterim
Sudan'da Başlayıp, Londra'da Biten Bir İnsanlık Dramının, 21. Yüzyılda Köleliğin Romanı

"Sen kendini kim sanıyorsun ki?" dedi evin hanımı Rahab, "Dur da sana izah edeyim. Sen bir abdasın, yani bir köle. Abda. Abda. Bu ne demek, biliyorsun değil mi? Bir abda olduğunu asla unutma!" "Hayır, ben Mende'yim" diye karşılık verdim ona yavaşça. Abda kelimesinin ne anlama geldiğine dair en küçük bir fikrim dahi yoktu. Nuba dağlarında abda bir kız ismi olduğu için, ismimi karıştırmış olabileceğini düşünüyordum. Rahab alayla güldü. "Adının Mende olduğunu biliyorum. Fakat bunun dışında bir abdasın. Bunun ne demek olduğunu biliyor musun?" "Hayır, ben Mende'yim" diye tekrarladım bir kez daha. İşte o anda aklıma babamın Nuba dağlarında Arapların Shimii köyünü bastıklarını ve kızları köle olarak kaçırdıklarını anlatması geldi. Artık Rahab'ın neden bana abda dediğini anlıyordum. Ben Rahab'ın kölesiydim!
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789759025007
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
Sevda ALTUNTAŞ 
15 May 20:44 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

Ben ''Kadın Sünneti'' ile ilgili olan bölümü okurken resmen çıldırdım. Sözde dini bir gereklilik diye,bekareti korumak adı altında 3 ile 12 yaş arasındaki çocuklara yapılan vahşetin adıdır KADIN SÜNNETİ !
Böyle bir cahilliği kabul etmiyorum!!! Bunu müslümanlıkla bağdaştıranları ise lanetliyorum!
Orta çağdan kalma sözde gelenek adı altında yapılan,bir kadının kadınlığını sonsuza dek elinden alan,kadın olmanın,eş olmanın hazzını asla bilmeden yaşamaya mahkum ettiren bu vahşeti,bu barbarca geleneği kınıyorum!

Sudan'ın Nuba dağlarında yaşayan,okula gitmek için de dönmek için de 1er saat yürümek zorunda kalan,hayalindeki meslek olan doktorluk için çabalayan Mende...
Hükümet tarafından silahlandırılan Milisler , Mende'nin yaşadığı köyü basarlar. Kız çocuklarına tecavüz edip bir çok yetişkini katlederler. Çocukları köle olarak satılmak üzere ailelerinden koparıp askeri kampa götürürler .
20.yy sonlarında yaşanan ve 21.yy uzanan kayıp çocukluğun,özgürlük mücadelesinin ve köleliğin anlatıldığı gerçek bir yaşam öyküsü.

Mende Nazer,bu kitap sayesinde köleliğin hala var olduğunu,milyonlarca insanın bu çağda bile hala köle olarak kaçırılıp satıldığını,yüzlerce kırık kalp,çalınmış çocukluk ve yıkılmış yaşamlar olduğunu insanlara duyurmanın mücadelesini veriyor .

Hâlâ sefalet ve kölelik koşullarında yaşayan insanların tümünün en kısa zamanda kurtulmalarını yürekten arzu ediyorum.
Sudan'da başlayıp , Londra'da biten bir insanlık dramı.
MUTLAKA OKUYUN !

elvan bağatur 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Şimdiye dek okuduğum hiçbir kitaba böyle gömülmemiş, hiçbir kitap üzerine bu kadar düşünmemiş, sinirlenmemiş ve üzülmemiştim. Gerçekten olağanüstü bir hayat hikayesiydi. Nasıl olur da yaşadığım yıllar içerisinde böyle dramatik bir hayat var oluyordu. Aynı yıllar içerisinde ben neler yaşarken zavallı Mende neler yaşamış gerçekten üzücü. Ayrıca gerçekten Mende'yi yaşadığı onca şeyden sonra aklını kullanıp kendini o zulüm dolu acımasız ve savunmasız hayattan çekip çıkardığı için takdir ediyorum. Çok güzel bir biyografiydi, herkesin okumasını tavsiye ederim.

Azer Bağatur 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gerçek bir hayatta kalma mücadelesi. Ölüme defalarca yaklașıp ve mucizelerle kurtulmanın hikayesiydi. Kah lanetler yaĝdırırken kah șükran duyuyorsunuz. Ama asla mutlu olamıyorsunuz,çünkü geleceğiniz geçmișimizin yansımasıdır.

filiz 
16 Haz 14:26 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Modern dünyada kölelik! Kaçırılan afrikalı bir çocuğun köle yaşamında büyümesi ve kurtuluşunun hikayesi. Çektiği acıların yanında ailesine ve memleketine duyduğu özlemi içimi sızlattı. Keşke böyle yaşamlar olmasa, böyle anılar yazılmasa...

Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum herkese de önerdiğim belkide okuma aşkını bende körükleyen ve gerçek olması ona çok daha fazla değer katan roman teşekkürler mende köleliğin bu kadar güzel bi dik duruş sağladığın için

buhayyra_ 
21 Ağu 01:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuyucunun duygularını uçlara sürükleyen, fikirlerini diriltip kül eden, birçok şeyi sorgulatan, anlatımıyla yaralayan gerçek bir hikaye...

Maalesef gerçek bir yaşam hikayesi. Okurken tüylerim diken diken oldu ve çok gerildim. Kitabın yazarı Mende Nazer'in başından geçen olayları okudukça 21. yuzyilda hala böyle acımasızca şeyler olduğunu görmek insanı kahrediyor.

Kitaptan 1 Alıntı

''Daha önce Rahab bana şöyle demişti :
- Mutfakta yiyecek bir şeyler var yebit ! Karnını doyurduktan sonra bulaşığı yıkarsın !
Mutfaktaki küçük masama oturduğumda , kendi tabaklarındaki artıkları öylece benim tabağıma boşaltmış olduklarını gördüm.
Karnım o kadar açtı ki ! ''

Köle, Mende Nazer (Sayfa 171)Köle, Mende Nazer (Sayfa 171)