Konfidenz

9,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
426 gösterim
Sevgilisi Martin'in peşinden Paris'e gelen Barbara adında bir kadın, bir otel odasına girdiği anda telefon çalar. Arayan Leon adında, hiç tanımadığı, ama kendisi hakkında her şeyi, hatta hayatının en mahrem yönlerini bile bilen bir adamdır. Barbara'ya Martin'in başının belada olduğunu söyler. Martin oraya aslında gizli bir siyasi direniş örgütüne katılmak için gelmiştir ve Leon da örgütte Martin'den sorumlu olan kişidir. Kısa aralarla tam dokuz saat konuşurlar telefonda. Leon'un Barbara'yla ilgilenmesinin nedeninin sadece siyasi sorumluluk olmadığı anlaşılır. Son derece gerilimli bir tonda Barbara'nın Martin'le ilişkisinden, aldığı mektuplardan, mesleğinden, çocukluklarından, hikayelerden, erkeklerin zayıflığından, yalan ve ihanetten, siyaset ve direnişten, rüyalardan, aşktan, "kendi acılarına aşık oldukları için kalplerinde başkalarının acılarına yer kalmayan" insanlardan bahsederler. Leon şaşırtıcı bir itirafta bulunduktan sonra kendini çırılçıplak ortaya koyar: Hayatını başkalarının acılarını emmekle geçirmiş bir sünger gibidir. "Varlığının orta yerinde dişiliğin o derin yarasına benzeyen bir şey vardır ve dünyanın acıları buradan içine dolmaktadır." Bu upuzun konuşma, en yoğunlaştığı anlardan birinde beklenmedik bir biçimde kesilir ve başdöndürücü bir olaylar zinciri başlar... Bütün bunlar olurken de bizlere Leon'la Barbara'nın hikayesini anlatan yazar, durmadan kendisini sorgulamaktadır. "Katillerin dünyasında düş kurmaya cesaret eden" insanları anlatan hüzünlü ve politik bir roman Konfidenz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 1996
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9789755391489
 • Orijinal Adı:
  Konfidenz
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
11 Şub 21:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Barbara sevgilisi Martin'in peşinden Paris'e gelir ve otel odasına girdiğinde telefon çalar. Arayan Leon adında hiç tanımadığı bir adamdır. Şaşırtıcı itiraflarda bulundukları, kendilerini birbirlerine açtıkları ve her şeyden söz ettikleri 9 saatlik telefon konuşmaları en yoğun anlardan birinde kesilir ve baş döndürücü olaylar silsilesi başlar. Ara bölümlerde ise heyecanı tetikleyen diğer gelişmeler devam eder. 1939 yılında geçiyor olaylar ve dönemin Almanya, Paris ve Moskova'sının siyasal gündemine de bir selam çakıyor. Nazi Almanya'sına, siyasal güçlere değişik bir bakış, farklı bir veryansın. Bu anlamda ilginç kurgunun altındaki alt metin de dolu dolu. Konfidenz çok ilginç, çok kapsamlı, çok sürükleyici, çok zekice ve çok güzel. Diyaloglar keyifli, gidişat belirsiz ve sürprizlerle dolu. Uzun süredir bu kadar beğendiğim bir kitap okumamıştım.

Burcu Bergen 
09 Ağu 08:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

İnsan bazen neye kime inanacağını bilemez. En karışık durumda bile güvenmek ister, siz 9 saat boyunca telefonda sizi birşeylere inandırmaya çalışan hiç tanımadığınız birine ne kadar inanır ve güvenirsiniz? Çok güzel ve değişik bir kitaptı. Monolog üzerine yazılmış ve insan psikolojisine kadar varan diyologlarıyla farklı bir yapıt.

Kitaptan 5 Alıntı

Handan Aksu 
 27 May 11:33 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanların çoğu kaç yaşında olduklarını doğdukları güne göre hesaplar. Ben onlar gibi değilim. Ben gerçek anlamda varolmaya çok sonra başladım.

Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 18 - Ayrıntı Yayınları)Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 18 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
11 Oca 18:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar neye inanmak istiyorlarsa o doğrudur.

Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 125 - Ayrıntı Yayınları)Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 125 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
11 Oca 14:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının bize ne diyeceğini belirleyemeyiz. Sadece kendimiz hakkında neler söyleyebileceğimizi belirleriz.

Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 54 - Ayrıntı Yayınları)Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 54 - Ayrıntı Yayınları)
Handan Aksu 
27 May 11:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir keresinde benim ruha masaj yapan biri olduğumu söylemişti: insanlar onlara zarar veremeyeceğimi anlarlar. Bana her şeyi anlatırlar, üzüntülerini, umutlarını, sırlarını, ben de bir sünger gibiyimdir, onların acılarını emerim.

Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 27 - Ayrıntı Yayınları)Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 27 - Ayrıntı Yayınları)
rêhesin 
21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Mizah duygun gelişmiş, bakıyorum.''
''İnsan başka nasıl hayatta kalır?''

Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 56 - Ayrıntı)Konfidenz, Ariel Dorfman (Sayfa 56 - Ayrıntı)