Küçük Güzeldir

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
248 gösterim
New York Public Library'nin "20.Yüzyılın Kitapları" ve Times Literary Supplement'in "savaş sonrası yayımlanmış en etkili 100 kitap" listelerinde yer alan Küçük Güzeldir; insanoğlunun modern çağda kâr ve sınırsız ilerleme peşinde koşmasının bireyi yabancılaştıran dev örgütlere ve artan bir uzmanlaşmaya; dolayısıyla ekonomik kaynak israfına, çevre kirlenmesine ve insanlık dışı çalışma koşullarına neden olduğunu ileri sürüyor. Malın değil, kişinin üzerinde duran bu ekonomi anlayışı; insanın sermayenin kölesi olması yerine, sermayenin insana hizmet edeceği bir (kapitalizm - sonrası) dünyaya giden yolu gösteriyor. 1973 yılında yayımlanan bu kitap, ardı ardına ekonomik krizlerin, çevre felaketlerinin yaşandığı bir 40 yıllık sürecin ardından, eskisinden daha da güncel ve önemli bir esin kaynağı olmayı sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789754800111
 • Orijinal Adı:
  Small is Beautiful
 • Çeviri:
  Osman Deniztekin
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Ayşe Özçelik 
05 Şub 21:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelecekten konuşmak, ancak hemen şimdi eyleme yol açarsa işe yarar.

Küçük Güzeldir, E. F. SchumacherKüçük Güzeldir, E. F. Schumacher
Ayşe Özçelik 
06 Şub 22:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uygar insan yeryüzünü arşınlamış ve bastığı her yerde bir çöl bırakmıştır.

Küçük Güzeldir, E. F. SchumacherKüçük Güzeldir, E. F. Schumacher
Tolga KURT 
22 Mar 22:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı dünyayı ve içinde yaşayacak insanları yaratırken -ki çağdaş bilime göre çok uzun bir zaman sürmüştür bu girişim- O`nun kendi kendine şöyle bir mantık yürüttüğünü düşünebiliyorum: 'Her şeyi tahmin edilebilir yaparsam, hayli iyi beyinler bahşettiğim bu insanlar kuşkusuz her şeyi önceden tahmin etmeyi öğrenecekler ve böylece tüm geleceğin önceden belirlenmiş olduğu ve insanların eylemleriyle etkilenmeyeceğini görecekleriden hiçbir itkileri kalmayacaktır. Öte yandan her şeyi tahmin edilemez nitelikte yaratırsam, o zaman da herhangi bir kararın temelinde hiçbir mantıki esas olmadığını yavaş yavaş keşfedecekler ve yine herhangi bir eylemde bulunmak için itici nedenleri olmayacaktır. Öyleyse bende ikisinin arasında bir dünya yaratayım ki, bazı şeyler tahmin edilebilir, bazıları da tahmin edilemez olsun. Hangisinin hangisi olduğunu kestirmek işi de onlara düşşün'.

Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 170 - Varlık)Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 170 - Varlık)
Ayşe Özçelik 
05 Şub 21:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanoğlu artık kendi türünü yok edebilecek fiziksel olanakları elde etmiş olduğuna göre barış sorunu her zamankinden daha büyük bir önem kazanmaktadır insanlık tarihinde.

Küçük Güzeldir, E. F. SchumacherKüçük Güzeldir, E. F. Schumacher
Tolga KURT 
13 Şub 13:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkan Nixon'ın Bilim Danışmanı Dr. Edward D. David radyoaktif atıkların depolanması konusunda, 'Tamamen zararsız hale gelinceye dek 25000 yıl sıkı tecrit edilmiş halde yeraltında tutulması gereken nesne insanın midesini bulandırıyor' demektedir.

Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 13)Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 13)
Ayşe Özçelik 
05 Şub 21:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çağdaş insan, kendini doğanın bir parçası olarak değil; yazgısı onu egemenliğine almak ve yenmek olan bir dış güç olarak hissetmektedir. Oysa bu savaşı kazanacak olursa kendisini de yenik düşen tarafta bulacağını unutmaktadır.

Küçük Güzeldir, E. F. SchumacherKüçük Güzeldir, E. F. Schumacher
Ayşe Özçelik 
05 Şub 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çağdaş ekonomi bir açgözlülük çılgınlığından hız almakta ve bir kıskançlık cümbüşü içinde bulunmaktadır ve bunlar kazayla oluşmuş özellikleri değil, durmadan yayılmakta ve genişlemekte gösterdiği başarının ana nedenleri olmaktadırlar.

Küçük Güzeldir, E. F. SchumacherKüçük Güzeldir, E. F. Schumacher