Kül Aşklar

7,9/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
6 beğeni  · 
988 gösterim
"Hayat, mutsuz, mağlup insanları çoğaltarak, geride bıraktığı heba olmuş ömürleri hiç umursamadan acıların, yılların üzerinden akıp gidiyordu.Yıllar geçince daha iyi anladım ki, aşkın kavgasını veremeyenler, hiçbir şeyin kavgasını veremezler; aşkın özgürlüğünü yaşamayan ve yaşatmayanlar ise hiçbir özgürlüğü hak edemezler."Yılmaz Odabaşı, yakın tarihin trajedilerini, solan hayatlarını, yalın ve sert kelimelerle, çarpıcı portrelerle anlatıyor. Ama sadece "bize" özgü öyküler değil bunlar; tüm Ortadoğu'nun yerlisi olarak da okunabilecek, aslında dünyada herhangi bir yerin mazlumu olarak da okunabilecek öyküler… Sabır ve direnişin, gündelik telaşın ve düşlerin, küllenen aşkların, sakin bir öfkeyle, şiirli bir kederle yazılmış öyküleri…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  202
 • ISBN:
  9789750514265
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
BARAN 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yılmaz ODABAŞI’nın severek okuduğum ‘’Kül Aşklar’’ adlı öykü kitabı güneydoğu coğrafyasında yaşama tutunmaya çalışan insanların tradejilerini öyküleştirerek çarpıcı portrelerle anlatıyor. Bence okumaya değer tasfiye ederim..

ŞÜKRÜ UYAR 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yılmaz ODABAŞI'nın Kül Aşklar adlı öykü kitabını Deniz Kitap Festivalindeki imza gününde kendisinden imzalı olarak almıştım.Kitap 9 kısa öyküden oluşuyor.Kitaba adını da yine kısa bir öykü veriyor; Kül Aşklar. İletişim yayınlarından çıkan bu kitapta birbirinden farklı öyküler güzel, akıcı bir dille anlatılmış, okuyucuyu hiç sıkmadan mesaj verilmek istenmiştir. Farklı bir anlatım tarzına sahip olan Yılmaz ODABAŞI'nın bu kitabını okuduğumda çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Hikayeler hayatın içinden alınmış, hiç yabancısı olmadığımız hayatlar bizlere edebi bir anlatımla sunulmuş. Sosyal ve siyasi içerikli öykülerin yanı sıra aynı zamanda aşk da bu kitapta kendine yer edinmiştir. Okunması gereken güzel bir kitap.

Cemre Kara 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yılmaz Odabaşı nın okuduğum ilk kitabı daha önce birçok şiirini okumuştum öyküde bu kadar başarılı olduğunu tahmin etmezdim özellikle Asef in dağları mükemmeldi hepsi birbirinden güzel 9 hikaye.Bazı toplumsal yaralarımızı öyle güzel anlatmış ki mesela namus cinayeti adlı hikayesinde bir daha okumak istiyorsunuz. Doğduğu,yetiştiği kültürü en iyi aktaran yazarlardan biri.

Kitaptan 8 Alıntı

BARAN 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yıllar geçince daha iyi anladım ki, aşkın kavgasını veremeyenler, hiçbir şeyin kavgasını veremezler; aşkın özgürlüğünü yaşamayan ve yaşamayanlar ise, hiçbir özgürlüğü hak edemezler..

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 53)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 53)
BARAN 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dövüp söverek, yumruklayarak kalbimden kovmaya çalıştığım duygular, her geçen gün biraz daha artarak boğucu bir kedere dönüşüyordu.. O, her şeyin yasak olduğu bir kültürdeki soluk ve boğucu karanlıkta tutunduğum ışığım ve o tabular şehrinde iflah olmaz yangınımdı benim. Ona inandıkça aşka, aşkın o yakıcı ateşine daha çok inanıyordum.

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 41)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 41)
Cemre Kara 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamı deştim!Sormasam bir sahte cennetteydim ;sordum ve cehennemi gördüm.

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 170)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 170)
Cemre Kara 
 09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bana anlattığın masalım ben.
Alain Bosguet

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 93)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 93)
BARAN 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Giderek yüreğimi yüreğinin çırpınışlarına yasladım onun: sesine ses verdim.‘’Mum ışığı,’’ dedim ona: ‘’Sevgili mum ışığı, sizler, bu ülkenin uzak ilçelerinde, dağ başı yalnızlıklarında uzak ve tek mum ışıklarısınız; ama bir gün bütün mum ışıkları yandığında bir düşün o aydınlığı!’’

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 74)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 74)
Cemre Kara 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İlk kezdi aşk;bu yüzden ilk kezdi dilsiz kalışımız ...

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 46)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 46)
ŞÜKRÜ UYAR 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar art arda akıp gidiyordu. Ceyhun Atuf'un şiirindeki o sevgilinin silueti, sesi anılarımda, belleğimde karmakarışıktı.Eşimle uyumsuz ve mutsuzdum; sadece çocuğumuz için aynı eve tutunuyorduk. Düşler ne çok yanıltmıştı bizi...

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 90 - İletişim Yayınları)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 90 - İletişim Yayınları)
Cemre Kara 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...............hayat,mutsuz,mağlup insanları çoğaltarak,geride bıraktığı heba olmuş ömürleri hiç umursamadan acıların,yılların üzerinden akıp gidiyordu.

Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 54)Kül Aşklar, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 54)