Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa

8,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
35 gösterim
Bursa şehrinin geçmişi hakkında yeni bilgiler edinmek umuduyla, Fener Rum Patrikhanesi kitaplığından yararlanmak için, iş ilişkilerimiz olan Gemi Zinciri Sanayii'nin sahibi Yanni Kalivadis'ten yardım istedim. O, beni apartman komşusu ve dostu olduğunu söylediği Filadelfiya Metropoliti (bugünkü Sayın İstanbul Rum Patriği) Bartholomeos'a takdim etti. Teşerrüf miktarı görüştüğüm Metropolit, kitaplık görevlisi Dimitri Rayçanovski ile tanıştırdı ve yardımcı olmasını söyledi.
Rayçanovski, 1945 yangınından bu yana kitaplıkta sürdürülen düzenleme çalışmalarının bitmediğini, el yazması metin ve belgelere ulaşma olanağı bulunmadığını, ancak, 1883 yılında basılmış bir kitabın yararlı olacağını tahmin ettiğini anlattı ve kitabın içeriğini özetledi.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9786054037049
 • Çeviri:
  İbrahim Kelağa Ahmet
 • Yayınevi:
  Gaye Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Baybars 
01 Şub 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uludağ’da Zeus
Uludağ’ın zirvesinde Bursa’ya hakim bir noktada, uzak mesafeden bir insan büstüne benzeyen devasa boyutta bir taş bulunmaktadır. Antik dönemde insanların onu Olympios Zeus olarak algılamaları hiç ihtimal dışı görünmemektedir.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 38 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 38 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
01 Şub 22:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Karaman beyi orayı terk edip kaçmak zorunda kaldı. Onun bu halini gören güvendiği askerlerinden biri kendisine: “Ölü Osmanlıdan böyle kaçarsan hayatta olanın karşısında nasıl duracaksın” deyince bu saygısızlığından dolayı onu asmak suretiyle cezalandırdı.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 97 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 97 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
01 Şub 23:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bursalı şair Lamii Efendi ise Sultan Süleyman’ın önünde Bursa için şöyle diyordu:

“Ne onun gibi var guh-i felekte çehr,
Ne Bursa gibi gök altında bir şehr.”

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 108 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 108 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
31 Oca 12:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hannibal’in İntiharı ve Bursa’nın Kuruluşu
Şehrin kuruluş dönemi olarak Hannibal’in Prusias’a sığındığı M.Ö. 185 tarihinden, Prusias’ın nankörlük göstererek, Bithynia’nın bir kıyı köyünde, onu can düşmanı Romalılara teslim etmeyi amaçladığı bir sırada bu büyük insanın zehir içerek intihar ettiği M.Ö. 183 yılına kadar geçen süreyi kabul etmek gerek.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 18 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 18 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
31 Oca 19:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Sen ne düşünüyorsun bilmiyorum, ama ben seni kendim gibi seviyorum.”

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 27 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 27 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
31 Oca 19:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bursalı Filozof Dion
“Bir kentin birbirleriyle uyumlu vatandaşları kimlerse o kadar göz bu kentin çıkarını gözetir, o kadar kulak duyar, o kadar dil tavsiyelerde bulunur ve o kadar beyin de özen gösterir.”

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 34 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 34 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
01 Şub 22:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sultan Mehmet Çelebi
(...) Böylece Mehmet tek hakim olarak kaldı ve Türk tarihçilerinin ifade ettiği şekilde kendisi her yönden tehlikelerle karşı karşıya bulunan devletin “gemisini” Tatarların tufanından kurtaran Nuh gibiydi.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 96 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 96 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
31 Oca 19:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mithridates Eupator, Pontus kralı ve Romalıların rakibi. Olası bir öldürülmeden kurtulabilmek için vücudunu zehire karşı alıştırmıştı.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 21 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 21 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
01 Şub 19:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zalim Andronikos
“Bursalıların üzüm salkımı gibi asılmış bedenlerinin o ağaçtan bu ağaca sallanmasına göz yumarak işkenceyle öldürülmüş olanlardan hiç birinin gömülmesine izin vermedi. Sonuç olarak güneş ölü bedenleri yaktı ve rüzgar da onları karpuz üreticilerinin bostan tarlalarına koydukları korkuluklar gibi oradan oraya savurdu.”

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 77 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 77 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)
Baybars 
01 Şub 20:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zalim Andronikos’un Sonu
Andronikos iki yıl sonra tahtan düşürüldü ve bunun üzerine sağ elini kestiler, iki gözünü birden çıkardılar ve onu böylece acınacak halde kızgın kalabalığa teslim ettiler. Halk da onu tüyler ürpertici işkencelerle öldürdü. Öldüğünde 72 yaşındaydı.

Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 77 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonlarına Kadar Bursa, Vasileios I. Kandes (Sayfa 77 - Gaye Kitabevi, Çeviri: Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 2. Baskı: Mart 2009, İstanbul)