Kutlu Kaybedenler

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
31 gösterim
Bombalar çiçekleniyor
gümbürdüyor yaprakları,
güvercinler bile
güzel kokuyor

Mümkündür ilkyaz
Kuzgun Milan’ın ilkyazı,
steril bir mevsim, beyaz ışıklar altında
tastamam fayansların arasında
beyaz bir önlük giymiş ilkyaz,
siyah yas kıyafetleri yerine.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  91
 • ISBN:
  9786059782937
 • Çeviri:
  Gökçenur Ç.
 • Yayınevi:
  Yitik Ülke Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
10 Oca 21:58 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Farklı insanlarla tanışmayı, farklı insanlarla sohbet etmeyi sever misiniz? Ben hep sevmişimdir. Herkesin hayata dair en az bir sağlam duruşu, bir sözü vardır söyleyebileceği. Her tanıdığım insanın iyi yönünü alsam diye düşünürüm. Kim korkar o zaman hayattan cebimde milyonlarca tılsım varken? Her yeni yazar hatta her çevirmen de benim için kazanmış olduğum bir insan gibidir. İsmini hiç duymadığınız, Sırbistanlı bir şair size neler anlatabilir?

"Dobričič'in şiiri sabırla kendini keşfeden ve sürekli gelişen bir yaratıcı çabanın ürünüdür. Merkezi eğilimlerden de, internette gezinen dizelerin başdöndürücü hızından da, amatör bloglardaki şiirsel yığından da hiçbir iz taşımaz. Özünde insancıldır, insana yönelir ve ona hitap eder." Diyor kitabın girişindeki metinde. Öyle sahiden de. Korkuyu işliyor, acıyı hissediyorsunuz, en çok da ölüm teması çarpıyor göze. Ölümle yaşam arasında gidip geliyor hissi veriyor insana. Geçit şiirinde dediği gibi "karanlık ve soğukta sürüklenirken/bir sonraki geçidi bekliyorum." Sanki tesadüf eseri acılarını dindireceği yeri kaçırmış, bir umut bekliyor o anı. Uzaklarda gibi gözü hep.

Ölüm varken dünyada hiçbir şey o kadar da önemli değildir ya hani, sanatta da böyledir diyerek ünlü isimlerin ölümlerine şiirler yazmış. Michelangelo için "karanlıkta bile/yaşıyor renkler/ve askerler",
Don Kişot için "kimi kimden kurtaracaksın?/Delilikte senden/aşağı kalmayan/bir halkın arasındasın", Giordano için "Yanar Giardano/Yanar/Düşünceler/kağıtlar/aletler",
Arşimet için "Görün!/Onu bekleyen sonun/şimdi bizi de beklediğini!" Diyor. Elbette yalnızca bu kadar değil şiirler. Aralardan dizeler çekip biçimini bozduysam affedin, gönül tamamını paylaşmak istiyor fakat kitabı yazmam gerek o zaman. :)

" "Hiçbir şey yok/görünenin ardında? " Şair herhangi bir şeye dayanma ya da huzurlu bir limana sığınma ihtimalleri olmaksızın da güzelliğin bulunabileceğini imler." Diye devam ediyor yazı. Belki beni etkileyen de buydu. Şiir formu, bizim Turgut Uyar ya da bir Edip Cansever'den alıştığımız gibi değil belki ama insana iyi gelen bir yanı var. Sebebini bilmeden sevdiren bir tarafı var yani. Şiirsel metin olarak tanımlamanın daha doğru olacağını düşündüğüm şiirler çoğunlukta.
Özellikle Robotlar Gezegeni isimli şiir serisini çok beğendim. İçime işledi, düşündürdü. Kör Robot/Sağır Robot/Koşucu Robot/İtici Robot/Düşünür Robot/Peygamber Robot/Savaşçı Robot/Uzaktaki Robot/Diğerleri 'nden oluşan bu seri artık kimi düşünerek okursanız tam oturuyor yerine. Hepsi biz çünkü, hepsi bizden.

Yitik Ülke Yayınları'ndan okuduğum bu eser yazarın 4 kitabından seçkiler yapılarak -şiir çeviri atölyelerinde- hazırlanmış. Emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum oldukça başarılı bir çeviri örneği bence. Bu konuda çok bilgili olduğumdan değil ama tarafsız bir okur gözü ile hem edebi zevk veren hem duyguları hissedebildiğim her çeviri bence başarılıdır.

Kitaptan 9 Alıntı

Meltem Tekeli 
10 Oca 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

III) Ağrı
Ağrı mı düşüncelerini parçalar, düşüncelerin
parçalanırken mi başın ağrır?

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 51 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 51 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
 10 Oca 18:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Etrafında Dolaşmak
Eskiden beri tanışıyormuşuz gibi geliyor.
Trenin altında raylar kayıp bir nehir gibi kükrüyor,
ve senin salıncağın devrimin merkezine dönüşüyor.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 33 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 33 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
10 Oca 18:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gezgin
Sonra kuşkumuz kalmıyor her şeyi başlatanın bu nefret olduğundan.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 35 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 35 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
10 Oca 17:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Otoyol
Bugün, düz bir levha olsaydı dünya
tek sıra dökülürdük kenarından.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 26 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 26 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
 10 Oca 19:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

II) Hayat
herkes bir an yaşayabilir
herkes bir anda ölebilirken.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 50 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 50 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
 10 Oca 20:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İyi misin sen?
Her zaman aynı kahveden içiyorsun bol sütlü tek şekerli.
Her zaman aynı barda aynı tabureye oturuyorsun duvarın dibindeki.
Her zaman aynı yazardan aynı sözleri alıntılıyorsun.
Her zaman eğri tabloları düzeltiyor, aralık çekmeceleri kapatıyorsun.
Her zaman aynı yoldan yürüyorsun, aynı kestirmelerden ileri ve geri.
Aynı sırayla doğuyor, yaşıyor ve ölüyorsun.
İyi misin sen?
Seni takıntılı saplantılı seni?

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 68 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 68 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
10 Oca 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Küp
Rüzgârı duvarların arasına sıkıştırdılar.
Saçakları genişlettiler yağmurdan korunmak için.
Kendilerini zamandan duvarlara ayırdılar.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 34 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 34 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
10 Oca 17:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünya
Çevreleyen
sarmalayan şeylerin sonsuzluğu,
çözülüyor kendi sonuna.

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 28 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 28 - Yitik Ülke Yayınları)
Meltem Tekeli 
10 Oca 20:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Savaşçı Robot
kendini harcamak için yapılmıştır
kalabalıklara kalırsa
bir bacağını kaybetsin
kolu kopsun diye
kolaylıkla değiştirirler onu bir diğeriyle
sonra yepyeni bir başkası gelir
sonsuza dek sürer gider böyle

Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 81 - Yitik Ülke Yayınları)Kutlu Kaybedenler, Milan Dobricic (Sayfa 81 - Yitik Ülke Yayınları)