Lali Berte'ye Mektuplar Aramak Lali Berte Demektir

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
343 gösterim
Mecit Ünal'ın tutuklu olduğu 1980-1991 arası dönemde Sokak ve Demokrat dergilerinde yayımladığı mektup-yazılarından derlenen, ilk ve son kez 1992 senesinde basılan kitabı Lali Berte'ye Mektuplar yıllardır aranıp da bulunamayan kitaplar listesindeki yerini koruyordu. 22 yıl sonra "Lali Berte'ye Mektuplar" Alakarga Yayınları tarafından okurla buluşturuluyor.

Mecit Ünal "Lali Berte'ye Mektuplar"da sürekli ulaşılmaya çalışılan bir kadın imgesi üzerinden bir dünya hayali resmediyor. Lali Berte; hem özgürlük, hem arayış, hem aşk, hem de bir ütopya olarak yazarın güçlü, samimi, edebi kaleminden okura yansıyor. 80'lerde Türkiye'yi cezaevlerinde gezmiş olan yazar 11 yıllık esarette, Lali Berte'ye sığınıyor. Ona anlatıyor, onunla konuşuyor, onu özlüyor, onu arıyor... Sonsuz bir yolculukta ulaşılmayacak olanı ideal edip bu arayışın izinde değil, içinde yaşıyor. Bir özgürlük hasretinden aşka, aşktan ise güzel bir dünya idealine yürümenin kalp atışlarını "Lali Berte'ye Mektuplar"da hissediyoruz. Türk Edebiyatı'nın önemli bir başucu kitabı olan "Lali Berte'ye Mektuplar"ı okurlara takdim ederiz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055182533
 • Yayınevi:
  Alakarga Yayınları
 • Kitabın Türü:

“Gelse, sadece mesafe denilen engel kalsa ortada, yine de onu görmeye, onunla karşılaşmaya, upuzun tanışmaya cesaret edemezmişim duygusuna kapılıyorum. Korkum, benim düşlerimin eksik gerçekleşmesi değil: Korkum onun düşlerini yarım bırakmak: “şimdiye kadar olmadığım gibi aşığım sana/ bu benim için yeni bir şey/ Belki de yaş meselesi/ Gelip onu öldüreceksin diye korkuyorum adeta/ içimdeki bu muazzam mahluk / yanlış bir bakışla devrilebilir/ Her şeyden büyük olan insan / tek bir kurşunla devrilmiyor mu?/ Çaresizlik..
bana sunduğun..
Hep aynı yerde olmak, martılara bakmak bakmak; bir çakıltaşını ötekine, bir zeytin çekirdeğini duvara sürtmek; her şeyin, her şeyin altında ANLAM’ı ve AŞK’ı aramak...
Bulduğum her şeyi yitirmek ve yitirdiğim hiçbirşeyi bulamamak bana sunduğun..”