Lancelot

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
469 gösterim
National Book Award da dahil olmak üzere birçok ödül alan ve çağdaş Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Walker Percy’den kolay okunacak ama zor unutulacak bir kült roman…

Hayal kırıklığına uğramış liberal bir avukat olan Lancelot Andrews Lamar, kendini hatırlanmaya değmez gibi görünen anılarla bir akıl hastanesine kapatılmış bulur. “Eski bir dostu”yla karşılaşması vahşet dolu yolculuğunu düşünme fırsatı verir ona. Yolculuk, küçük kızının babası olmadığını tesadüfen keşfettiği gün başlamıştır. Bu keşif onun modern Amerika’nın yozlaşma sürecini tersine çevirme ve yeni bir şövalyelik ve romans çağı başlatma saplantısını tetiklemiştir. Lancelot giderek artan bir öfkeyle, parlak bir şövalye haline gelmiştir; ama romansın değil, intikamın şövalyesi.

Zamanımızın Yuvarlak Masa Şövalyesi, eski dostuna ne yapacağını şöyle anlatır:

“Ne yapacağımı bilmek istediğini söylüyorsun. Pekâlâ. Sana memnuniyetle söylerim çünkü bu sabah uyandığımda ilk defa tam olarak ne yapacağımı biliyordum. Sana kolaylık olsun diye bunu basit bir skolastik önerme olarak ifade edebilirim: Sodom’da yaşıyoruz. Tanrı ya vardır ya yoktur. Eğer varsa, Sodom’a daha fazla hoşgörü göstermeyecektir. Eğer Tanrı yoksa buna hoşgörü göstermeyecek olan Tanrı değil, ben olacağım.”
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  978-975-539-561-6
 • Orijinal Adı:
  Lancelot
 • Çeviri:
  Suzan Arak Akçora
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
mei 
08 May 00:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Neden hiç kimse okumuyor dediğim romanlardan biri Lancelot. Dil olarak ilk başta ağır gelse de alışınca gayet sade anlaşılır bir dili var. Zaman zaman sıkıyor fakat okutuyor kendisini. Konusu ne kadar kötüyse dili de o kadar güzel ve merak uyandırıcı. Evet doğru okudunuz dili merak uyandırıyor insanda. Olayların gidişatını değil dilin gidişatını merak edip okuyorsunuz. Zamanınız bolsa, tekdüze kitaplardan sıkıldıysanız şans verilmesi gereken bir roman..

mustafa tamer akder 
16 Şub 2016 · Puan vermedi

İlgimi çeken bir kitap olmasına rağmen dosto amca'nın Netoçka Nezvanova kitabındaki bayağı dünyadaki saf ruhla tanıştıktan sonra, Lancelot'taki kirli ilişkileri dönmek hiç istemedim. Yarısına kadar göre genel yorum yapacak olursam. Dil bakımında ağır ve biraz yıpratıcı, kurgu bakımında zaman atlamalı ve biraz dağınık, konu bakımında Amerika'daki ilişkilerin bayağılığı, kişilerin hırsları, aldatılma ve masum konumundaki ana karakterin yaşamı üzerine bir kitap. Bence rahat bir kafa ile okunması gereken kitaplardan kendisi. Ayrıca amca ünvanına aday olabilecek isimlerden birisi gibi duruyor şimdilik. :D