Liseli Kızlar

8,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
175 gösterim
Aynı sınıfta birlikte okuyan genç kızların duygularına, arayışlarına, mutluluklarına, mutsuzluklarına, özentilerine, uçarılıklarına, yaramazlıklarına, isyanlarına, bunalımlarına, umutlarına, çoğu hüsranla biten aşklarına yer veren bir kitap.
Liseli Kızlar ve onların yaşadıkları bizlere yabancı değil.
Sermin, Gülay, Ayşenur, Sema, Selma, Ferda, Hatice, Sezer, Berna, Perihan, Nurten, Harika ve diğerleri bizleriz, yaşadıkları olaylarda bizim yaşadıklarımız.
Emel Sayına benzeyen Aynur, Türkan Şoraya benzeyen Ayşenur, yanlış yollarda sürüklenen Ferda, inancını yaşama mücadelesi veren Gülay, hoppa ama sevecen Sermin, inançsız ama dürüst Ayşenur, öğrencilerine anlayışlı olan öğretmenler, ideolojilerini dayatmaya çalışan öğretmenler.. Kısacası hepimizin hayatında yer alan tiplemeler.
Liseli Kızları okurken, zaman zaman Hababam Sınıfı, zaman zaman Çalıkuşu okur gibi hissediyor insan.
Hayatın içinden bir eser olduğu için, komiklikler de var, duygusal sahneler de.. Kimi yerde güleceksiniz, kimi yerde ağlamamak için kendinizi zor tutacaksınız.. Liseli Kızlar...

Unutamayacağınız bir kitap..
Esmanur Turhan 
05 Şub 09:00 · Puan vermedi

Yazar kendi eğitim hayatını ve de o dönemde yaşadığı zorlukları anlatiyor. O dönemdeki baskıcı tavır ve bu yüzden seçimleri sebebiyle okuyamayan birçok genç kiz. Yaşanılan gerçekleri anlamak için okunabilecek bir eser.

Hemze Sin 
 20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gülay Atasoy'un kendi lise anılarına dayanarak yazdığı kitap, bir yönden o yıllara ait sorunlar, bir yönden her zaman var olacak tiplemelerle hayattan bir kesit olarak okunabilir.