·
Okunma
·
Beğeni
·
206
Gösterim
Adı:
Lütfen Ağlamayın
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Weinen Streng Verboten
Çeviri:
Gülderen Pamir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelebek Yayınları
152 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitap hakkındaki incelememe yazarın kitabın arka kapağına yazmış olduğu düşüncesinden başlamak istiyorum. "Lütfen bana inanın sevgili çocukklar. İnanın ki savaş, ama her savaş insanlığa utanç veren bir olaydır. Savaşları başlatanlarda dünyanın en aşağılık ve en çirkin insanlarıdır. Çünkü milyonlarca insana korkunç acılar çektiren savaşları başlatanları tarih asla bağışlamayacaktır. Sizlerin ve sizin çocuklarınızın böylesine bir savaşı yaşamayacağınızı dileyelim. Neden savaşmak zorunda kalasınız değil mi? Ama ne yazık ki hala bir savaşa başlayan ya da başlamış olan insanlar var. Ve de olacak. Öyleyse savaşları önleyebilecek insanların var olması gerkeli. Sizlerin, büyüdüğünüzde elele vererek yeni bir savaşın çıkmasını engelleyeceğinize emin olabilseydim sonsuz mutlu olurdum."

Olay örgüsü ikinci dünya savaşından sonra geçer. Maria adlı kız çocuğunun savaş sonrası yaşadığı koşulların okul arkadaşlarının sevgi, paylaşım ve beraberlik ile nasıl üstesinden gelindiğine ve çocukların da aslında büyüklere verilecek derslerle nasıl daha iyi birer birey olduğuna şahit olacaksınız.
"Babam her zaman şöyle der: Fakir olan insanlar da vardır, zengin olanlarda. Ve durumları iyi olanlar, durumları kötü olanlara kendiliklerinden yardım etmezlerse hepimizin sonu kötü olur."
J. Mario Simmel
Sayfa 28 - Kelebek Yayınları
"Benim babam çok akıllıdır. Ve daima gerçeğin zafere ulaşması için herkesin çalışması gerektiğini söyler."
J. Mario Simmel
Sayfa 21 - Kelebek Yayınları
"Öğrenmeniz gereken en önemli şey bu: Hepimizin birbirine ait olduğumuz, karşılıklı yardımlaşmamız ve güvenmemiz gerektiği. Tabii her şeyin daha iyi olmasını istiyorsak."
J. Mario Simmel
Sayfa 106 - Kelebek Yayınları
"Beni dinle Maria diye söze başladı. Biz seni sevdiğimiz için sana yardım ediyoruz. Anlıyormusun? Seni sevdiğimiz ve sana haksızlık yapıldığı için. Paran olmuş, ya da olmamış bu hiç önemli değil. Çünkü paranın olmaması senin suçun değil. Nasıl ki bazı insanlar paraları olduğu için suçlular, bu da böyle. Doğru olan, insanın daima başkalarının yardımına koşmaya hazır olması. Ve aklıbaşında her insan da buna hazırdır. Bizler de aklı başında insanlar olmak istediğimiz için sana yardım etmeye hazırız hepsi bu."
J. Mario Simmel
Sayfa 68 - Kelebek Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lütfen Ağlamayın
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Weinen Streng Verboten
Çeviri:
Gülderen Pamir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelebek Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Samet Yalçın
  • Başak Otsukarcı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%50 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0