1000Kitap Logosu
Mahir Deniz İbo

Mahir Deniz İbo

Anlatılan Senin Hikayendir...

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

288 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 10 dk.
Adı
Mahir Deniz İbo
Alt başlık
Anlatılan Senin Hikayendir...
Basım
Türkçe · Türkiye · Kalkedon Yayınları · 2008 · Karton kapak · 9786055679101
Hatırla Sevgili adlı televizyon dizisiyle birlikte Türkiye yakın tarihiyle yüzleşme fırsatı buldu. Özellikle gençler, evlerindeki kara kutunun başında otururken hiç bilmedikleri tarihsel kimlikler ile yüz yüze geldiler. Evet bu karakutu çok etkili. Bir medya toplumu olduk uzun zamandır. Başka yöntemlerle anlatmakta çok zorlanılan şeyleri televizyondan herkese ulaştırabilmek mümkün artık. Bu durum siyaset için bile böyle. Parası olanlar için elbette. Parası olan partiler artık seçim dönemlerinde propagandalarını boşuna TV'den yapmıyorlar. Ancak kuşkusuz ki bu "yeni" tanışma sadece böyle açıklanamaz. Belleksizleştirilen bir toplum var artık. Okumayan, konuşmayan örgütlenemeyen; teslim alınmış bir Türkiye... Tüm mücadelemize karşın durum bugün böyle. Böyle bir ülkede gerek günün koşulları, gerekse de dizinin yapımcıları, yönetmeni ve danışmanlarının namuslu tavrı, gerçeklere mümkün mertebe yakın durma sorumlulukları, izleyiciyi doğal olarak televizyon karşısına bağladı. Gözleri yaşlı, yumrukları sıkılı, kendi tarihimizi seyrettik sanki kendimiz oynarmışcasına. Bizi bu kadar hüzünlendiren dizi, birçok insanı, bilmedikleri bir ülkede düşsel kahramanlar izledikleri hissiyle koltuğa oturttu. Başlangıçta bir nevi "Lost kıvamında" izlenen dizi giderek Türkiye siyasal hayatına etki yapacak kadar ses getirdi. Gençler pıtrak gibi meydanlarda boy göstermeye başladı. Önümüzdeki yıllar, ağabeylerinin, ablalarının izinden gidecekleri mesajını yaydılar meydanlarda. Bu kadar belleksiz nasıl oldu bu toplum, diye sormamak gerekiyor. Bu, anlaşılır bir şey. Toplumun üzerinden silindir gibi geçen askerî darbeler ve baskı dönemlerinden sonra aileler, çocuklarının bilmesini istemedikleri hiçbir konuda onları yönlendirmedi. Hatta hayatı mücadele içinde, hapishanelerde geçen devrimciler bile çocuk sahibi olduklarında çocuklarını bir ebeveyn içgüdüsüyle korudular. Kendi başlarından geçen "kötü" şeyleri onların da yaşamasını istemiyorlardı açıktan ya da gizli düşüncelerinde. Böylesi bir duruma karşı bir şeyler yapmak gerekiyordu tüm yaptıklarımıza ek olarak. Biz de BirGün gazetesi olarak 68'in 40'ıncı yılında arkadaşlarımızı anmak, mücadelelerine olan bağlılığımızı göstermek için bir yazı dizisi hazırladık. Geride kalanlarla konuştuk önce. Onlar bize geride kalmanın kolay olmadığını anlattılar. Sonra gençlerle konuştuk. Onlara sorduk Kızıldere'yi, Mahir'i, Deniz'i, İbo'yu ve ON'ları. Hatırla Sevgili dizisinin oyuncularıyla, yönetmeni, senaristleriyle ve danışmanlarıyla da konuştuk. Kızıldere'nin 36'ncı yıldönümünde, 30 Mart 2008'de yayımlamaya başladığımız yazı dizisini, günlük bir gazetenin sayfalarında yitip gitmemesi için kitaplaştırmaya karar verdik. Sonuçta, 22 gün süren bir yazı dizisi BirGün emekçilerinin çabalarıyla elinizde tuttuğunuz kitaba dönüştü.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Okurlar

Kadın
% 48.6
Erkek
% 51.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.7
10 üzerinden
6 Puan · 2 İnceleme
Farklı bir dünya görüşü mücadelesinin geçmişini okumak için başladım ancak o kadar kavramlara boğulmuş ki hayatımda ilk defa bir kitap ruhumu sıktı. Ayrıca köşe yazılarının birleştirilmesi neticesinde oluşan bir kitap. Farklı kişilerle yapılan röportajlarda aynı konu tekrar tekrar geçiyor. Beklentim ideolojik dayanakları, savrulmaları ve neticelerini öğrenmekti ama olmadı. Belki başka bir zaman kendisiyle tekrar buluşuruz..
Mahir Deniz İbo
8.7/10 · 32 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
288 syf.
·
9/10 puan
Türk solunun üç neferi Üç genç delikanlı Bağımsızlık,özgürlük ve eşitlikten yana olan gençlerin yolculuğa çıkışları ve o yolculuğun nasıl sonlandığını gazete küpürleri ve resimlerle görebilirsiniz.
Mahir Deniz İbo
8.7/10 · 32 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.