Mavi Kelebek

·
Okunma
·
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Mavi Kelebek
Baskı tarihi:
Ağustos 2006
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Kitap
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
El bebek gül bebek büyütülen ailenin tek çocuğu Necla Yaramış çocukluğunda sürekli ölümle burun buruna ciddi hastalıklar atlatarak sanki yaşamın zorluklarına karşı bir nevi aşılanmış gibi bu kadar fizyolojik sorunlar yaşadıktan sonra psikolojik sorunlarına bağışıklık kazanmış bir bünye ile nasıl da metanetle ve sağlam göğüs geriyor. Ben bile okurken Nevzatı bir kaşık suda boğma kıvamına geldim ama adaşım kin bile duyamadı. Kitap, yazarı Necla Yaramış’ın aklında kaldığı karelerle hayatını anlatıyor.
“Ana babalar çocuklarının
servet sahibi olmaları için
değil, büyüklere saygı duymayı
öğrenmeleri için dua etsinler.”
Eflatun
Dedemi Fransızlar, çetelere yardım ediyor diye zindana atıyorlar. Babam her gün dedemi ziyarete gider, yiyecek götürürmüş. Çocuk diye askerler seslenmez miş. Uzun bir zaman zindanda kalıyor. Bir gün dedem, babama, “Oğlum evde bir sandık var, onu kırıp atın. Artık gereği yok” diyor. Babam amcasını çağırarak olanları anlatıyor. Hemen babasının dediği sandığı kırıyorlar. Bir de ne görsünler; içi altınla dolu. Altınları Fransız askerlerine verip dedemi zindandan çıkarıyorlar. O yaşlarda akıllı oluşu, babasının kendisine bir mesaj vermiş olduğunu anlaması herkesi sevindiriyor. Güney bölgemizi Fransızlar, Ege bölgesini Yunanlılar, Doğuyu Ruslar, İstanbul'u da İngilizler işgal etmişken, bir karış toprağa dahi sahip olamadığımız o dönemde, Türk ulusunun onurunu kurtaran, bayrağımızı istilacılardan korurken, egemenliğimize sahip çıkan Türk ulusu ile bu zaferi paylaşan ulu önder Atatürk’ümüzün huzurunda saygıyla eğiliyorum.
Bir kitapta okumuştum, balıkçı, üçüncü defa oltaya takılan büyük alabalığı dereye geri fırlatır. Sonraki denemesinde serçe parmağından daha büyük olmayan bir alabalık çeker, sevinçle gülümseyip balığı sepete atar. Yanında balık tutmakta olan adam daha fazla dayanamaz ve “Üç tane kocaman alabalık yakalayıp
geri altın, sonra da bu küçücük balığa sevinip sepete attın, hiç anlamıyorum.” der şaşkınlıkla. “Evet ama tavam küçük” der beriki yanıt olarak. Kitaptaki balık fikir anlamında kullanılır. Acaba kaç tane harika fikri düşüncelerimizde yer bulamadığımız için akıl denizine fırlattınız?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Kelebek
Baskı tarihi:
Ağustos 2006
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Kitap

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • nejla güldalı

Kitap istatistikleri