Medeniyet ve Kapitalizm

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
328 gösterim
Maddî hayat, piyasa ekonomisi, kapitalizm, Braudel’in başarıyla vuzuha kavuşturduğu üç temel kavram. Piyasa ekonomisinin bel kemiği, rekabet. Kapitalizm ise varlığını rekabeti mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya borçlu. Bu hususta en büyük yardımcısı, devlet. “Kapitalizm ancak devlet ile özdeş hâle geldiği zaman, kendisi devlet olduğu zaman muzaffer olur.”
“Bizim için bir hükümdârdır Braudel.”
Georges Duby

Kitaptan 4 Alıntı

Erim Asya 
 19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bütün dünyada, büyük tacirlerden oluşan bir grubun sıradan satıcılar kitlesinden açık biçimde ayrılıp göze çarptığı ve bu grubun bir yandan çok küçük olduğu, diğer yandan da başka faaliyetleri arasında her zaman için uzun mesafeli ticaretle bağlantılı olduğu rastlantı değildir.
Bu adamlar işleri kendi lehlerine çevirmenin bin bir yolunu biliyorlardı: Kredi manipülasyonu ve kârlı para oyunları, iyi ve kötü paraların yerine göre kullanılması: “iyi” gümüş veya altın paraların Sermaye yığmak için büyük iş­lemlerde, “kötü” bakır paraların ise en düşük maaşlarda ve günlük ücretlerde, başka bir deyişle Emek karşılığı olarak kullanılması. Üstün bir bilgi, zekâ ve kültüre sahiptiler.

Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 58)Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 58)
Erim Asya 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Günümüzde Piyasa Kanunları
Artan üretim potansiyeli, belirli büyük ülkelerin hepsinin değil tabii insanlarının şimdi kıtlık ve zahmet merhalesinin ötesine geçtikleri ve gündelik geçimlerini teminat altına almada ciddi güçlük içinde olmadıkları gerçeği, dev ve çoğunlukla çok uluslu şirketlerin mantar gibi büyümesi bütün bu dönüşümler her şeye gücü yeten piyasanın, müşterinin ve piyasa ekonomisinin eski düzenini tersine çevirdi. Piyasa kanunları, çok etkili reklamlarıyla talebi etkileyebilen ve fiyatları diledikleri gibi belirleyebilen dev şirketler için artık geçerli değildir.

Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 131)Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 131)
Erim Asya 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Devletin ekonomiye karışmasının meşrutiyeti üzerindeki bir mücadele değildir bu, hiçbir zaman da böyle olmamıştı. Devlet, kapitalist sistemin işleyişinin esas bir unsurudur. Tartışma aksine devlet müdahalesinden kimlerin hemen pay kapacağına dairdir. Bunu görmek birçok siyasî tartışmaların esrar perdesini sıyırmaya yardımcı olur.

Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 253)Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel (Sayfa 253)
Erim Asya 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugün kapitalizm dediğimiz olguda ölüm veya her halükârda dönüşüm serileri artık o kadar gayrı muhtemel gözükmüyor. Onların gözlerimizin önünde meydana gelmekte olduklarını görebiliyoruz. Kapitalizm her halükârda bize tarihsel evrim içinde son söz olarak gözükmüyor artık.

Medeniyet ve Kapitalizm, Fernand BraudelMedeniyet ve Kapitalizm, Fernand Braudel