8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
314 gösterim
Bundan birbuçuk yıl önce, Beşir Fuad'ın Victor Hugo üzerine yazdığı kitabın, bazı yerlerini anlayamadığım ve aklıma yatmadığı için, kendisine bir mektup yazarak, bu konular üzerine sorular sormuştum. Bunun üzerine Tercüman-ı Hakikat gazetesinde, yazışarak tartışmaya başladık. Bir süre sonra da, gazete köşelerinde yazışmak yerine, bu tartışmaya özel olarak, mektuplaşarak devam ettik.

Açıkça söylemeliyim ki, bu tartışma sonucunda Beşir Fuad beye yenildim. Fakat birbirimize yazdığımız mektuplar bana, hiç bilmediğim birçok gerçeği ve bilgiyi öğretti. Bu mektupların bana ve yaşamıma birçok faydası oldu.

Beşir Fuad adını sonsuz bir minnet ve şükranla, fakat bir o kadar da acıma ve kederle anacağım. Bu mektupları okuduğunuz zaman, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.
"Mektuplar "ı yayımlamaktaki amacım, elbette Beşir Fuad'a olan hayranlığımı anlatmak değildir. Çünkü bunun insanlığa hiçbir yararı yoktur. Bu mektuplar, herkesin yarına olabilecek birçok bilgi ve görüşü kapsadığı için, yayınlamak istedim.
Benim yazdığım mektupları da bu kitaba iliştirmemin nedeni, çok değerleri olduğundan değil, Beşir Fuad'ın açıklamalarının daha iyi anlaşılması içindir. Bu mektupları yayınlamaya daha Beşir Fuad hayattayken karar vermiş ve kendisinden izin almıştım.
-Fazlı Necip-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9786055664015
 • Çeviri:
  Parkan Özturan
 • Yayınevi:
  Artes Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Kırbaş 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap Fazlı Necip ile Beşir Fuad'ın mektuplaşmalarını içeriyor. Beşir Fuad'ın kendisini, düşüncelerini merak ettiğim için almıştım bu kitabı. Okurken tanzimat ikinci döneminin zorluklarını da anlama fırsatınız oluyor.