Merkür

8,0/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
153 gösterim
'Merkür', genç Fransız romancılar arasında çok özgün bir konuma sahip Amelie Nothomb'un son romanı. Kitap, yazarın gerçek ilgi ve yetenek alanından bir patlama olarak su yüzüne çıkan aşk hikayesi aynı zamanda. Üç kişilik bir roman evreninde geçen kapalı ve olağanüstü karmaşık ilişkileri Amelie Nothomb usta bir dille, çok yalın olarak aktarıyor. Amelie Nothomb, bu kitabında da kendine özgü roman sanatını kuşatan temalara yer veriyor: Güzellik, aşk, aşkın tuzakları, kurban ve celladı arasındaki bıçaksırtı ilişki, sevenin mutlak gücü, sözcüklerin gücü ve kaçınılmaz yanılsaması. Tutkunun keskin kalemiyle yazılmış bu roman 'ayna'daki görüntüsünden kaçamayan insanın en çıplak sahnesi.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1999
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789758020553
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Güncel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Berkay Sarıpınar 
 09 Şub 18:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Akıcı ve sade bir anlatıma sahip. Aşk meşk olaylarına pek katlanamam ama bu ilginç bir konuyu işliyor. Şimdinin modern Türk erkeklerinin "aşk" diye adlandırdıkları şey aslında "hapsetme" olduğu için biraz ona benzettim.

Kitaptan 2 Alıntı

Berkay Sarıpınar 
09 Şub 02:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Armudu severim, narı severim. Nardan daha değişik tadı var diye armuda sitem etmem. Armudu nefis inceliği yüzünden severim, narı da insanın çenesinden akan kan yüzünden severim.

Merkür, Amélie Nothomb (Sayfa 75 - Güncel Yayıncılık)Merkür, Amélie Nothomb (Sayfa 75 - Güncel Yayıncılık)
Berkay Sarıpınar 
09 Şub 03:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

-Erkeklerin, kızların bakireliğinden söz ediş biçimleri benim aklımı karıştırmıştır her zaman. Avcılar duvarlarına yabandomuzu kafaları ve yüzülmüş ceylan derileri asar. Siz de duvarlarınıza bakireler asmalıydınız!
-Erotizm saçmalıktır, Matmazel; ama insanın ondan kendini yoksun bırakması çok daha saçmadır.

Merkür, Amélie Nothomb (Sayfa 81)Merkür, Amélie Nothomb (Sayfa 81)