Mevlana'dan Altın Öyküler

4,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
516 gösterim
Mesnevi, Mevlana'nın ilâhi aşkının şahikasıdır; hakikatler ve irfan kitabıdır. Mevlana, Mesnevî-i Şerifin birinci cildinin önsözüne şöyle başlar:
"Bu kitap, Mesnevi kitabıdır. Mesnevi, hakikate ulaşmak ve Allah'ın sırlarına agâh olmak, akıl erdirmek isteyenler için bir yoldur."
Mevlana'nın her öyküsü insanı doğruya ve güzele götürecek öğütler üzerine kuruludur. Öykü kahramanları bazen veli, bazen hırsız, bazen ağaç, bazen rüzgâr, bazen deve, bazen padişah, bazen de sufıdir. Hepsi de artısı ve eksisiyle canlanırlar. Aslında kimlikleriyle değil, meziyet veya zaaflanyla öykülenirler. Mevlana kişileri değil, egomuzu, korkularımızı, endişelerimizi dillendirir. Aslında konuşan kibirdir, kıskançlıktır, bencilliktir ya da hırstır. Öyküler çok eski zamanlarda geçse de, insan her devirde ve her yerde yine insandır. Erdeme giden yol ise, insanın kendini bilmesinden geçmektedir.
Sevgi rehberi Mevlana'nın evrensel öykülerini okurken hem edebi bir tat alacaksınız hem de insanın ve yaşamın değerlerini yeniden anımsayacaksınız.
(Arka Kapak)