Millet ve Türk Milliyetçiliği

10,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
587 gösterim
Dünyayı idrak etmiş, belli seviyeye gelmiş aydınların hemen hemen tamamı çağımızın "milliyetçilik çağı" olduğunu çok sık tekrar ederler. "Milliyetçilik nedir?" sorusuna da "milletini sevmek" veya "milleti için çalışmak" gibi cevaplar verirler. "Sevmek" sübjektif bir olaydır; tartılmaz, ölçülmez; kimin milletini sevdiğini veya kimin daha çok sevdiğini nasıl anlayacağız? İstisnai tipler hariç herkes milletini sever. Zerre kadar aklı olan bir kişinin de "milletim için çalışmam" dediği duyulmamıştır. Öyleyse herkes milliyetçidir; bunu vurgulayıp, "milliyetçiyim" demeye ne gerek var?
"Sevmek", "milleti için çalışmak" sübjektif olaylardır; oysa "Ben milliyetçiyim" derken bir dünya görüşü ifade edilmektedir. Bir dünya görüşünü subjektif olaylarla açıklamaya imkân yoktur. 0 halde "milliyetçilik" nedir? Milliyetçiliği bilmeden de sosyolojik boyutlarıyla milleti ve hayatımızdaki rolünü yeterince anlamak mümkün değildir.
(Arka Kapak)
Muhammet Çelik 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok iyi bir araştırmanın sonucu oluşturulmuş güncel bir Milliyetçilik tanımı kitabıdır.

Yazar çoğu milliyetçilik hakkında kitaplar gibi objektifliğini koruyamayan bir yazım yapmamış bilakis taktire değer bir şekilde objektif olabilmiştir. Oysa bu konuda ya milliyetçilik çok yerilir yada şahıslar kendi milletlerini aşırı derecede över. Bu iki durumda sakıncalı bazı sonuçlar doğurabilir. Kitap da ki çoğu milliyetçilik tanımına katılmasam da katıldıklarımın sayısı az değildir. Ama genelde bayağı ılımlı hatta aşırı hümanist bir bakış açısı kitapta hakim. Yazarın verdiği örnekler gerçekten güzel. Ünlü yazarların bu konu ile ilgili yazdığı tanımlar veya örnekler de kitabı zenginleştirmiş. Ayrıca yazarın konuyu ne kadar çok araştırmış olduğunu ve nasıl da hakim pozisyona geldiğini kanıtlamıştır. Kitap da konu başlıklarının seçilmesi de gayet güzel olmuş ve yapıta ekstra birkaç puan kazandırmıştır. Yazarın Atatürk'e karşı gereksiz tutumu (Kesinlikle Saygısızlık bağlamında değil) ise bence her zaman yazara eksi puan olmuştur.

Kitap genelde milliyetçiliğe yeni başlayacak olan şahıslar için harika bir kaynak olabilir. Özellikle belirli bir yaşa gelmiş ve İdeolojik fikirleri yeni oturmaya başlayan şahıslar için çok önemli bir kaynak. Bu bağlamda okunmasını tavsiye edebilirim. Ama bu konuda kesinlikle ikinci veya üçüncü basamak kitabı olamaz