Mîrname

9,2/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
175 gösterim
Romana Jan Dost Mîrname bi çapa duduyan derdikeve pêşberî xwendevanan. Avesta çapa yekê ya Mîrnameyê di 2008an de çap kiribû.

Mijara "Mîrname"yê Ehmedê Xanî û dema wî ye. Lê ev roman ne biyografiya Xanî ye bi qasî ku ew biyografiya her rewşenbîrekî ye ku li hember desthilatdariya hundir û derve xebatê dike. Tevna wê bi tayên fantazya û tarîxê hatiye ristin. Romaneke balê dikişîne ser nakokiyên siyasetmedar û rewşenbîran. Şêweyên têkiliya di navbera wan de û berî her tiştî dixwaze ferqa wêjeyê bîne ziman, cihê nivîskarekî di civakeke mîna civaka kurdî de bide xuyakirin.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789944382472
 • Çeviri:
  Kürtçe
 • Yayınevi:
  Avesta Yayınları
 • Kitabın Türü:

İçinde aşk,tarih,polisiye,siyaset olan çok başarılı bir roman.Ahmedi Xani'nin 44 yaşında mem u zini'i bitirmesi onun akabinde 11 sene boyunca hiçbir kitap yazmamış olmasının arka planını irdeliyor.44 yaşında Kürt Edebiyatının şaheserini yazan bir adam neden 11 sene boyunca eline kalem almadı ve genç bir yaşta(55 yaş) vefat etti?

Ömer Faruk Feyat 
04 Şub 03:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta Ehmedê Xanî'nin hayatı kurgulanmış.Bu kitabı okuyunca Ehmedê Xanî'nin hayatını okuduğunuzu sanmanızı istemem.Jan Dost Mem û Zîn üzerinden hareketle romanı çok güzel kurgulamış. Devrin Kürt liderini eleştirmiş, Kürt edebiyatının pazarının olmamasının acısını bize hissettirmiş. Yalnız Kürt liderlerini değil Osmanlıyı da eleştirmiş. Kitap asıl suikast üzerine kurulu. Kim Ehmedê Xanî'yî öldürdü?Merakla okunacak bir roman

Kitaptan 4 Alıntı

Bir insan, insan olur da nasıl suçlu olabilir? Biz bu dünyada, birimiz ötekimiz gibi hep insan değil miyiz?

Mîrname, Jan DostMîrname, Jan Dost

"Her adam ve insan kalbini hakiki aşkın ateşinin üstüne vermedikçe, o ebediyete kadar yüreği kirli bir şekilde kalacaktı."

Mîrname, Jan DostMîrname, Jan Dost
Ömer Faruk Feyat 
04 Şub 04:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alimê ku Xwedayê ye xwe nas kiribe ji mîran natirse
(Allahını tanımış alim paşadan korkmaz)

Mîrname, Jan DostMîrname, Jan Dost
Ömer Faruk Feyat 
04 Şub 12:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Ev ne hibr e Temo. Ev hêsrên dilekî suhtî û aware ye.
(Bu mürekkep değil Temo.Bu yanmış ve avare bir gönlün gözyaşlarıdır)

Mîrname, Jan DostMîrname, Jan Dost