Nasıl Ölürüz Yaşamın Son Döneminden İzlenimler

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
842 gösterim
Bugüne dek okuduğum en güçlü ve duygusal, en sert ve acımasız kitap. - Oliver Sacks

Bir hayat öpücüğüdür Nasıl Ölürüz, ölümün kasveti, çekildiğimiz köşemize gelip çöktüğünde.

Aslında korktuğumuz ölüm değil bizi o kaçınılmaz sona götüren süreçtir. Ölümle uykuda karşılaşmayı isteriz; geldiğini hissettirmeden, acısız ve çektirmeyen bir ölüm. Ancak çoğumuz böyle ölmeyecek. Hayatımızın bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçeceği bir matineye hiç gitmeyeceğiz.

Mahşerin atlılarının silahları pek çok ama neredeyse hepsi kalp krizi, inme, kanser, Alzheimer, AİDS gibi hastalıkların seyrine bezer bir süreç içinde bizi ölümle buluşturuyor. Nasıl Ölürüz bu buluşmanın öyküsünü anlatıyor. Korkunç, kirli bir ölümü değil doğal bir süreci izah ediyor büyük bir berraklık ve samimiyetle.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  9786058670037
 • Orijinal Adı:
  How We Die: Reflections On Life's Final Chapter
 • Çeviri:
  Şiirsel Taş
 • Yayınevi:
  H2o
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ölümde aradığımız onuru, yaşamış olduğumuz hayatın içinde bulmalıyız.Ars moriendi aslında ars vivendi'dir; yani ölme sanatı aslında yaşama sanatıdır.Nasıl öldüğümüzün gerçek ölçütü, sona ermek üzere olan yaşamın erdemi ve dürüstlüğüdür.Bizden sonra hatırlanacak mesajı, yaşamımızın son haftalarında ya da son günlerinde değil, geride bıraktığımız yıllar içinde hazırlarız.Onuruyla yaşayan, onuruyla ölür.

Nasıl Ölürüz, Sherwin B. NulandNasıl Ölürüz, Sherwin B. Nuland

Geçmiş yüzyıllarda insanlar, ars moriendi, yani ölme sanatı diye bir kavrama inanırdı.O dönemde, yaklaşan ölüm karşısında insanların benimsediği tutum, her şeyi oluruna bırakmaktı- belli semptomlar bir kez ortaya çıktı mıydı, olabilecek en iyi biçimde, huzur içinde ölmekten başka seçenek yoktu.Şimdiyse ölme sanatı değil, hayat kurtarma sanatı çağında yaşıyoruz ve bu sanat içinde pek çok ikilem barındırıyor.

Nasıl Ölürüz, Sherwin B. NulandNasıl Ölürüz, Sherwin B. Nuland