National Geographic Türkiye - Sayı 185 (Eylül 2016)

·
Okunma
·
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
National Geographic Türkiye - Sayı 185 (Eylül 2016)
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Group Medya
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Posta kutusuna atılan paketler gibi ölümcül karbonmonoksit kutusunun çarpma kapısından içeri bırakılıyorlar. (Vizon) Bir dakika içinde bilinçleri kayboluyor, birkaç dakika sonra da ölüyorlar.
" Başka tür çiftlik hayvanlarının ölümüne baktığınızda," diyor Mullen, "genelde yaşadıkları yerden alınıyorlar, yüzlerce kilometre yol kat ederek mezbahaya götürüyorlar; ölümleri kanlı ve korkunç oluyor. Bizimkisi, bir çiftlik hayvanını öldürmenin en insani yolu."
Domuz ve tavuk üreticiliği gibi, kürk çiftlikleri de hayvanları tüm hayatları boyunca esaret altında tutmaya ve sonra da öldürmeye dayanıyor. Ve çoğu kişinin akıl almaz bulacağı uygulamalar içeriyor. Örneğin bazı tilki üreticileri hayvanları anüslerinden elektrik vererek öldürüyor. Bu, pratik yöntemlerin en hızlısı kabul ediliyor ama bir çiftçinin de söylediği gibi "algı sorunu" yaratıyor.
Çin'de vizon çiftliği olan bir tüccara hayvan hakları açısından bu ülkede bir gelişme kaydedilip kaydedilmediğini soruyorum. Sorudan çok hoşlanmıyor ve kısaca, "Çok değil," diye yanıtlıyor.
*Bu arada Çin, kürk satışlarının yarısını karşılıyormuş. Artı bilgi.
** Vizon hayvanını merak edenler olabilir. Buradan bakabilirsiniz.
İlk ve son hali. https://i.hizliresim.com/yqXO6k.jpg
İsveçli biliminsanları, mahallelerindeki çiçekçidenn aldıkları sıradan güllerin canlı dokularına devreler takarak elektrikli hale getirdiler.
... Stavrinidou’ya göre bu teknoloji bitki fizyolojisini hücresel seviyede analiz edip değiştirecek sensörler üretmeyi sağlayabilir. Bir diğer olasılık da fotosentez yoluyla elektrik elde etmek. “Bir gün,” diyor Stavrinidou, “telefonunuzu bir bitkiden şarj ediyor olabilirsiniz.”
ASLINDA KUNDUZLARIN ÖLDÜRÜLMESİNE aldırmamayı becermek çok da zor bir şey gibi durmuyor artık. Bir zamanlar "Kürk giyeceğimize çıplak dolaşırız" sloganlı reklamlarda poz veren ünlü mankenler kürk mankenliği yapmaya başladı. 15-20 yıl önce kürke "dokunmaya korkan" moda tasarımcıları da "bu tabuyu geride bıraktı," diyor Nova Scotia'da yaşayan vizon yetiştiricisi Dan Mullen.
Küresel Timsah Derisi İhracatı
2004 ile 2013 yılları arası
Timsah 396.991
Aligator 481.341
Kayman 1.010.302
(Dergideki hali grafik ile gösterilmiş ancak ben açıklamasını yazdım)
*Aligator ve Kayman, timsah türleridir.
Okyanuslarda avlanan katil balinalar umulmadık bir engelle karşılaşılıyor: İşlerine çomak sokan kambur balinalar. Katil balinaların çıkardıkları sesleri takip ederek olay yerine ulaşan kambur balinalar, ellerinden geldiğince duruma el koymaya ve avı bozmaya çalışıyor. Hatta av başarıya ulaşsa bile, kambur balinalar leşin çevresinde nöbet tutarak katil balinaların ava erişimini engelleyebiliyorlar. Son 62 yılda 115 ayrı olayda kambur balinaların, aralarında gri balinaların, fokların, denizaslanlarının da bulunduğu diğer hayvanları katil balinalardan korudukları gözlendi.
Kambur balinaların bunu neden yaptığı tam olarak bilinmiyor, teoriler de farklılık gösteriyor. Hayvanların yalnızca kendi çıkarlarına uygun hareket edeceği varsayımıyla yola çıkan kimi uzmanlar, kambur balinaların nihayetinde kendi yavrularının da kârlı çıkacağı bir asayiş sağlamayı amaçladığını savunuyor. Bazı uzmanlara göreyse balinaların, diğer türleri bilinçli bir şekilde kurtardığı yardımsever bir senaryo da oldukça olası.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
National Geographic Türkiye - Sayı 185 (Eylül 2016)
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Group Medya

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • engin divir
  • Enes

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0