Neden Herkes Futbol ve Reklamdan Anlar?

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
204 gösterim
Teknolojik devrimde en büyük payı iş dünyası aldı. Küresel rekabetin gölgesinde üretim modellerinden tüketime dek bilinen her şey değişiyor. Pazar dengeleri yeniden kuruluyor, tüketicinin dili farklılaşıyor. Reklamveren, reklamcı arasındaki ezber de bozuldu: Ajansın üretim sürecine daha çok müdahale ediliyor, yıkıcı eleştiriler karşısında iyi fikirler kurban veriliyor. Oysa reklamcılığın en önemli silahı yaratıcılık.
Vasatın iktidarı kimseye fayda sağlamaz.
İşte bazı öneriler, vasata direnmek isteyenler için..

Erkek arkadaşımın hediye ettiği bir yığın kitabın arasında vardı. Kitabın ismi sorunun cevabını merak ettiriyor. Gerçekten neden herkes futbol ve reklamdan anlar? :) Daha doğrusu anladığını sanar .Kitaptaki bir paragraf bu soruya cevap olabilir :
''Pek çok meslek için, belirli bir okuldan mezun olmak ve uzmanlık düzeyine erişildiğini kanıtlamak gerekir. Hiç kimseye babası pilot olduğu için uçak emanet edilmez ; bir cerrahın işine kimse karışamaz ; bir mühendis hesap yaparken, kendisine çevresinden yerli yersiz yorumlarda bulunan olmaz.
Oysa, futbol, politika ve reklamcılık herkesin kolayca fikrini belirtebildiği ve iddiasını ateşli bir biçimde savunabildiği alanlardır.Dışarıdan bakana çok kolaymış gibi göründüğünden midir bilinmez, çoğu insan futbol hakkında konuşmaya, vatanı kurtarmaya veya bir reklam kampanyası konusundaki görüşlerini cömertçe paylaşmaya bayılır.Politikada kadrolar pek hızlı değişmez. Bir ekip seçildikten sonra beş yıl beklemek gerekir. Oysa futbol ve reklamcılık hızlı alanlardır. Sürekli hareket vardır...'' diye devam ediyor. Reklamcılık alanında çalışanlara rehberlik edebilecek ve vasattan kurtulmanın yollarını gösteren bir kitap. Reklamcılık sektörü ile ilgili bilgisi olmayanlara da öğretici niteliğinde. 118 sayfa fakat 59 sayfa, sayfa numaralarından oluşuyor ve geri kalan kısım ise sayfanın tamamına değil sütun halinde yazılmış. Yani kolaylıkla okunabilecek bir kitap, ben ilgiliyle okudum. Reklam sektörünün işleyişini , tarihçesini merak eden varsa okuyabilir.