Nevrotik

8,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
511 gösterim
Ünlü oyuncu Gürgen Öz'den şaşırtıcı bir ilk kitap: "Nevrotik"

Kendimizi ne kadar tanıyoruz ya da kendimiz sandığımız aslında bize işlenmiş kurallar, inançlar ve davranışlar bütünü mü?

Sen sandığın şey aslında sen olmayabilir misin?

Eğer böyleyse durum çok garip!

Zihnimizin içinde uyanabilir ve tüm illüzyonlara karşı kendimizi baştan organize edebilir miyiz?

Toplumun bizi onayladığı şekliyle değil, bizim kendimizi onayladığımız şekliyle var olabilir ve içimizdeki gerçek sese ulaşıp gerçek bağımsızlığımızı kazanabiliriz.

Peki ya aşkta?

"Nevrotik", Türkiye'deki toplum yapısını, ilişki biçimlerimizin absürd ve çarpık taraflarını ve bunların nedenlerini hınzır bir mizahla deşifre ediyor.

İnsan ruhu, özgürlük kavramı, farklı kültürler ve kadın erkek ilişkileri üstüne eğlenceli, hicivsel dört farklı öykü.

Bu kitapta kadın erkek ilişkilerini değişik hikâyeler içinde okurken; toplumsal baskıların insanları nasıl etkilediğini görünce kendinizi gülmekten alamayacak, bazen gerilimli ve dramatik bir kurgu içinde heyecanlı bir serüvenin içine dalacak, bazen de felsefi ve hüzünlü bir şekilde aşkı ve ilişkileri sorgulayacaksınız.

Tamamı psikolojik ağırlıklı kurgulanmış dört öyküden oluşan bu konsept kitapta, Gürgen Öz sizi kendi hayal dünyasına davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786054841028
 • Yayınevi:
  Yitik Ülke Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yarattığı karakterler çok inandırıcı ve bizdendi. belli ki yazar kimliğine bürünürken oyunculuktan gelen gözlem yapma alışkanlığına sık sık başvurmuş Gürgen Bey. öykülerindeki dialoglar da çok eğlenceliydi.

Kitaptan 3 Alıntı

"...bir kere hayatınızda bir şeyleri değiştirdiğinizde, bir tutum, bir davranış, bir mantık...ufacık da olsa bir şey işte...bu zincirleme bir reaksiyon olarak tüm sisteminize, psikolojinize yansır..siz farkında olmadan daha zor olan tıkanıklıklar da zamanla açılmaya, değişmeye başlar..çünkü alıştığınız ve aslında içine sıkıştığınız kalıbın ya da sizi soktukları kalıbın diyelim, dışına çıkar, oradan dışarı çıkmaya zorlarsınız bünyenizi..kendinize saygınız artar..daha çok güvenirsiniz kendinize..daha gerçek hissedersiniz kendinizi..unutmayın, olumsuz değişimler olumsuzları, olumlu değişimler matematiksel olarak, olumluları etkiler..giderek artar bu değişim..sadece bir yerden başlamak gerek..

Nevrotik, Gürgen ÖzNevrotik, Gürgen Öz
Gamze yavuz 
06 Ağu 18:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendin olmanın ve kendini "gerçek"leştirmenin, yani özgürlüğün bedeli; yalnız kalma ihtimalini göze almak.

Nevrotik, Gürgen Öz (Sayfa 125)Nevrotik, Gürgen Öz (Sayfa 125)
Burcu 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Dünyada ırklar yoktur, ruhlar vardır sadece. Birbirinden değişik ruhlar. Başka ülkelere, başka kültürlere dağılmış, değişik bedenler içinde gizli ruhlar"

Nevrotik, Gürgen Öz (Sayfa 91 - yitik ülke)Nevrotik, Gürgen Öz (Sayfa 91 - yitik ülke)