Ölüm Adası (Phoenix Island Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
636
Gösterim
Adı:
Ölüm Adası
Alt başlık:
Phoenix Island Serisi 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
462
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880228
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Phoenix Island
Çeviri:
Ebru Sürmeli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
GO! Kitap
TELEFON YOK. MESAJ YOK. E-POSTA YOK. TELEVİZYON YOK. İNTERNET YOK. KAÇIŞ YOK.

On altı yaşındaki boks şampiyonu Carl Freeman, güçsüzleri yumruklarıyla savunmayı alışkanlık haline getirdiği için bir türlü beladan uzak duramaz. Kimsesi olmadığı için hayatı koruyucu aileler ile ıslahevleri arasında mekik dokuyarak geçen Carl, girdiği son kavgada rakiplerinin hepsini hastanelik edince çıkarıldığı mahkeme tarafından cezasını çekmek üzere dış dünyayla bağlantısı olmayan bir adaya gönderilir.

Burası bir evi, bir ailesi ve bir geleceği olmayan çocuk suçluların son durağıdır. Ülkenin uzak bir köşesine kurulmuş olan bu kamp kimsesiz çocuklara merhamet göstermeyen sadist eğitim çavuşları tarafından yönetilmektedir. On sekiz yaşına kadar burada kalmaya mahkûm edilen Carl kurallara uyup cezasını çektikten sonra hayatında yeni bir sayfa açmayı planlar, hatta burada yeni arkadaşlar edinip Octavia adındaki gizemli bir kıza âşık olur. Ama acımasız çavuşlar, yorucu eğitimler, ağır cezalar buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Burası aslında gidenin bir daha geri dönmediği, çocukların avlanarak ya da idam edilerek öldürüldüğü, kesimhane denilen gizli bir devlet laboratuvarında denek olarak kullanıldığı bir ölüm kampıdır. Carl diğer çocuklar tarafından avlanmadan ya da kesimhaneye gönderilmeden önce buradan kaçıp dış dünyayı bu adanın varlığından haberdar etmek ve sevdiklerini kurtarmak zorundadır.
Maceraseverlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Bu kitabı okurken burnunuza dostluğun kokusu da gelebilir, ihanetin de. Bazen ağzınızda Carl'ın yaralarından oluşan kan tadındaki sızı, bazen Octavia'ya duyulan aşkın çaresizliği...
Dikkat Spoiler !
Carl Freeman 16 yaşında Dünya çapında bile şampiyonluk kazanan bir boksördür. Lakin şiddet sorunu onu en sonunda çıkarıldığı mahkemede 2 yıl Fenix Adası mahkumiyetine -ki bu ebedi mahkumiyettir- ulaştırır.
Carl o güne kadar çıktığı 87 maçın 85 tanesini kazanan bir şampiyon, görünürde mazlumun yanında ve zalime meydan okuyan birisidir. Gerçeği anladığında ise çok geç olmuştur çünkü o aslında güçsüz olanı korumak yerine güçlü olanı ezmek için vardır.
Fenix Adası günleri oldukça zor geçerken bulduğu bir günlük hayatını değiştirir. Önce Ross ile okuduklarını paylaşması, sonradan Octavia ile birlikte hareket etmeye çalışması ve ebedi ada kanunları. Adanın gerçek sahibi Komutan Stark ile tanışması ve o günlerden gelecekte komutanlığa yükselecek olması da güzel kısımlar tabi.
Stark ile tanışmasında içinde bulunduğu durum ve kendine takılan çip ile hayata tutunması ve oldukça güçlü biri haline gelmesi de ileride işine yarayacak durumlardan tabi.
İlerleyen bölümlerde Carl'ın adada yaşayan tek arkadaşı Octavia için yaptıkları ve onu kurtarma girişimleri büyük bir düello ve insanları öldüğüne köpek balığı ve domuzları kullanarak inandırması da güzeldi.
Carl'ın kaçış planı ve Stark için düşündükleri ile hız kazanan kitap bir ölüm planına dönüşüyor ve kitap tam da burada Sezon Finaline giriyor desek haksız sayılmayız.
Gelecek kitaptan da biraz bahsetmek istiyorum. Carl’ın Cenaze Oyunları denilen bir dövüşe gönderilmesi ve burada Octavia ile karşılaşması ve Komutan Stark'a karşı planları tabii ki gelecek kitap için bizleri içine çekiyordu. Şimdiden kendim de dahil tüm meraklılara keyifli okumalar diliyorum..
Harika nefes nefese bir maceraydı. Carl ile beraber dövüştüm, savaştım, koştum ve kitabı okurken resmen yoruldum. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başlayacağım.
iyi ki devam kitabı ile beraber almışım. ilk kitap bitince araya zaman vermeden başlamak gibisi yok:) Ölüm Adası; bazıları özellikle oraya getirilmek için seçilmiş kimi de av olmak için gelmiş yetimlerin bir daha çıkamayacağı bir yer. Yenilmez, güçlü, akıllı, zeki, Carl Freeman zorbalık edenlere kendi yöntemleriyle dur dediği için yolu bu adaya düşüyor. Etrafı kendinden büyük ve güçlü şimdiye kadar gördüğü çoğu zorbadan daha ileri seviyede olan çavuşları ve yine kendinden daha güçsüz olan yetimlere eziyet etmeye çalışan yetimlerle dolan Carl Fremaan neler yaşıyor onu okuyoruz :) yine bir Go Kitap klasiği ben yayınevinin çıkardığı kitapları çok sevmeye başladım. Şimdiye kadar okuduğum ve beğenmediğim bir kitap çıkmadı. hatta çok bağımlılık yaptı diyebilirim. Önerilecek kitaplar listesinde. Sizi yormayacak nasıl bittiğini anlamayacağınız kitaplar arasına girecektir. ben ikinci kitaba çoktan başladım bileeee :)
Bu kitabı ikinci okuyuşum. Çok güzel olduğundan değil hiçbir şey hatırlayamadığımdan. İkinci kitabı almıştım ve okumak istiyordum fakat ilk kitapla ilgili bir şey hatırlayamıyordum. kitaptan bahsetmek gerekirse çok güzel değildi ama çok kötü de değildi. bu kitabı okuduğumda aklıma gelen ilk kelime güç oluyor. çünkü neredeyse bütün karakterler güçlüydü bazıları dışında. çok fazla öneremem ama okumayın da demem. arada kaldım gibi bir şey.
Dikkat spoiler içerir.
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan biri. Carl Freeman, sürekli kavgalara karıştığı için en son yargıç tarafından Feniks Adası'na sürgüne gönderilir. Burada pek çok suçlu çocuk vardır ve bunların arasında boks madalyasını aldığı için çavuş Parker ile papaz olarak ve hepsinin ceza almasını sağlayarak nefret toplar. Özellikle Davis onu fırsatını bulduğunda öldürecektir. Ama Ross ve güzel bir kız olan Octavia ile de arkadaş olur. Kırmızı aşamayı geçerken bir kavgada Parker'ı fena benzetir. Ayrıca eski yazmanlardan birinin yazdığı günlüğü bulur ve adanın zannettiği gibi bir yer olmadığını anlar. Parker onu öldürecekken adanın komutanı Stark gelir ve kurtarır. Carl'daki yeteneğin farkındadır ve Feniks gücüne önderlik etmesi için çırağı olmasını ister. Carl en başta kabul eder ama sonradan Stark'ın da bir katil olduğunu bu adada çocukları rehabilite etmediklerini aksine katil yetiştirdiklerini öğrenir. Ayrıca Stark'ın kendini tuzağa düşürdüğünü, cezaların ve Feniks adasına düşmesini onun ayarladığını öğrenir. Bu arada Ross, Octavia ve Acil Servis lakaplı çocuk, Parker'ın çırakları Decker ve ekibi ile kavga ederken Acil Servis ölür ve Parker, Ross ile Octavia'yı sorumlu tutar. Ross avlanır ve öldürülür. Octavia avlanmadan önce Carl'ın onu kurtarması gerekir ama en sonunda Stark'a yakalanır. Carl, bir düello teklif eder. Kaybederse adada kalıp çıraklığa devam edecek, kazanırsa adadan bir kişi elini kolunu sallaya sallaya gidecektir. Acaba Stark ile Carl arasındaki dövüşü kim kazanacaktır? Carl kazanırsa adadan gidecek midir? Yoksa onun yerine başka biri mi gidecektir? Çavuş Parker'a ne olacaktır? İlk başkanları Walter Campbell'a ne olmuştur? Adadaki doktorun çiplerle uyguladığı tedavi Carl'a nasıl etki etmiştir? Bundan sonra neler olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Uzun süredir kitap okuyamıyorum. Yakın zamanda iş başlangıcı yaptım ve henüz bu düzene tam kordine olamadım. Kitaba gelecek olursak Yazar sanki ölüm oyunu ve yaşlı adamın savaşı kitaplarından etkilenmiş gibi. Romanın içinde bazı bölümler kopuk kopuk olsa da çok kötü bir kitap da değil kesinlikle. Bazı insanların yapması gerekenler vardır. Roman bize bunu anlatmayı amaçlıyorum. Macera severler okuyabilir.
"Her şeyin yolunda gideceğine cidden inanmış mıydın yoksa? Hayat mutlu sonlara inanmamayı öğretmedi mi sana?"
John Dixon
Sayfa 249 - Go! Kitap
Bazen, Nobel Ödülü kazanan biriyle savaş suçlusu arasındaki tek fark, coğrafyadır.
John Dixon
Sayfa 223 - Go! Kitap
Ülkede, çocuklardan asker yapan generaller size hiçbir şey öğretmezler. Yalnızca ne yapacağınızı söylerler. Elinize bir silah verir, nereye doğrultacağınızı, kimi vuracağınızı söylerler. 'İşte şu adamı vur,' derler. 'Ama o adam benim babam' dersiniz. 'O zaman başından vur acı çekmesin' derler. Siz de dediklerini yaparsınız. Yoksa sizi vururlar.
John Dixon
Sayfa 281 - Go! Kitap
''Dış dünyayla temas kurmanız yasak,'' dedi Oteka.
''Telefon yok. Mesaj yok. E-posta yok. Mektup yok. Haber izlemek, müzik dinlemek yasak. Televizyon ve internet de. '' Sert bakışlarını saflarda dolaştırdı.
'' Dünya siz olmadan dönmeye devam edecek. Burada olduğunuzu kimse bilmiyor, kimsenin umurunda da değilsiniz zaten. Feniks  Adası'ndan başka eviniz yok.''
Kazanmak istiyorsan, korkunun ya da umudun gözünü kör etmesine izin vermeyeceksin. Her şeyi olduğu şekliyle görmek gerekiyordu sonra da doğru seçimleri ve düzeltmeleri yapmak.
John Dixon
Sayfa 180 - Go! Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm Adası
Alt başlık:
Phoenix Island Serisi 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
462
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880228
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Phoenix Island
Çeviri:
Ebru Sürmeli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
GO! Kitap
TELEFON YOK. MESAJ YOK. E-POSTA YOK. TELEVİZYON YOK. İNTERNET YOK. KAÇIŞ YOK.

On altı yaşındaki boks şampiyonu Carl Freeman, güçsüzleri yumruklarıyla savunmayı alışkanlık haline getirdiği için bir türlü beladan uzak duramaz. Kimsesi olmadığı için hayatı koruyucu aileler ile ıslahevleri arasında mekik dokuyarak geçen Carl, girdiği son kavgada rakiplerinin hepsini hastanelik edince çıkarıldığı mahkeme tarafından cezasını çekmek üzere dış dünyayla bağlantısı olmayan bir adaya gönderilir.

Burası bir evi, bir ailesi ve bir geleceği olmayan çocuk suçluların son durağıdır. Ülkenin uzak bir köşesine kurulmuş olan bu kamp kimsesiz çocuklara merhamet göstermeyen sadist eğitim çavuşları tarafından yönetilmektedir. On sekiz yaşına kadar burada kalmaya mahkûm edilen Carl kurallara uyup cezasını çektikten sonra hayatında yeni bir sayfa açmayı planlar, hatta burada yeni arkadaşlar edinip Octavia adındaki gizemli bir kıza âşık olur. Ama acımasız çavuşlar, yorucu eğitimler, ağır cezalar buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Burası aslında gidenin bir daha geri dönmediği, çocukların avlanarak ya da idam edilerek öldürüldüğü, kesimhane denilen gizli bir devlet laboratuvarında denek olarak kullanıldığı bir ölüm kampıdır. Carl diğer çocuklar tarafından avlanmadan ya da kesimhaneye gönderilmeden önce buradan kaçıp dış dünyayı bu adanın varlığından haberdar etmek ve sevdiklerini kurtarmak zorundadır.

Kitabı okuyanlar 55 okur

  • Burak Bayrak
  • Yunus Emre Kiraz
  • Betikevi
  • Yusuf Yıldız
  • Mm
  • Görkem Gürşahbaz
  • Aygül
  • Sena Dalgın
  • Sema Nur
  • Serkan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (10)
9
%15.6 (5)
8
%28.1 (9)
7
%9.4 (3)
6
%6.3 (2)
5
%6.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.1 (1)