John Dixon

John Dixon

Yazar
8.3/10
50 Kişi
·
89
Okunma
·
3
Beğeni
·
527
Gösterim
Adı:
John Dixon
Unvan:
Boksör, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
"Her şeyin yolunda gideceğine cidden inanmış mıydın yoksa? Hayat mutlu sonlara inanmamayı öğretmedi mi sana?"
John Dixon
Sayfa 249 - Go! Kitap
Geçmiş geçmişte kalmıştı. Gelecek asla gelmeyecekti. Sahip olduğu tek şey şimdiydi. Şu andı. Zamanda son bir an. Dövüş.
Ülkede, çocuklardan asker yapan generaller size hiçbir şey öğretmezler. Yalnızca ne yapacağınızı söylerler. Elinize bir silah verir, nereye doğrultacağınızı, kimi vuracağınızı söylerler. 'İşte şu adamı vur,' derler. 'Ama o adam benim babam' dersiniz. 'O zaman başından vur acı çekmesin' derler. Siz de dediklerini yaparsınız. Yoksa sizi vururlar.
John Dixon
Sayfa 281 - Go! Kitap
Kazanmak istiyorsan, korkunun ya da umudun gözünü kör etmesine izin vermeyeceksin. Her şeyi olduğu şekliyle görmek gerekiyordu sonra da doğru seçimleri ve düzeltmeleri yapmak.
John Dixon
Sayfa 180 - Go! Kitap
Maceraseverlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Bu kitabı okurken burnunuza dostluğun kokusu da gelebilir, ihanetin de. Bazen ağzınızda Carl'ın yaralarından oluşan kan tadındaki sızı, bazen Octavia'ya duyulan aşkın çaresizliği...
İlk kitap daha güzeldi ,şahsen ben begenmedim.Starkin neden carli olum adasına yolladığıda meçhul ,sadakatini ölçmek mi yoksa ölümüne yollayıp kurtulmak mi ...
3cü kitap çıkar konu yarim kaldı ancak okurmuyum orası meçhul
Dikkat Spoiler !
Carl Freeman 16 yaşında Dünya çapında bile şampiyonluk kazanan bir boksördür. Lakin şiddet sorunu onu en sonunda çıkarıldığı mahkemede 2 yıl Fenix Adası mahkumiyetine -ki bu ebedi mahkumiyettir- ulaştırır.
Carl o güne kadar çıktığı 87 maçın 85 tanesini kazanan bir şampiyon, görünürde mazlumun yanında ve zalime meydan okuyan birisidir. Gerçeği anladığında ise çok geç olmuştur çünkü o aslında güçsüz olanı korumak yerine güçlü olanı ezmek için vardır.
Fenix Adası günleri oldukça zor geçerken bulduğu bir günlük hayatını değiştirir. Önce Ross ile okuduklarını paylaşması, sonradan Octavia ile birlikte hareket etmeye çalışması ve ebedi ada kanunları. Adanın gerçek sahibi Komutan Stark ile tanışması ve o günlerden gelecekte komutanlığa yükselecek olması da güzel kısımlar tabi.
Stark ile tanışmasında içinde bulunduğu durum ve kendine takılan çip ile hayata tutunması ve oldukça güçlü biri haline gelmesi de ileride işine yarayacak durumlardan tabi.
İlerleyen bölümlerde Carl'ın adada yaşayan tek arkadaşı Octavia için yaptıkları ve onu kurtarma girişimleri büyük bir düello ve insanları öldüğüne köpek balığı ve domuzları kullanarak inandırması da güzeldi.
Carl'ın kaçış planı ve Stark için düşündükleri ile hız kazanan kitap bir ölüm planına dönüşüyor ve kitap tam da burada Sezon Finaline giriyor desek haksız sayılmayız.
Gelecek kitaptan da biraz bahsetmek istiyorum. Carl’ın Cenaze Oyunları denilen bir dövüşe gönderilmesi ve burada Octavia ile karşılaşması ve Komutan Stark'a karşı planları tabii ki gelecek kitap için bizleri içine çekiyordu. Şimdiden kendim de dahil tüm meraklılara keyifli okumalar diliyorum..
Harika nefes nefese bir maceraydı. Carl ile beraber dövüştüm, savaştım, koştum ve kitabı okurken resmen yoruldum. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başlayacağım.
Ölüm adasında Carl Octovia'nın güvenliği için kendi özgürlüğünden vazgeçmişti. Birbirlerinden ayrılmışlardı. Bu kitapta Carl Stark'tan intikam almak için Stark'ın huyuna gider kendini onun yanındaymış gibi gösterir. Octovia ise burada bambaşka karakterle görüyoruz eski Octovia'yla alakası yok. Dış görüşü, hareketleri ve konumu. Olaylar öllüm adasında geçmiyor kurgu birazcık değişmiş önceki kitaptaki yerler ve kişiler farklı. Burada cenaze oyunları düzenleniyor bu oyunun nasıl olduğunu, kimlerin düzenlediğini ve baştan sona kadar okuyoruz. Bu oyuna Feniks adası gibi yerlerden gelen seçilmiş 45 kişi cenaze oyunlarına katıyorlar. 3 grup şeklinde katılım var; ağır sıklet, orta sıklet, hafif sıklet. Carl orta sıklet grubunda katılıyor. Oyunlar volkanı arenaya çevrilmiş bir yerde düzenleniyor. Volkan dediğime bakmayın her şey son teknolojiye göre düzenlenmiş. Kapaktaki lavları biraz saçma bulmuştum meğersem buradan geliyormuş. Kapakta gördüğünüz her detay anlamlı bir şekilde düzenlenmiş. Cenaze oyunlarınında her şey serbest kemikleriniz kırma, göze çıkarma ve ölene kadar dövüşmek bile. Oyuna karara bağlamak için ise rakibini ya pes ettireceksin yada nakavt yaparak kazanıyorsun. Burada olay raunt değil kararla kazanmak yok diyebilirim. Herzaman ki gibi burada da sırlar var. Sırların çözümü cenaze oyunun sonucu nasıl olcak merakı ile çabucak bitiyor. Sürekleyici konusunda hiç düşünmeyin. Kitapta tek üzüldüğüm şey serinin son kitabı olmasıydı. Devam etseydi çok iyi olurdu. Tek beğenmediğim yer ise sonuydu. Tam bir final olmadı. Alel acele bitirildi. Devam kitabı varmış gibi her konuda son nokta koyulmadı diyebilirim. Ama kitap genel olarak ilk kitaba göre müthişti. Kapak tasarımı, olaylar, sürükleyiciliği her açıdan bir tık daha öndeydi. Daha acımasiz olaylar ve şok yaşayacağınız olaylar var. Ölmeden okuyun dediğim kitaplardan biri. Kesinlikle bir an önce okumalısınız
Spoiler !!

Margarita Carbajal yani bizim Octavia ile kitaba girdik. Diğer taraftan da FEW adlı grubun oluşturduğu Cenaze Oyunları için Stark, Carl'ı görevlendiriyor.
Carl'ın yolculuğa Tex ve Agbeko ile çıkması, özellikle Agbeko ile dostluğunun - Carl'ın onun hayatını kurtarması, sonra onu bayıltana kadar dövmesi, Agbeko'nun Carl'ı tüfekle vurması gibi- tuhaf ilişkiye dayanmasına çok gülmüştüm.
Bu arada Carl'a şu geçen de takılan çipin adı Sigma Çipi olarak verilmiş. Stark ve FEW arasındaki ilişki de kitaba tat katmış.
Cenaze oyunları sonrası onun da oyun içinde oyun olduğunun anlaşılması ve ölenlerin gerçekte ölmeyip bir beden değişikliği yapıldığı konusu kitaba eklenince açıkçası o eski tattan biraz uzaklaşır gibi oldum. Olumsuz tarafını da belirtmesem olmazdı tabiki..
İlk kitapta da dediğim gibi bu seri çok güzel değil ama çok kötü de değil. İlk kitaptan daha güzeldi bence. Biraz daha fazla sürüklüyordu. Sanırım ben biraz yarış ve rekabet seviyorum. Bu kitapta ilk kitaptaki karakterlerin neredeyse hepsi değişmişti. Ama iyi yönden. Eğer birazcık eğlenmek için kitap okumak istiyorsanız bu seriye başlayabilirsiniz.
iyi ki devam kitabı ile beraber almışım. ilk kitap bitince araya zaman vermeden başlamak gibisi yok:) Ölüm Adası; bazıları özellikle oraya getirilmek için seçilmiş kimi de av olmak için gelmiş yetimlerin bir daha çıkamayacağı bir yer. Yenilmez, güçlü, akıllı, zeki, Carl Freeman zorbalık edenlere kendi yöntemleriyle dur dediği için yolu bu adaya düşüyor. Etrafı kendinden büyük ve güçlü şimdiye kadar gördüğü çoğu zorbadan daha ileri seviyede olan çavuşları ve yine kendinden daha güçsüz olan yetimlere eziyet etmeye çalışan yetimlerle dolan Carl Fremaan neler yaşıyor onu okuyoruz :) yine bir Go Kitap klasiği ben yayınevinin çıkardığı kitapları çok sevmeye başladım. Şimdiye kadar okuduğum ve beğenmediğim bir kitap çıkmadı. hatta çok bağımlılık yaptı diyebilirim. Önerilecek kitaplar listesinde. Sizi yormayacak nasıl bittiğini anlamayacağınız kitaplar arasına girecektir. ben ikinci kitaba çoktan başladım bileeee :)
Biraz araştırdığımda ilk kitaba göre daha kötü olduğunu, daha sıkıcı olduğunu yazanları gördüm. Fakat bence Ölüm Adası'ndan sonra çok iyi bir kitap olmuş. Yalnızca ilk kitaptaki karakterlerin çoğunun burada olmayışı kötüydü. Ancak ikinci kitapta bana göre işler iyice kızıştı ve çözümü gelecek olan üçüncü kitaba kaldı. Üçüncü kitapta Feniks Adası'nda, Dr.Vispera'nın laboratuvarında ve en önemlisi adanın gösterilmeyen yüzünde neler olduğundan haberdar olacağız. Bu kitapta Stark'ın hikayesini anlamış olduk. S13 ve Few gibi, "Damarlar", "Sigma", "Gama" gibi yepyeni kavramlar ve yeni bir kurgu girdi işin içine. Son olarak Agbeko kalbimizde yaşıyor kardeşim!
Bizden melek olmaz," dedi Davis, "ama bu, şeytan olacağımız anlamına da gelmiyor." İçeri girenler umutlarını dışarıda bıraksın ... Olum adasına gore daha sürükleyici idi. Bitmemiş yarim kalmış devamı gelecek gibi .

Yazarın biyografisi

Adı:
John Dixon
Unvan:
Boksör, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 89 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.