John Dixon

John Dixon

Yazar
8.2/10
68 Kişi
·
171
Okunma
·
5
Beğeni
·
750
Gösterim
Adı:
John Dixon
Unvan:
Boksör, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
'Bugünün çocuklarına acıyorum,'dedi Stark. 'Küçük birer tanrı gibi şımartılan bu çocuklar, güçsüz ve mutsuzlar. Tutunacak bir şeyleri yok, kendi arzuları dışında tapacak bir şeyleri yok. Onurlandırdıkları ya da kutsal kabul ettikleri bir şey yok. Her şeyin önemsiz olduğu bir dünyada, aşırı beslenip çayıra salınıyorlar. İnsanın böyle mi yaşaması gerekir? Hayır, ancak koyunlar böyle yaşarlar. Günümüzde çocukların çoğu böyleler. Elektronik çayırlarında mutlu mesut yaşayan, küçük, tombul birer koyunlar. Hayatlarını televizyon ekranlarına bakarak, cep telefonunda boş boş konuşarak, video oyunlarına kaçarak ve internette saatler boyunca boş konularda sohbet ederek geçiriyorlar.'
"Her şeyin yolunda gideceğine cidden inanmış mıydın yoksa? Hayat mutlu sonlara inanmamayı öğretmedi mi sana?"
John Dixon
Sayfa 249 - Go! Kitap
Geçmiş geçmişte kalmıştı. Gelecek asla gelmeyecekti. Sahip olduğu tek şey şimdiydi. Şu andı. Zamanda son bir an. Dövüş.
Maceraseverlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Bu kitabı okurken burnunuza dostluğun kokusu da gelebilir, ihanetin de. Bazen ağzınızda Carl'ın yaralarından oluşan kan tadındaki sızı, bazen Octavia'ya duyulan aşkın çaresizliği...
447 syf.
·5 günde·5/10
İlk kitap daha güzeldi ,şahsen ben begenmedim.Starkin neden carli olum adasına yolladığıda meçhul ,sadakatini ölçmek mi yoksa ölümüne yollayıp kurtulmak mi ...
3cü kitap çıkar konu yarim kaldı ancak okurmuyum orası meçhul
462 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
rivera gülümsedi.
işte asker, karşımda. şunu unutmayın: bu, olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için iyi bir fırsat. biz buyuz: verdiğimiz kararlar, ettiğimiz laflar ve en çok da yaptığımız şeyler. yapmanız gereken şeyleri yapmaya devam ederseniz, iyi bir erkek ve kadın olabilirsiniz. başlarını dik tutabilen insanlar olursunuz.
447 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Spoiler !!

Margarita Carbajal yani bizim Octavia ile kitaba girdik. Diğer taraftan da FEW adlı grubun oluşturduğu Cenaze Oyunları için Stark, Carl'ı görevlendiriyor.
Carl'ın yolculuğa Tex ve Agbeko ile çıkması, özellikle Agbeko ile dostluğunun - Carl'ın onun hayatını kurtarması, sonra onu bayıltana kadar dövmesi, Agbeko'nun Carl'ı tüfekle vurması gibi- tuhaf ilişkiye dayanmasına çok gülmüştüm.
Bu arada Carl'a şu geçen de takılan çipin adı Sigma Çipi olarak verilmiş. Stark ve FEW arasındaki ilişki de kitaba tat katmış.
Cenaze oyunları sonrası onun da oyun içinde oyun olduğunun anlaşılması ve ölenlerin gerçekte ölmeyip bir beden değişikliği yapıldığı konusu kitaba eklenince açıkçası o eski tattan biraz uzaklaşır gibi oldum. Olumsuz tarafını da belirtmesem olmazdı tabiki..
462 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat Spoiler !
Carl Freeman 16 yaşında Dünya çapında bile şampiyonluk kazanan bir boksördür. Lakin şiddet sorunu onu en sonunda çıkarıldığı mahkemede 2 yıl Fenix Adası mahkumiyetine -ki bu ebedi mahkumiyettir- ulaştırır.
Carl o güne kadar çıktığı 87 maçın 85 tanesini kazanan bir şampiyon, görünürde mazlumun yanında ve zalime meydan okuyan birisidir. Gerçeği anladığında ise çok geç olmuştur çünkü o aslında güçsüz olanı korumak yerine güçlü olanı ezmek için vardır.
Fenix Adası günleri oldukça zor geçerken bulduğu bir günlük hayatını değiştirir. Önce Ross ile okuduklarını paylaşması, sonradan Octavia ile birlikte hareket etmeye çalışması ve ebedi ada kanunları. Adanın gerçek sahibi Komutan Stark ile tanışması ve o günlerden gelecekte komutanlığa yükselecek olması da güzel kısımlar tabi.
Stark ile tanışmasında içinde bulunduğu durum ve kendine takılan çip ile hayata tutunması ve oldukça güçlü biri haline gelmesi de ileride işine yarayacak durumlardan tabi.
İlerleyen bölümlerde Carl'ın adada yaşayan tek arkadaşı Octavia için yaptıkları ve onu kurtarma girişimleri büyük bir düello ve insanları öldüğüne köpek balığı ve domuzları kullanarak inandırması da güzeldi.
Carl'ın kaçış planı ve Stark için düşündükleri ile hız kazanan kitap bir ölüm planına dönüşüyor ve kitap tam da burada Sezon Finaline giriyor desek haksız sayılmayız.
Gelecek kitaptan da biraz bahsetmek istiyorum. Carl’ın Cenaze Oyunları denilen bir dövüşe gönderilmesi ve burada Octavia ile karşılaşması ve Komutan Stark'a karşı planları tabii ki gelecek kitap için bizleri içine çekiyordu. Şimdiden kendim de dahil tüm meraklılara keyifli okumalar diliyorum..
462 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Harika nefes nefese bir maceraydı. Carl ile beraber dövüştüm, savaştım, koştum ve kitabı okurken resmen yoruldum. Vakit kaybetmeden ikinci kitaba başlayacağım.
462 syf.
·8/10
iyi ki devam kitabı ile beraber almışım. ilk kitap bitince araya zaman vermeden başlamak gibisi yok:) Ölüm Adası; bazıları özellikle oraya getirilmek için seçilmiş kimi de av olmak için gelmiş yetimlerin bir daha çıkamayacağı bir yer. Yenilmez, güçlü, akıllı, zeki, Carl Freeman zorbalık edenlere kendi yöntemleriyle dur dediği için yolu bu adaya düşüyor. Etrafı kendinden büyük ve güçlü şimdiye kadar gördüğü çoğu zorbadan daha ileri seviyede olan çavuşları ve yine kendinden daha güçsüz olan yetimlere eziyet etmeye çalışan yetimlerle dolan Carl Fremaan neler yaşıyor onu okuyoruz :) yine bir Go Kitap klasiği ben yayınevinin çıkardığı kitapları çok sevmeye başladım. Şimdiye kadar okuduğum ve beğenmediğim bir kitap çıkmadı. hatta çok bağımlılık yaptı diyebilirim. Önerilecek kitaplar listesinde. Sizi yormayacak nasıl bittiğini anlamayacağınız kitaplar arasına girecektir. ben ikinci kitaba çoktan başladım bileeee :)
462 syf.
·Puan vermedi
Gayet guzel macera kitabıydi. Ben sıkılmadan bir solukta okudum. Okuyana bir sey katmaz ama kaybettirmez de. Macera kitabi seviyorsaniz sans verin....
447 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Ölüm adasında Carl Octovia'nın güvenliği için kendi özgürlüğünden vazgeçmişti. Birbirlerinden ayrılmışlardı. Bu kitapta Carl Stark'tan intikam almak için Stark'ın huyuna gider kendini onun yanındaymış gibi gösterir. Octovia ise burada bambaşka karakterle görüyoruz eski Octovia'yla alakası yok. Dış görüşü, hareketleri ve konumu. Olaylar öllüm adasında geçmiyor kurgu birazcık değişmiş önceki kitaptaki yerler ve kişiler farklı. Burada cenaze oyunları düzenleniyor bu oyunun nasıl olduğunu, kimlerin düzenlediğini ve baştan sona kadar okuyoruz. Bu oyuna Feniks adası gibi yerlerden gelen seçilmiş 45 kişi cenaze oyunlarına katıyorlar. 3 grup şeklinde katılım var; ağır sıklet, orta sıklet, hafif sıklet. Carl orta sıklet grubunda katılıyor. Oyunlar volkanı arenaya çevrilmiş bir yerde düzenleniyor. Volkan dediğime bakmayın her şey son teknolojiye göre düzenlenmiş. Kapaktaki lavları biraz saçma bulmuştum meğersem buradan geliyormuş. Kapakta gördüğünüz her detay anlamlı bir şekilde düzenlenmiş. Cenaze oyunlarınında her şey serbest kemikleriniz kırma, göze çıkarma ve ölene kadar dövüşmek bile. Oyuna karara bağlamak için ise rakibini ya pes ettireceksin yada nakavt yaparak kazanıyorsun. Burada olay raunt değil kararla kazanmak yok diyebilirim. Herzaman ki gibi burada da sırlar var. Sırların çözümü cenaze oyunun sonucu nasıl olcak merakı ile çabucak bitiyor. Sürekleyici konusunda hiç düşünmeyin. Kitapta tek üzüldüğüm şey serinin son kitabı olmasıydı. Devam etseydi çok iyi olurdu. Tek beğenmediğim yer ise sonuydu. Tam bir final olmadı. Alel acele bitirildi. Devam kitabı varmış gibi her konuda son nokta koyulmadı diyebilirim. Ama kitap genel olarak ilk kitaba göre müthişti. Kapak tasarımı, olaylar, sürükleyiciliği her açıdan bir tık daha öndeydi. Daha acımasiz olaylar ve şok yaşayacağınız olaylar var. Ölmeden okuyun dediğim kitaplardan biri. Kesinlikle bir an önce okumalısınız
462 syf.
·Puan vermedi
Kitabın en güzel yaptığı şey temponun hiç düşmemesi. Kitap sizi nereye yönlendireceği konusunda çok gizemli davranmıyor ama oraya giderken sizi peşinden koşturuyor. Carl’ın boks şampiyonu oluşundan, öfkesini kontrol edemeyen ergene, adaya uyum sağlayan bir gence ve oradan da kendini keşfedişine, daha ilk kitabı olmasına rağmen yeterince güzel geçiyor John Dixon. Aklınızda belki ayrıntıları kalmasa da en azından iki kitaplık serinin ilk kitabından akıp giden bir kitap okuduğunuz kalacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Dixon
Unvan:
Boksör, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 171 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.