Ölümlü Olmak

Atul Gawande

Ölümlü Olmak Konusu

Ölümlülük ağır bir konu olabilir. Bir doktorun güçten düşme ve ölümün kaçınılmazlığı üzerine yazması bazılarını telaşa düşürebilir. Ne kadar dikkatli ele alınırsa alınsın birçoğumuz için böyle bir mevzu bir toplumun hastalarını, yaşlılarını feda etmeye hazırlandığı görüntüsünü yaratabilir. Peki ya hastalar ve yaşlılar zaten feda ediliyorsa – bizim hayat döngüsünün acımasızlığını kabul etmeyi reddedişimizin kurbanlarıysalar? Veya tam da gözlerimizin önünde fark edilmeyi bekleyen daha iyi yaklaşımlar varsa? İnsanlık tarihinin büyük bölümünde ölüm, ortak ve sürekli mevcut bir olasılıktı. Beş ya da elli yaşında olmak fark etmez, ölümün ne zaman ve nerede geleceğini kimse bilemezdi. Ancak günümüz tıbbında gelinen noktada insan neredeyse ölüme meydan okuyabileceğine inanıyor ve ölümlü olma gerçeğinden giderek kopuyor. İşte bu kitap günümüzde ölümü tecrübe etmekle ilgili. Bu kitap, yaşlanmak ve ölmek nasıl bir şey, bu fikre ne kadar hazırız, tıp bizi nereye kadar destekleyebilir ve yolun sonu neresidir sorularına yanıt vermeye çalışıyor. Atul Gawande Ölümlü Olmak’ta empatik ve duyarlı yaklaşımıyla cerrah, hasta, aile üçgeninde gelişen deneyimleri inceliyor. Gawande insan doğasını değil tıbbın işleyişini değiştirecek bir fikrin peşinden gidiyor. Hastalar ve aileleri tıbbi süreçlerden geçerken ölüm gerçeği üzerinde saplanıp kalıyorlar ancak Gawande’ye göre hedef sonuçta iyi bir ölüm değil iyi bir yaşam – sonuna kadar... (Tanıtım Bülteninden)
Çevirmen:
Deniz Yazgan
Deniz Yazgan
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 56 dk.Sayfa Sayısı: 280Yayınlanma Tarihi: Nisan 2016Yayınevi: Koton Kitap
ISBN: 9786058356788Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.310 üzerinden
11 Puan · 2 İnceleme

Ölümlü Olmak Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
ü͙m͙r͙a͙n͙ e͙r͙s͙a͙n͙

ü͙m͙r͙a͙n͙ e͙r͙s͙a͙n͙

@umrnersan
·
29 Kasım 2022 21:48
Puan vermedi
Ölümlülük ağır bir konu olabilir. Bir doktorun güçten düşme ve ölümün kaçınılmazlığı üzerine yazması bazılarını telaşa düşürebilir. Ne kadar dikkatli ele alınırsa alınsın birçoğumuz için böyle bir mevzu bir toplumun hastalarını, yaşlılarını feda etmeye hazırlandığı görüntüsünü yaratabilir. Peki ya
11 etkileşim
Mehmet AY

Mehmet AY

@mehmetay
·
13 Ocak 2018 16:20
10/10 puan verdi
Atul Gawande belki de birçoğumuzun tereddütle yaklaştığı tıp alanında gene her okula hitap edebilecek bir eser çıkarmış ortaya. Özellikle sona yaklaşan insanların ruh hallerinde yaşanan dalgalanışları, vazgeçişleri, son mücadeleleri halen duyarlılığını koruyan bir doktor bakış açısıyla bizlere aktarmış. Özellikle babasının yaşadıkları, son anları bir tıp kitabı okuduğumu bana unutturdu. İncelememi de babasının son anlarını alıntılayarak bitirmek istiyorum: "Sonunda akşamüzeri saat altıyı on geçe, annem ve kız kardeşim sohbet eder ve ben kitap okurken öncesine göre daha uzun bir süredir soluk almadığını fark ettim. - 'Sanırım durdu.' dedim. Yanına gittik. Annem elini tuttu. Hep birlikte sessizlik içinde dinledik. Bir daha nefes almadı.
6 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 61.5
Erkek% 38.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Ölümlü Olmak Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Melahat Erkanlı

Melahat Erkanlı

@Mlhtt
·
24 Ocak 12:00
"Yaşamak bir çeşit beceridir. İleri yaşın sükunetine ve bilgeliğine zaman içinde ulaşılır. "
9 etkileşim
Melahat Erkanlı

Melahat Erkanlı

@Mlhtt
·
24 Ocak 20:07
"Hayatın koşullarını kontrol edemeyebilirsiniz ancak kendi hayatınızın yazarı olmak, o koşullarla ne yapacağınızı kontrol etmek demektir. "
3 etkileşim
Burcu

Burcu

@TembelOkuyucu
·
01 Şubat 2019 17:53
Ölüm belgesinde her zaman sebep yazılır - son yetmezliği kalp durması- ancak gerçek şu ki bir hastalık tek başına sonu getirmez. Suçlu sadece tıp, bedenin dayanması için bakım önlemleri alıp tedavileri yürütürken kişinin bedensel sistemlerinin teker teker çökmesidir.
2 etkileşim
Gölge

Gölge

@BirCirkinOrdekYavrusu
·
27 Eylül 2019 11:36
Yeterliliğiniz size güvenli bir kimlik sunar.
5 etkileşim
Burcu

Burcu

@TembelOkuyucu
·
22 Şubat 2019 19:47
Yardım almadan durumu idare edemeyecek kadar zayıf ve kırılgan hale geldiğimizde, bundan daha iyisinin olabileceğine inanmakta zorlanıyoruz. Hayal gücümüz o kadar engin değil...
1 etkileşim

Ölümlü Olmak İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok