Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Bu kitap bir kez daha siyahın beyaz, koyunun kurt olabileceğinin göstergesi. İnsanların takdir ettiği, gönülden bağlandığı, saygı duyduğu şeylerin perde arkasına bakıldığında, zannedilenin aksine utanılası bir cifeden ibaret olmasını okuyoruz. Kısaca bahsedecek olursak kitap bir kasabada geçiyor. Bu kasabadaki insanlar, her ailedeki en büyük çocuklara çok değer veriyor, onlara kahraman gözüyle bakıyorlar. Ortanca ve küçük çocukları umursamıyorlar. Her zaman öncelik en büyük çocuklara veriliyor. Buradan bakıldığında küçükler eziliyor, evin en büyük çocuğu da sanki Cennet'te yaşıyor. Ta ki büyük çocuk 14 yaşına basana kadar. Bütün bu ilgilerin sebebi, büyük çocukların 14 yaşına girdiğinde, hâlâ devam ettiği zannedilen savaşa gönderilmeleri. Savaşa gittiği zannedilen çocuklar bir daha asla dönmüyor. Bu kasabadaki bir ailenin ortanca çocuğu olan Maggie ise her daim arkaplana itilmekten bıkmış ve kendisini insanlara ispat etmek için kurallara karşı gelmek pahasına bir şey yapmaya karar verir. Fakat neye niyet neye kısmet :D Maggie, düşündüğü şeyi yapmaya çalışırken tahmin edemeyeceği bir şeyi öğrenir ve ilk başta insanlar onu ortanca olduğu için dinlemese de kendi başına bir yola çıkar. Kitap bir oturuşta bitecek kitaplardan. Gayet anlaşılır ve açık bir dile sahip olup, insanı sıkmıyor. Bu kitabı okurken aslında bilgisizliğin de insanlara neler yaşattığını gözlemliyoruz. Keyifli okumalar...
Ortanca
OrtancaKirsty Applebaum · Timaş Yayınları · 2021590 okunma
Reklam
264 syf.
·
Puan vermedi
Dışlayarak,uzak durarak, tanımaya bile fırsat bulamadığımız,sorgulamadan düşmanlık ettiğimiz "öteki" üzerinden,yanılgılarımız anlatılıyor kitapta. Yazar konuyu cesaret,macera ile harmanlanmış ve distopya olarak yazmış. 12 yaş ve üzeri için okunabilir güzel bir kitap.
Ortanca
OrtancaKirsty Applebaum · Timaş Yayınları · 2021590 okunma
264 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
ortanca
Genç Timaş’ın okuduğum heyecanlı kitapları arasına girdi Ortanca. Kapağından zaten heyecanlı bir kitap olduğu belliydi. Konusuna gelecek olursak, küçük bir kasabada yaşayan insanlar var ve bu insanlar için ailenin en büyük çocuğu çok önemli. Ailenin en büyük çocuğuysanız hayat size güzel.. her konuda haklısınız, her başarıyı siz elde etmişsiniz, yanlış yapsanız bile bu görmezden gelinebilir.. Maggie bu kasabada yaşayan bir ailenin ortanca çocuğudur, aile içinde ne yaşarsa yaşasınlar her zaman en sevilen büyük kardeşi Jed’dir. Küçük kardeşi Trig ise küçük olduğu için dokunulmazdır, yani anlayacağınız Maggie ortada kalmış, kendini ispatlama çabası içinde olan, sevilmek istenen küçük bir kızdır. Bu olaylar savaş zamanında geçmektedir ve bu kasabada yaşayan çocuklar 14 yaşına geldiklerinde savaşa gönderilirler.. Kitabın konusu genel olarak bu. Yazarın dili çok akıcı ve sadeydi. Kitap kendini hızlıca okuttu ve gerçekten çok heyecanlıydı. Her bölüm sonunda diğer bölüme geçmek için can attım diyebilirim. Bir şeye körü körüne bağlanmamak gerektiğini, insanın düşünmesini ve düşünerek hareket etmesi gerektiğini anlatan çok çarpıcı kısacık bir hikâyeydi bence. Genç Timaş yayınevi her kitabında okuyucuya bir ders veriyor zaten.. Ortanca’yı çok sevdim, okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
Ortanca
OrtancaKirsty Applebaum · Timaş Yayınları · 2021590 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.