Parmak Uçları

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
472 gösterim
"Artık parmak uçlarınla görmeyi öğrenmen lazım."

Görmek için bir çift göz yeter mi? Gördüğünün farkına varabilmek, onu her şeyiyle hissedebilmek için gözler bazen yetmeyebilir insana. Öyle ki, hayata görmeyi bilmeyen gözlerle bakmaktansa, görmeyi bilen bir yüreğin penceresinden bakmak çok daha anlamlı gelebilir bazılarına...

Işık, Mert ve Doğan... Farklı kültürlerden gelen, bambaşka karakterlere sahip, ruhları ayazda kalmış üç genç. Normal koşullarda yolları kolay kolay kesişmeyecek bu gençlerin hayatlarını birleştiren en önemli şey ise yaşadıkları ortak deneyimler ve kalplerini dolduran sevgi.

Doğan, doğuştan görme engelli. Görmenin ne demek olduğunu bilmemesine rağmen, diğer duyuları sayesinde dünyayı birçok insandan çok daha iyi görme becerisine sahip bir delikanlı. Mert ise geçirdiği bir hastalık yüzünden gözlerini kaybedip daha önce hiç bilmediği bir yaşamla baş başa kalmış çekingen bir genç. Büyüme sancıları ile boğuşan Işık?sa kendisiyle o kadar meşgul ki dünyaya kör gözlerle bakmaktan kendini bir türlü alıkoyamıyor...

Gözleri hayatın renklerinden ve güzelliklerinden mahrum kalmış bu gençlerin içlerini aydınlatacak, onlara yaşama sevinci verip yaralarını umutla sarmalarına yardımcı olacak en önemli güçse dostluklarının yeşerttiği koşulsuz sevgi. Birbirlerinin hayatlarına dokunarak yitirdikleri özgüvenlerini geri kazanma inancını bulacak bu üç arkadaş için hayat küçük mucizelerle dolu. Yeter ki keşfetmesini bilsin insan?

İlk kitabı daha 16 yaşındayken yayımlanan genç yazar Seran Demiral'ın sorun odaklı yeni romanı Parmak Uçları, okurlarını, pek düşünme gereği duymadıkları gerçeklerle yüzleşecekleri karanlık sularda yüzdürürken, engellilerin yaşantısı hakkında farkındalık kazandıracak ilginç deneyimler yaşatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789944699297
 • Yayınevi:
  Tudem Eğitim Hizmetleri
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

İnci Küpeli Kız 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsan sadece fiziksel olarak bir yerden bir yere gitmezdi ki, kafasının içinde de yolculuk edebilirdi..."

Parmak Uçları, Seran DemiralParmak Uçları, Seran Demiral
İnci Küpeli Kız 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Oğlumuz kör ama bu kötü bir şey değil! Bırak da ruhu körelmiş insanlar kendilerine üzülsünler, bizim çocuğumuza değil!"

Parmak Uçları, Seran DemiralParmak Uçları, Seran Demiral
İnci Küpeli Kız 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Merak ettiğin şeylere dokunman gerekiyor. Parmak uçlarınla... Yavaşça... Böylece nesnelerin şekillerini anlayabilirsin. Soğuk veya sıcak mazemeleri, pürüzlü veya pürüzsüz yüzeyleri... Artık parmak uçlarınla görmeyi öğrenmen lazım...

Parmak Uçları, Seran DemiralParmak Uçları, Seran Demiral
İnci Küpeli Kız 
 07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Güzelliğin sadece pırıltılı giysilerle, o giysilerle uyumlu makyajlarla olmadığını öğreniyordu. Şu saçının dağınık, üzerinde pijamaları olan haliyle aynaya baktığında gözünün içinde gördüğü ışıltıydı asıl güzellik..."

Parmak Uçları, Seran DemiralParmak Uçları, Seran Demiral