Parodi (Bunlar da Kör'dü Türkiye)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Parodi
Alt başlık:
Bunlar da Kör'dü Türkiye
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054574377
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sone Yayınları
192 syf.
·Puan vermedi
#kitapyorumu
@emrekaradag00
#parodi
#bunlarıdakördütürkiye Geç yapılmış bir yorum. Öncelikle özürdilerim Emre 🤗🤗
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren bir çok hükümet başa geçmiştir. Az çok okuduğumuz kitaplardan ,aile büyüklerimizden duyduklarımızla öğrendik bazı şeyleri. Fakat şu son 15 yıllık dönem aklımıza beymimize satır satır kazındı. Öyle bir kitap geldi ki sonra ülkemizin gerçekleri bu kadar guzel mizahi dille anlatılamazdı.
kitabı okuduğum zaman olaylar bir bir gözümün önüne geldi. Bazı yerleri okudukça kahkaha attim.
Hakikaten bunları da Kör 'dü Türkiye
KISACA OKUMANIZI TAVSİYE ETTIGIM BIR KITAPTIR...
ASLAN NAZ

Köy meydanını azıcık geçince, mıhtar emminin kahvesinin ilerisinde kara Fatma teyzelerin tarlasının ucunda bir ülke var.Yitik Beyinler Ülkesi.

Bu ülkeyi yıllardır gocuklu celepler, şeyini şey ettiğim fakültesinden mezun ilim insanları ile birlikte paralel ve üçgenle şekli benzerliği olmayan birlikte hamam çalıştıran imamlar yönetirmiş.
Bu ülkede fırıncılar hastane müdürü,
Hayvanat bahçesi görevlileri, bilim ve teknoloji kurum başkanı,
Spor hocaları ve berber çırakları hastane müdür yardımcılığını,
Karşı cinsle elektriği en iyi tutanlar da, elektrik idaresinin stratejik pozisyonlarını öyle becerikli yenetiyorlarmış ki Ananızı ve saldırıya uğrayan bacınız la birlikte vatandaşlığına geçesiniz gelir.

Emre Karadağ Nüktedanlığın uçsuz bucaksız denizinde olayları tarihsel ve kronolojik bir sıralamaya göre edebiyata yeni bir ses katarak, Nasrettin Hoca, Aziz Nesin ve Müjdat Gezen yolunda anlatmaya çalıştığı her konu apayrı bir güzellikte.Okudukça güleceğiniz, güldükçe ülkenin haline ağlayacağınız bir baş yapıt.Bu kitapta anlatılanlardan ve bahse konu ülkede yaşananlardan kendinize de pay çıkarabileceğiniz son yıllarda okumakta geç kaldığım bir kitap.

Sevgili Emre kollarımı her iki yana kocaman açarak seni çocuklarım ve kitaplarımın sevgisiyle kucaklıyorum.İyi ki varsın.
Sen çok yaşa
Sen var ol.


SAADET AŞKIN

Ben bu kitaba BA - YIL - DIM... Okurken nasıl da keyif aldım nasıl. Kitap tıpkı isminide aldığı gibi parodiden oluşuyor. Bu kitapta neler yok ki anlamak isteyene. Baştan başa ironilerle dolu, mizahi bir yapıya sahip.. Günümüz siyasetini en güzel biçimiyle kaleme alınmış muazzam bir eser. Yazarın bakış açısına, üslubuna hayran kalmamak ne mümkün efenim.. Türkiye "kör" dü bunları da "gör" düAaa pardon göremedi.. Görmemekte ısrar ediyordu..
Bu harükulade eseri kör olanların değil, hakikati görebilenlerin eline geçmesi temennisi ile.. 🤓 "Kör" olan zaten "kör" okusada anlamaz. Marifet kitabı okumakta değil, anlayabilmekte..
İnceden, inceden verilmek istenilen mesaj alıcıya iletilmiştir efenim.. Yazarımızın yüreğine ve emeğine sağlık..🤗
Kaleminiz daim olsun sevgili Emre Karadağ


NAZENİN ÇALIŞKAN

Ne kadar da İNCE bir çizgideyiz değil mi arkadaşlar.🤔🤔 Kitabı bitirdim çok severek okudum ama memlekete gidince yollarda yorum yazamadım. Elasu Hazal 'a çok teşekkür ediyorum beni bu kitapla tanıştırdığı için. Ne kadar manidar ki, ''Parodi'' kitabımın yorumu daha önce ''Parodi'' yapılan aynı özellikte günlere denk geldi. :(
Hemen okurum dediğim kitabı okumak çok kolay olmadı tabii. Öyle ciddi meselelere değinilmiş ki; (Koltuk kavgası, ülkenin yönetimi, mit tırları, kör ahali, figüranların yersiz çokluğu,yalanlar,zulümler , baskılar, eğitimin önemi, diplomanın farz olduğu, aslında şekilde olan gördüğümüzü sandığımız bir şeylerin gerçekte olmadığı v.s daha aklıma gelmeyen neler var)bir yerden sonra kitap su gibi akıyor .Özellikle muzdarib olduğumuz konular anlatılınca daha cazip bir hal alıyor içerik..Yazarın anlatmak istedikleri konuları özellikle bilindik hatırı sayılır şairlerin dizeleriyle özdeşleştirmesi takdire şayan doğrusu.Yani Parodi şiire, şiir parodiye aşık mı desem bilemedim. Aslında 15 yıllık bir yaşantının, yönetilememenin ,hazin unutulmaz destanı ''PARODİ''.


EMEL BOZTAŞ

YORUM: Türkiye gündemini yakından takip eden biri olarak yaşanılan trajikomik ve cehaletle örülü gidişatın ince ince işlenmesi ve yapılan ironi ağlanacak halimize yine de tebessüm ettirdi.

Ziyaretçi ve Refakatçı ise bakıp da görebilen , düşünen , sorgulayan biz okuyucular oluyoruz.

Her bir başlık içeriğe tam oturmuş. Her anlatımda bize bilgi de veriliyor: san'atın her alanından. Bu konuda da çok iyi.


ELASU HAZAL

Aman da aman, nasıl güzel bir kitaptı mest oldum valla🤔. Doyamadım okumalara, şiirlere, doyamadım öğrenmelere.
İsim öyle oturmuş ki kitaba , daha iyisi mümkün değildi bence.Ukalalık olmayacaksa , maharet bu kitabı okumak değil, anlamakta.Kitap bahane, anlatım şahane.Kitap kısa kısa bölümlerden pardon oyunlardan oluşuyor, orjinali bozulmadan genel kültür olsun, belki işe yarar diye anlatmış yazarımız hiç üşenmeden. Kitabı okurken hiç okumadığım kadar şiir okudum,not aldım,satır çizdim.Türkiye'deki siyasetin işleyiş biçimini ele alırken nelere ''kör''dük, neleri ''gör''dük kısmıyla ilgileniyoruz. Körlerimizle devam edemeyeceğimiz bu yolda görenlere ihtiyacımız olduğu kanaatindeyim. Şimdi yazara tercüman olmak adına (Sanki ihtiyacı var da, ayıp olacak) okuduğum bölümleri, bölümler gibi kısa kısa özetlemeye çalışacağım dilim döndüğünce.

Düşünsenize ağacı hep balta keser, bir de ağaç baltayı kesse,değil mi kokuşmuş eskimiş düzende, korkuyla yoluna devam eden koyun kardeşim, pardon oyun diyecektim !!! Yok öyle 3 kuruşa beş köfte,yol aynıyken şimdi niye geçtin paralele. İşte Dursun bebek, her türlü rezalet. Alıştın gönül, bekle, görecek günlerin var hayal et. Söylenenler hep farklı, uyan da takip et.Eyyy!! Gafil, bak vicdan aynana da merhamet et. Bırak denize çadır çekmeyi de insaf et, olmasın dert.Ezik kardeşim mirasını aldın mı hakkınca, laf karın doyurmaz korkma. Şu dünyada hakem mi haklı oyuncu mu dikkat et.
Sana nasihatim kardeş, haksızlıklara sustuğun sürece 2x2=5 .Öğren, kavra , KABULLENME. Ağustos böceği cep doldururken karıncayla uğraşmak niye. Kör olmak rantabl, böyle mutlu, huzurlu bir hayat hayal. Krallarda ölür be annem, sen yerinde kal. Haksızlık mı ne var canım, mahkeme mi var, hayır o hayal, paranı say al, parodi de oyuncu burda sandalyeden kayar. Evet evet en keyifli oyun senaryosu senin olandır. Düşünce net, her şey ortada bak. The end. ''Bu kış yolculuk var, diyorsa için, Beni de beraber al anneciğim''(N.Fazıl) Kanını emen böcek, bekliyor ezilecek.🤔️Cennetim Ütopyam nerede , bunu kaldırmaz mayam sende.Geniş dünyamda yaşarken ben, gürültücü masal kahramanı pinokyo sen. Çınlama kulaklarımda girmez nafile, hadi canım sana güle güle‍️‍️‍️
Kör olduktan sonra ampulün Watt ı önemli mi sizce, ''gör''enin basmayın bari bam teline‍🥁
Kendi içinde bile Nekrofil nekrofil diye öten kuşlar, bilmem sizi hangi çukurlar paklar.
Şİmdi tam da burada Men dakka dukka deyip ''Nil ÇAÇAN'dan Eden Bulur'' şarkısını dinliyorum. İyi gitti ama tavsiye ederim
Duama devam edeyim bari, Umudumuz kaldı Allah'a ,Bir tepegöz daha uğratma yurduma-(AMİN) Ne dansöz isterim ne de şarlatan, bunların oyunundan yoruldum anam.🤸‍️🤸‍️Kukla mı? hiç sevmem abi, incecik iple bağlı o ne ki. Hadi yolculuk yakın sessiz gemiye, kalırsan geride kim bakar köleye‍️‍️️Masal masal içinde,masal oyun içinde, unutur muyuz geçince. Yaz Emre Karadağ inceden ince.

Sizi epey yordum ama , Şimdiye kadar milletim ''Kör''dü, artık her şeyi '' Gör''dü umuduyla ;
Sevgili yazarım Emre Karadağ, kalemine ,emeğine, yüreğine sağlık.
4+4+4

Hazır, çözmüşken matematiği...
Sefalettin'le Cehalettin birleşip, Rezalettin'i şey etsinler diye eğitimde devrim yapacağız amma, şu son işlemi beceremedik, der üç yüz kırk bir kişi.
Bir de biz bakalım der, oradan geçen yetmiş bir kişi.
İşlem şudur ki, dört ile dördü toplamışlardır; tek bir rakam daha eklemeleri lazımdır: dört.
Becerdik galiba.
Dört yüz on iki kişi birden bakınca sonuca...
Aman ha, aman.Ört, ört.
Neyi?
Neyi olacak canım; perdeyi!
Çorap

Yanlarından bir çorap geçince...
-Şunu gördün mü?
-Evet, örgüydü!
-Onu demiyorum yahu. Adı, unvanı, telefon numarası falan yazıyordu üzerinde.*
-Haa, evet. Neden öyle?
-Şimdi, şöyle: bunlar, tesadüfen insan olmuşlar!
-İnsan mı bunlar?
-Naylon insanlar!
-Naylon çorap gibi yani!
-Gibi.
-Fantastik.
-Mistik.
-Animistik.**
-Animistik mi?
-Bir dakika ya! Hangimizin konuştuğu karıştı.
-Toparlamalı: bu çoraplar cansız, diyorum Refakatçi olarak, ama kendilerini canlı sanıyorlar ve ona göre davranıyorlar.
-Özne-yüklem uyumsuzluğu, diyorum ben de Ziyaretçi olarak! Madem cansız bunlar, yükleme çoğul eki gelmesi doğru değil.
-Bırak ukalalığı, kırtıpil!
Kiminin çorabı elinde, kiminin ayağında, kimi çorap örmüş başına, takılırlar sağda solda.
-Hiç görgü yok bunlarda.
-İpin ucunu yakalasak, çorap söküğü gibi gelecek ama...
Üç Kuruş

İnsan taklidi yapınca...
-Yooo! O tongaya düşmem bir daha.
-Hayrola?
-Oyunlardan bir oyun, insan taklidi yapmıştım da...
-Ee?
-İşte, tek bir repliğim vardı aslında: kelle.
-Haa! Şehide kelle deyince, dava açılıp hakkında, mahkum edilmiştin üç kuruşa!
-Hatırlatma şunu hatırlatma!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parodi
Alt başlık:
Bunlar da Kör'dü Türkiye
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054574377
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sone Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Burcu BÜYÜKKIRCALI

Kitap istatistikleri