Parti Sırrı

7,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
58 gösterim
- Elbette büyük ve tehlikeli iş! Sana şunu da söyleyeyim, yalnız polisten değil, herkesten korunmalısın. Kimseye birşey söyleme. Babana da, en yakın dostuna da söyleme. Çünkü bu yaptığın iş, en ciddi parti sırrıdır. Ve parti sırrını ele veren her insan parti önünde, arkadaşları önünde ve bütün Bulgaristan halkı önünde iki kat suç işlemiş olur. Seni darağacına da çekseler, parti sırrını yine korumalısın. Kimseye birşey sorma ve kimseye de birşey söyleme. Seni parça parça etseler bile susmalısın!"

- Ey zafer uğrunda savaşanlar, zaferi sabırsızlıkla, titreyerek bekleyenler, küçük oldukları için o günü hatırlamayanlar, henüz doğmamış ve nalçalı jandarma çizmelerinin sesleriyle uykularında belinlememiş olanlar! Sizler, hepiniz, zaferi gözbebeğiniz gibi koruyunuz!..
Parti sırrına gelince...

Ben bütün işkencelere katlandım ve onu vermedim. Onu, onüç arkadaşım da vermedi. Onlar ağızları kapalı, çeneleri kenetlenmiş olarak öldüler. Bunun için, katillerin onları gömdükleri yerde bugün bir anıt vardır ve üzerinde altın harflerle şunlar yazılıdır:
"Onlar, bizi yaşatmak uğruna öldüler."
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789757530459
 • Çeviri:
  Bülent Habora, N. Sel
 • Yayınevi:
  Yar Yayınları
 • Kitabın Türü:
AsiRuh 
02 Şub 11:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Parti Sırrı; Bulgaristan halkının Nazi Almanya’sına ve ülkesinin faşist yönetimine karşı verilen mücadelenin genç bir devrimci gözüyle anlatan akıcı, anlaşılabilir bir kitap.
Örgütlü bilinç, cesaret, mücadele ve bağlılık bu kitabın bence ana unsurları...
Ve bu mücadele bu Kavganın zaferle kazanılan zamanı ; 9 Eylül 1944, “ işte bizim sesimizin duyulacağı zaman da geldi”
Bu kitap 1975 de ülkemizde toplatılmış ve 1978 de beraat etmiş.
Tutuklanmış, bedel ödemiş bir dava kitabı, kimilerine göre yine sakıncalı bir kitap...
İlgili okurlara tavsiye ediyorum.
Kitapla kalın..