Persuader A Jack Reacher Novel

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
91 gösterim
Jack Reacher.
The ultimate loner.
An elite ex-military cop who left the service years ago, he's moved from place to place...without family...without possessions...without commitments.
And without fear. Which is good, because trouble--big, violent, complicated trouble--finds Reacher wherever he goes. And when trouble finds him, Reacher does not quit, not once...not ever.
But some unfinished business has now found Reacher. And Reacher is a man who hates unfinished business.
Ten years ago, a key investigation went sour and someone got away with murder. Now a chance encounter brings it all back. Now Reacher sees his one last shot. Some would call it vengeance. Some would call it redemption. Reacher would call it...justice. "
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9780440241003
 • Yayınevi:
  Dell Mass-Market
 • Kitabın Türü:
DPWW 
28 Mar 14:28 · Beğendi · 8/10 puan

Persuader (kandıran, inandıran kimse), Lee Child'ın ilk okuduğum kitabıdır. Yazarın bu kitapta, cümleleri haddinden çok uzatmaması, fazla bağlaç ve benzeri kelimelere yer vermemesi, ayrıca betimleme yaparken gereksiz detaylara girmemesi , bana başka kitaplarını da okuma hevesi kazandırdı. Benim bitirme sürem dikkate alınmasın. Burada kitap masumdur. Zira fırsat bulamamaktan dolayı biraz uzatmak durumunda kaldım. Beş yüz sayfadan fazla olmasına rağmen akıcılığı bir kaç günde bitirilebilecek kadar yüksek.
Hikaye, yıllar önce görevini bırakmış olan, bir yerden ötekine keyfe keder dolaşan, ailesiz, her hangi bir mülkiyeti olmayan ve emir almayan, askeri polis Jack Reacher üzerine kurgulanmış. Aynı zamanda korkusuz olan Reacher, nereye gitse belayı bulur ve ondan kaçınmaz, bir kere bile. Fakat bu sefer, daha önce bitirilmemiş bir iş yakasına yapışmıştır ve bundan nefret etmektedir.
On yıl kadar önce, kilit sayılabilecek bir soruşturmada başarısız olmuş, cinayetin sorumlusunu bulamamıştır. Fakat şimdi şansı geri gelmektedir. Ve bunu son şansı olarak görmektedir. Bazıları bunu intikam olarak da değerlendirebilir. Fakat Reacher'a göre bu, adalettir.
Bir kitap düşünün, okuyamıyorsunuz fakat aklınız onda. Devamında ne oluyor ya da bildikleriniz ölçüsünde neler olabilecek diye tahminler yürütüyorsunuz. Sizi daha ilk bir kaç sayfada içine alıyor. Beklediğinizden çok daha hızlı. Genelde bu tip romanlarda başlangıç kısımlarında biraz sıkılabiliyorum. Sonuçta tanıtım safhasının da gerekli olduğunu bilmekle beraber, bu bölümlerde biraz zorlandığım doğrudur. Lakin bu konuda Persuader son derece hızlı davranıyor ve hiç sıkmadan sizi hikayeye dahil ediyor. Karakterlerin özellikleri iyi aktarılmış fakat abartıya kaçılmamış. Zaten bu yüzden bu kadar hızlı hikayeye dahil edebildiğini düşünüyorum.
Klişe bir söz olacak ama bir yandan okumak, diğer yandan bitmesini istemediğim güzel kitaplardan biri oldu. Beğendiğimi tekrar vurgulamak isterim. Gönül rahatlığıyla okumak isteyenlere hemen başlayın diyebilirim.