Platon Günlükleri

7,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
429 gösterim
Bunu görüyor musunuz? Yaklaşın, kentliler. Buna kol saati denir. Bunu Köstebek mağarasından getirdim. Dinleyin. Bu işaretlere sayı deniyor. Şu dar metal şeridin nasıl da bir uyum dairesinin etrafında döndüğünü fark ettiniz mi? Bu, zamandır. Dokunmaktan korkmayın. Sihri yeniden canlandırılamaz. Ne amaca mı hizmet ediyordu? Bir evren yaratmıştı! Kenarlardaki sayıları inceleyin... Bunlar harikalar çünkü bir zamanlar dünyanın yapısını temsil ediyorlardı. Bir zamanlar bunun biçiminde modellenmiş koca bir evren vardı...

Kentlileri nasıl rahatsız etmiş olduğunu şimdi anladın mı? Platon: Çocuklara yolculuğumu birkez dahi anlatmadım. Onları sadece soru sormaya ve cevapları aralarında tartışmaya çağırdım.

Yine o meşhur yolculuğunun bahsini açıyorsun. O halde kendi sorularımızı sormamıza izin var mı? Farz edelim ki Köstebek sakinlerinin önünde durup onlara karanlık ve küçük bir dünyada yaşadıklarını bildirdin? Bir mağarada hapis olduklarını. Sence seni alkışlayıp şükranlarını mı sunarlardı? Bu haberi verdiğin için minnettar olacaklarını mı düşünüyorsun? Hayır. Seni ahmak addedip küçümser ya da sahtekar addedip mahkum ederlerdi.

Demek doğmamışlar şehrini duydunuz. Fakat nerede olduğunu bilmiyorsunuz. Hepimizin gelmiş olduğu şehirdir fakat yeri ilginizi çekmiyor. Varlığınızın derin huzurunu bozabilir. Böyle mi deniyor? Evet mi? Varlığın derin huzuru.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786056321627
 • Orijinal Adı:
  The Platon Papers
 • Çeviri:
  Bilgesu Şişman
 • Yayınevi:
  Monokl
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Ali Arslan 
11 May 09:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruh: Böyle konularda ileriyi düşünürüm. Senin için ne iyiyse o doğrudur.

Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 89)Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 89)
Ali Arslan 
13 May 17:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Platon
Farz edelim ki Köstebek sakinlerinin önünde durup onlara karanlık ve küçük bir dünyada yaşadıklarını bildirdin? Bir mağarada hapis olduklarını. Sence seni alkışlayıp şükranlarını mı sunarlardı? Bu haberi verdiğin için minettar olacaklarını mı düşünüyorsun? Hayır. Seni ahmak addedip küçümser ya da sahtekar addedip mahkum ederlerdi.

Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 143)Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 143)
Ali Arslan 
10 May 22:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş ve kıyım, sahiden de, yarattığı gerçek olmayan dünyanın asıl öğeleri haline gelir. Dünyadaki tüm yaşamın tek bir 'ortak ebeveyn' ya da 'ilksel form'dan geldiğini hayal eder; bu 'prototip'in dölü daha sonra çeşitli hayvan ya da bitki türlerine dönüşür, ki bunlar da 'mükemmeliğe doğru ilerlemek' için kendi aralarında savaşır. O buna 'evrim' der. Gülmeyin, lütfen

Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 24)Platon Günlükleri, Peter Ackroyd (Sayfa 24)