6,8/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.281 gösterim
Kitap, Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine Roma Hukuku’nu Medeni Hukuk’a hazırlayıcı bir temel sağlayacak bir biçimde öğretme amacına yönelik olduğundan, Roma Hukuku kavram, kural ve kuramları tarihsel olmaktan çok dogmatik açıdan ele alınmış, olanaklar elverdiği ölçüde çağdaş, medeni hukuk kavram, kural ve kurumlarıyla bağlantı kurulmuştur. Başka bir deyişle, hukuki kavram, kural ve kurumların, önce çağdaş özel hukuklarda kazandıkları nitelik ve içerikler dogmatik bir yöntemle açıklanmakta, daha sonra bunların Roma Hukuku’nda ortaya çıkış ve tarihsel süreç içinde gelişimleri incelenmektedir. rnrnÖğrenciler için hazırlanmış bir ders kitabı niteliği taşıdığı için kitapta, dipnotlarından, uzun ve ayrıntılı bir Bibliyografya’dan kaçınılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  9789754647204
 • Yayınevi:
  Yetkin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Vedat Geçit 
15 Kas 2012 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hukuk tarihi açısından önemli, akıcı bir kitap .)

Sait çelik 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hukuka ilk başlangıç günleri... Ziya Umur... Roma Hukuku... ilginç, düşündürücü, bazen aptalca bazen dahice çözümler...Bir ders kitabıydı ama, bir ders kitabından daha çok şey vermişti...

Kitaptan 2 Alıntı

Bilge Nur 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün sadece çağının ve ülkesinin hukukunu öğrenmek isteyen kişi bile kanunlarda rastladığı birçok kavramı yüzeysel olarak öğrenmekle yetinmeyecek olursa Roma Hukuku'nu incelemek zorunda kalacaktır.

Roma Hukuku, Özcan Karadeniz Çelebican (Sayfa 10)Roma Hukuku, Özcan Karadeniz Çelebican (Sayfa 10)
Bilge Nur 
 09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihin garip bir tecellisi olaraj ilk Hristiyanların en çok işkenceye uğradıkları Roma, bugün Hristiyanlık dünyasının merkezidir ve papalığın manevi baskısı dünya siyasetini hala az çok etkilemektedir.

Roma Hukuku, Özcan Karadeniz ÇelebicanRoma Hukuku, Özcan Karadeniz Çelebican