Adı:
Seyyah 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
545
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053486008
Kitabın türü:
Çeviri:
İlke Afacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Masum Bir Babanın İdam Edilmesiyle Başlayan Hikâye Kaldığı Yerden Devam Ediyor

İstihbaratın tehlikeli dünyasından uzaklaşıp mütevazi bir hayat yaşamak isteyen Seyyah, beklenmedik bir görevle kendini yeni bir kaosun içinde bulur. Sarazen ise, uzun zamandır planladığı korkunç komployu gerçekleştirmek için gizli yolculuğuna çıkar.

Bodrum'da yolları kesişen bu iki adamın hesaplaşması, hem kendilerinin hem de dünyanın kaderini belirleyecektir.

"Son yılların en güçlü polisiyesi... Gerilim dolu, dünya çapında bir seyahat... Uzun ve mükemmel bir kutsal yolculuk..."
-The New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
545 syf.
·9/10
En az ilki kadar sürükleyici olan devam kitabı Seyyah 2 de yine her şey var : fanatik teröristler, FBI , 11 Eylül, ABD yi yok edebilecek bir virüs... Polisiye ve aksiyon karışımı hikayenin bir bölümü Bodrum'da geçiyor. Yazar, kurgularının gerçekliğine okuru ikna edebilme konusunda başarılı. Okumaktan pişman olmayacağınız bir hikaye.
545 syf.
Terry Hayes kaldığı yerden devam etmiş daha hızlı, daha merakla okudum 2. kitabını.

Otel odasında başlayan cinayet sayesinde aydınlatılmış olaylar silsilesi… 2. Kitabının ciddi bir bölümü Bodrum’da Türkiye’de geçiyor, edebi değeri çok yok ama kurgusu, olay akışı gayet iyi, bu yüzden kısa sürede bitirebilir ayrıntılarını okurken şaşkınlıktan mimiklerinize hakim olamayabilirsiniz.

Kitapla ilgili yazacağım her türlü yorum Spoi kapsamına gireceğinden çok yazmak istemiyorum ama şu kadarcık ipucu da vermiş olayım; masum bir babanın idamını izleyen oğlu kendini intikam için bir savaşa hazırlıyor hiç de düşündüğünüz gibi silahlı, askerli bir savaş değil bu, nükleer de değil, sabırla uzun zaman denekleriyle her türlü aşamadan geçirdiği, uzun yollar kat ettiği, uğruna doktor olduğu Biyolojik bir savaş, peki bu savaşı ajanımız mı kazanacak yoksa Sarazen yıllar önce babasının ölümü ile başlayan felaket senaryosunun intikamını mı alacak?

İyi okumalar dilerim.
545 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Seyyah 1 de cevapsız kalan tüm soruların cevaplandığı Seyyah 2 aksiyon severlerin mutlaka seveceği bir seri ...Bütün olaylar tek tek çözülüyor ve birbirine bağlanıp muazzam bir kurgu çıkıyor ortaya...Bir çok ünlü filmin senaristliğini yapmış olan yazarın ilk romanı Seyyah ...ve kesinlikle çok başarılı ...Kitabı okurken çok haklı dediğim kısımlarda oldu , yok artık o kadar da değil dediğim kısımlarda ....Bu durumdan rahatsız olmakla birlikte (hadi ordan , amaann sendeee !) yi araya sıkıştırıp kendimi yine sayfalar arasında kaybolmuş olarak buldum ....Demem o ki bazı bölümler alınmanıza , kırılmanıza neden olsada kesinlikle okunmalı derim ....
545 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Serinin birinci kitabını fazla keyif alarak okumamıştım. Ancak 2. kitap ağırlıklı olarak Türkiye'de geçtiği için mi bilmiyorum ilkine göre daha aksiyonlu ve kolay okunurdu. Aslında konu tipik bir konu, yine müslüman terörist, onu engellemeye çalışan Amerikan istihbaratı. Ancak satır aralarında son derece sıradan bir insanın nasıl terörist olduğunu , Amerikanın egolardan oluşan bir güç olduğunu anlatıyor. Aksiyon temposu film izler gibi sürükleyiciydi. Bunda yazarın senarist olmasının da sanırım etkisi var. Yazar kurguda birkaç hata yapsa da Türkiye'yi gelenekselleşmiş önyargılarla anlatmamış. Ancak tesettürlü kadın polis ve mit'in oldukça pasif gösterilmesi dikkatimi çeken hususlar oldu.
545 syf.
·Beğendi·6/10
Soluk kesen bir devam kitabı. Hesaplaşma son bulacak mı? Kesişen yolda neler olacak? Merak uyandıran macera dolu bir kitap... Polisiye sevenlerin okurken ellerinden bırakamayacağı, soluksuz okunan bir hikaye..
545 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum en sağlam romanlardan birisiydi. Sadece ikinci kitap olarak değil de iki kitabı birden değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ikisi tam bir bütünü (Bence) oluşturuyor.

Doyurucu bir kurgu, karakter ve yazım bütünlüğü olan bir kitap. Polisiye bir kitaptan beklediğim neredeyse hepsinin olduğu bir set özellikle de ikinci kitap oldukça hoşuma gitti.

Olayların en önemli kısımlarının Türkiye'de geçiyor olması hoşuma gitmedi değil. Fakat bazı cümlelerin Türkler ile alakalı küçümseyen ibareler taşıması, arada sırada "hah şimdi bizi deveye binen ve hala fes takan bir millet olarak tanımlayacak" diye düşünmeme neden oldu. Direk olarak olmasa da hala gelişmemiş bir ülke ve toplum olduğumuz konusunda cümlelere rastlamak canımı sıkmadı değil.

Buna rağmen okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Türü seviyorsanız şans verebilirsiniz. :)
545 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
1. Kitabının incelemesinde bu olayın çözülmesi şart demiştim. Olaylar çözüldü ve seyyah bende hayranlık uyandıran iki kitaplı seriydi. Bitmemesi için sonlarına doğru özellikle yavaş yavaş okudum ama bir yandan da hep merak ettim. Mükemmel bir kurgu,polisiye. Bu kadar sayfa kitap hiç mi sıkmaz insanı.. keşke 3.sü de olsa. Kitabın 1. Si daha çok okunmuş ama oturması için 2.sinin okunması şart. Biri benden polisiye kitap önerisi isterse 1 numaralı önerim bu seri olacak
545 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Olaylar ilk baştan yavaş ilerliyor fakat sonraki olaylara geçişlerde elinizden bırakamıyorsunuz , son bölümlere neler olacağı konusunda merakınız artıyor, bu kitabı tavsiye ederim.
545 syf.
·Beğendi·9/10
"Hayat seni köşeye sıkıştırmanın bir yolunu bulur. Sen de bunlara ya dayanırsın ya da dayanamazsın".son derece sürükleyici,adrelanalin dolu bir kitap.
545 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Scott Murdoch, Sarazen'i bulabilmek için elindeki tek ipucu olan bir telefon görüşmesinden yola çıkarak Bodrum'a gelir. Ancak paravan olarak orada işlenen bir cinayeti araştıran bir FBI ajanı olmuştur. Bir Amerikalı milyarder olan Dodge ölmüştür ve Murdoch sonradan bunun cinayet olduğunu ispatlar. Leyla Cumalı adında bir polis amiri Murdoch'a zorluk çıkarmaktadır. Ve Sarazen de bu arada çiçek virüslerini aşı gibi Amerika'ya yollamıştır. Leyla'nın yanında Down sendromlu bir çocuk vardır. Murdoch ABD başkanı Grossvenor ve Fısıldayan ile görüşüp Bradley'i yanına alır. Bilgisayar korsanı Battleboi'nin de çok yardımı olur. En sonunda Sarazen'şn kim olduğunu bulan Murdoch acaba bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Sarazen'in Türkiye'deki yardakçıları kimdir? Çocuk bütün olayların kilidini açacak bir anahtar mıdır? Bir önceki kitapta geçen otel cinayeti ile Dodge cinayeti bağlantılı mıdır? İngrid Kohl ve Cameron'a ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
545 syf.
İki kitabı birlikte kısaca değerlendireceğim.Genel anlamda çok beğenilen bir seri.

Konu itibariyle beğendim ama anlatım resmen içimi şişirdi. Bir konuya başlayıp araya başka şeyler sokup tekrar baştaki konuya dönmesi gerçekten beni daralttı.

Yazarın Türklere ve Müslümanlara karşı kesin hüküm veren bazı söylemleri benim hoşuma gitmedi.Benim hayat felsefem herkesin hayatına saygı duymak olduğu için bu önyargılı tavır çok soğuttu açıkçası..

Velhasıl kelam 1. Kitap 2. nin açıklaması şeklinde yazılmış toplamda 900 sayfalık iki kitap var ama toparlanıp ortalama 500 sayfalık süper bir polisiye kitabı yazılabilirmiş..

Çok detay çok ayrıntı beni sıktı o yüzden sevemedim..
Seveni de çok, okumak isteyenler benim yorumuma bakarsa pek tercih etmezler.. İlle de okuyacağım çok popüler derseniz okadar da kötü değil okunur bir tarafı da var..

Her şey gönlünüzce olsun...
545 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Kitap birinci kitabın devamı ve müthiş bir kitap kitabın çoğu bodrumda geçiyor ve yazar Türkiye'nin doğal güzelliklerini vs çok güzel anlatıyor ancak bazen batılı düşüncelerde hakim İslam ama genel olarak bakıldığında kitap çok güzel ve akıcı
Uyudum ve gördüm rüyamda hayatın güzel olduğunu,
Uyandım ve anladım hayatın görev olduğunu.

Ellen Sturgis Hooper
Terry Hayes
Sayfa 435 - Martı Yayıncılık
Dediği gibi bu işler hep aynıdır. Önce kitap yakmalarla başlar ve insan yakmalarla sona erer.
Ama insan düşünmeden edemiyor: yaptığım şeyler gerçekten bir fark yarattı mı?
Terry Hayes
Sayfa 9 - Martı Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seyyah 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
545
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053486008
Kitabın türü:
Çeviri:
İlke Afacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Masum Bir Babanın İdam Edilmesiyle Başlayan Hikâye Kaldığı Yerden Devam Ediyor

İstihbaratın tehlikeli dünyasından uzaklaşıp mütevazi bir hayat yaşamak isteyen Seyyah, beklenmedik bir görevle kendini yeni bir kaosun içinde bulur. Sarazen ise, uzun zamandır planladığı korkunç komployu gerçekleştirmek için gizli yolculuğuna çıkar.

Bodrum'da yolları kesişen bu iki adamın hesaplaşması, hem kendilerinin hem de dünyanın kaderini belirleyecektir.

"Son yılların en güçlü polisiyesi... Gerilim dolu, dünya çapında bir seyahat... Uzun ve mükemmel bir kutsal yolculuk..."
-The New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 164 okur

  • bahar yılmaz
  • Gülhan Özcan
  • Ahmet Can Gürkcü
  • Akın Özcan
  • Buse Yıldırım
  • Çiğdem
  • Ahmet Tekinkaya
  • iArch
  • Yasemin Uçar
  • Eray Korkmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%23.9
35-44 Yaş
%34.8
45-54 Yaş
%17.4
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61
Erkek
%39

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.4 (20)
9
%28 (23)
8
%18.3 (15)
7
%12.2 (10)
6
%4.9 (4)
5
%2.4 (2)
4
%4.9 (4)
3
%2.4 (2)
2
%1.2 (1)
1
%1.2 (1)