Adı:
Seyyah
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053485995
Kitabın türü:
Çeviri:
İlke Afacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Manhattan cinayeti, Cidde'de bir idam, Suriye'de çalınan gözler, Afganistan'da üç denek, Bodrum'da bir buluşma, Son hesaplaşma.

Her şey masum bir babanın idam edilmesiyle başladı. Suudi Arabistan'da idam edilen masum bir baba ve buna tanık olan bir çocuk New York'ta köhne bir otelde öldürülen genç bir kadın Bodrum'da gerçekleşen çetin bir hesaplaşma Tüm bunların kesiştiği karanlık bir yol Ve bu yolda ilerlemeye çalışan yalnız bir adam…
-Seyyah-

Biri Batı'dan diğeri Doğu'dan kendi hayat yolculuklarına çıkan, birbirine çok benzeyip bir o kadar farklı olan iki yalnız adamın, Seyyah ve Sarazen'in, dünyanın bir ucundan diğer ucuna sürüklenen nefes kesici hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·5 günde·6/10
Seyyah, Terry Hayes'in dilimize çevrilmiş ilk kitabı. Aynı ismi taşıyan devam kitabı Seyyah 2'ye ön hazırlık yapan bir kitap.

Kitapta olayların başlangıç noktası Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde bir babanın idam edilmesi ve idama bu adamın oğlunun da tanık olması. Babasının idamına tanıklık eden bu çocuk ettiği intikam yeminiyle dünyanın seyrini değiştirecek bir hedefe yöneliyor.

Seyyah ilk 30,40 sayfa itibariyle bu türde bir kitaptan beklediğim etkiyi bende yarattı ancak ardından yazarın olayları anlatırken oluşturduğu karmaşadan dolayı sıkıldığım bir kitap oldu. Kitabı okurken 200 sayfa civarında, son 200 sayfada mucizevi bir şey olmazsa beğenmediğim bir kitap olacak, şeklinde düşünmüştüm ki öyle de oldu. Kitaba dair beğendiğim tek nokta kitabın konusuydu ancak bu konunun işleniş biçimini beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Kitapta zaman zaman geçmiş ve gelecek arasında bir köprü oluşturulmaya çalışılmış ancak dönemler arasında bir belirsizlik var, bölüm başlarında da hangi zamana dönüldüğüyle ilgili bir ibare yer almadığı için olaylar kafa karıştırıyor.

Seyyah'ta dikkatimi çeken nokta yazarın İslam ve müslümanlıkla ilgili birkaç cümlesi oldu. 11 Eylül saldırısından yola çıkılarak diğer anlatılarda da İslam ile terörü bağdaştırma gibi bir durumla karşılaştım. Yazar, bazı cümlelerinde İslam diniyle alakalı bilgisinin olmadığını açık bir şekilde belli ediyor ve kulaktan dolma bilgilerle bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Örneğin şu cümle: "(...) Abartı İslam'da haram değildir. Fuhuş, kumar ve alkol ise kesinlikle yasaktır." İslamı bilen biri özellikle bazı konularda abartı ve gösterişe dinin bakış açısını bilir. Bir bölümde ise "havlu kafalılar" tabiri var. Çevirmenin notuna göre bu tabir özellikle Orta Doğu'da sarık takan insanları tanımlamak için kullanılan ırkçı bir tabir. Bazı bölümlerde ise yazar tamamen ABD'nin teknolojik, bilimsel ve askeri anlamlardaki propagandasını yapıyor.

Seyyah'ın ikinci kitabını okuyacağım ancak bu, yazarın dilini, olayların kurgulanış biçimini beğendiğim için değil kitap hiçbir sonuç olmadan, dizilerin merak edilen bir yerinde bitirilmesi gibi bitirildiği için olacak. Sadece olaylar tamamen yarıda bırakıldığı ve konuyu bir nebze beğenmiş olduğum için ikinci kitabı okuyacağım.

Son olarak özellikle bu türde bir kitap okumak isteyen okurlara bu türde çok daha kaliteli kitaplar olduğunu belirtmek istiyorum. Seyyah okunulabilir bir kitap ancak kitap tavsiyesi istenildiğinde adını söyleyeceğim kitaplardan biri kesinlikle değil. Keyifli okumalar...
448 syf.
·Beğendi·8/10
Son zamanlarda okuduğum en iyi kurguya sahip roman, belli ki çok çalışılmış. Amerikan gizli servislerinin birinin çok iyi bir ajanı ve radikal islami terörist kovuşturmasının ilk kitabını ben beğendim devamını okuyacağım. Kitapta, son yıllarda hep karşımıza çıkan islami teröristlerin detaylı anlatılması bence çok iyi olmuş, anlatılan bir sahnede ölmek üzere olan ve çığlıklar atan işkence ettiği kadının sesini duymamak için yüksek sesle kur'an okuyan teröristin tutumu beni fazlasıyla düşündürdü.
448 syf.
·10/10
Ajanların hayatı ile ilgili bilinmezlerin açıklandığı, gizli sandıkları hayatlarının deşifre olmasını, özellikle biyolojik silahlar ve bir teröristin nasıl yetişip kendini nelere adadığını okuyacağınız film tadında bir roman. Polis memuru Bradley'in araştırmaları sonuçu açığa çıkardığı bir ajanın aslında yeterince gizlenmemiş hayatı, 11 Eylül saldırısını ve terörist olan Sarazen'in cihad saydığı biyolojik silah geliştirip kullanmak için nelere katlandığını hayret ve merak ile okudum...En kısa sürede devamını da okuyacağım...
448 syf.
Otel odasında bir kadın cinayeti ile başlıyor hikaye ama çözümü zor gibi, katil arkasında iz bırakmamaya çalışmış küçük bir ayrıntı haricinde; sonrasında Cidde'de oğlunun gözleri önünde bir baba idam ediliyor, eşi, kızı ve oğlu artık burada yaşamayacaklarına kanaat getirip Cidde'den ayrılıyorlar ama oğlu Sarazen çok farklı bir yol tercih ederek hayatını değiştiriyor, Suriye'de Talas'ın çalınan gözlerini Dan Brown'ın hikayesine benzetmedim değil neyse gözlerin akıbeti ile ilgili çok da ipucu vermeyeyim, sonrasında Afganistan'a kaçırılmış üç kişi denek olarak kullanılıyor ve hikaye Türkiye'ye Bodrum'a gelmişken ajanımız bu sefer Seyyah adıyla iş başına geçmek için hazırlanıyor ve bu en heyecanlı çözüm başlangıcında kitap bitiyor.

1. kitap olayların giriş ve gelişmesi olarak anlatılmış, Terry Hayes'in dili akıcı ve anlaşılır, konuyu anlatırken bazen alakasız ayrıntılar üzerinde uzunca durması sıkıcı olsa da merakınız üstün geliyor ve sürekli devam ediyorsunuz.
2. kitapta bu kadar olay nasıl çözülecek ve kişilerin rolleri nasıl kesişecek çok merak ediyorum.

Dikkatimi çeken bir nokta da Dan Brown'un birkaç kitabı ile ilgili benzer noktaları var hatta iki olay Cehennem'den;
Konunun farklı ülkelerden sonra son olarak Türkiye'ye gelmesi, hastalık mikrobu, yetkili kişilerden çalınan gözler v.s. sanırım bu yorumda çok spoi oldu o yüzden bu kitaplık bu kadar diyerek iyi okumalar diliyorum.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabın başlarında bu kadar dağınık ve birbirinden alakasız olaylar ne olacak diye düşünürken ilerleyen sayfalarda yazar beni baya şaşırttı. Olayları birbirine o kadar güzel bağlamış ki hayran kaldım doğrusu. Kitabı sayfalar ilerledikçe elimden bırakamadım. Özellikle kurgu çok başarılı ve yazarın anlatımını sevdim. Polisiye, ajan, istihbarat karışımı bir kitap. Kitapta yabancı araştırmacıların Türkiye hakkındaki düşüncelerini görünce de üzülmemek elde değil. Devamını çok merak ediyorum en kısa zamanda Seyyah 2 kitabını da okuyacağım.
448 syf.
·9/10
Gizli timden biyolojik savaşa, 11 Eylülden cinayet soruşturmasına kadar polisiye-gerilim türlerinde aradığımız her konu mevcut bu hikayede. Bir kahraman ve bir de anti-kahraman olayların merkezinde. Ne yazık ki her şeyin çözülme noktası için 5 Mayısta çıkması beklenen ikinci cildi okumak gerekiyor. Kitabı okumayı düşünenler için önerim her ikisini de birlikte okumanız, oldukça heyecanlı bir hikaye için iki hafta beklemek sabır istiyor.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Scott Murdoch diye bildiğimiz kişi, zamanında ABD'nin en gizli istihbarat teşkilatına Büyük Amir sıfatı ile başkanlık etmiş ve genç yaşta emekli olmuş bir istihbaratçıdır. Bir gün Bradley adında bir polis onun takma isimle yazdığı bir suç patolojisi kitabından yola çıkarak onu deşifre eder. Bradley 11 Eylül'de sakatlanmış bir polistir. Ve en son cinayet Scott'un kitabından kopya bir cinayettir. Diğer tarafta ise zamanında babası idam edildiği için Suudi Arabistan'ı terkeden Sarazen ailesinden kopar ve Afganistan'da mücahit olur. Bir gün tanıştığı bir kadından uzaktaki düşmanı yok etme fikrini bulur ve uzun süren çalışmalar sonucunda Çiçek hastalığının virüsünü üretir. Amerika tamamen tehlikededir ve Sarazen'in kim olduğunu bulup onu bertaraf etmek için Scott görevlendirilecektir. Sarazen en son Bodrum'da bir kadınla görüşmüştür ve Scott yani Seyyah, aradığı adamı bulman için Türkiye'ye gidecektir. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
448 syf.
Kitabın başında "yılın kitabı" vurgusu vardı ve beklentimi yüksek tuttum.

Başları oldukça sıkıcıydı. Bu sıkıcı tutum zaman zaman kaybolsa da kitabın son cümlesine kadar hakimdi.

Polisiye tarzında okuduğum ilk kitap olarak çok beğenemedim..En azından yılın kitabı diyemedim.. Tarzımın dışında bir kitap okuyacaksam bu herkesin çok beğendiği iddialı bir kitap olmalı dedim, hayal kırıklığı yaşadım..

Bu demek değil ki çok kötü! Kesinlikle çok kötü diyemem.. Vasatın biraz üstünde bana göre.. Fazla dip not var ve akıcı değil..

Kitaptan uzak kaldığım zamanlarda kitap saatimi iple çekmedim açıkçası..

İkinci kitaba devam edeceğim çünkü birinci kitap aslında ikinci kitaba hazırlıyor diye tahmin ediyorum. İkinci kitabı okuduğumda daha sağlıklı bir değerlendirme yaparım..
448 syf.
·Beğendi·10/10
Tam 21. yy. polisiyesi.Okuduğum en sürükleyici polisiye romanlardan biriydi diyebilirim.Bence muhteşem kurgu ve karakterleriyle yılın en iyileri arasına girer.
448 syf.
·Puan vermedi
Kitapta anlatılanlar bana biraz dağınık geldi bir türlü kitaba kendimi kaptıramadım. Kurgunun gerilim, heyecan düzeyi bence azdı. Ancak tam Türkiye kısmında 1. kitap bittiği için 2. sini okumak farz oldu. Umarım 2. kitapta olayların akışı ve heyecan düzeyi biraz daha artar. 11 eylül olayının etkilerini, terörstlerin gelişimini anlatan bir konusu var. Sanırım kapağın ilginçliği benim beklentimi yükseltmiş.
448 syf.
·8/10
BİRİNCİ KİTABI ÇOOK İYİYDİ FAKAT İKİNCİSİNİ OKURKEN BAYA Bİ SIKILDIM AMA SONUNDA OKUDUM YANİ KURGUSU FALAN ÇOK İYİ AMA BİRAZ FAZLA UZATMIŞLAR SANKİ KİTABI O YÜZDEN SIKILMAK DOĞAL YANİ
448 syf.
·7/10
İçinde Türkiye de geçen bir olay örgüsüne sahip kitap.Yazarından dolayı merak etmiştim ve beğendiğimi söyleyebilirim merak duygunuzu ayakta tutuyor.Bir çırpıda okuyuveriyorsunuz.
Kur'an, bir insanı öldürenin, tüm insanlığı öldürmüş sayıldığını söyler.
Terry Hayes
Sayfa 291 - Martı Yayınları
Savaşın sorunu şu ki, uğruna mücadele ettiğiniz adalet, ahlak, insanlık gibi en önemli şeyleri genellikle yakıp yok eder.
Terry Hayes
Sayfa 90 - Martı Yayınları
Bir ebeveynin evladına duyduğu sevgi, destansı olanından en küçüğüne, yücesinden adisine tüm sevgi türleri içinde en büyük olanıdır.
Terry Hayes
Sayfa 73 - Martı Yayınları
Hissizleşme ve duygusal kopukluk bir fiziksel yaralanmadan çok daha kötüydü.
Terry Hayes
Sayfa 182 - Martı Yayınları
Suudi Arabistan'da yaşamaya başlarsanız, elbette, kralın siyasi yaklaşımlarından ve ailesinin davranışlarından duyduğunuz tiksintiyi ifade edebilir, dilerseniz tüm bunların Tanrı'ya hakaret olduğunu söyleyebilir, hatta zorla azledilmelerini savunabilirsiniz. Ama bunu içinizden yaptığınıza emin olun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seyyah
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053485995
Kitabın türü:
Çeviri:
İlke Afacan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Manhattan cinayeti, Cidde'de bir idam, Suriye'de çalınan gözler, Afganistan'da üç denek, Bodrum'da bir buluşma, Son hesaplaşma.

Her şey masum bir babanın idam edilmesiyle başladı. Suudi Arabistan'da idam edilen masum bir baba ve buna tanık olan bir çocuk New York'ta köhne bir otelde öldürülen genç bir kadın Bodrum'da gerçekleşen çetin bir hesaplaşma Tüm bunların kesiştiği karanlık bir yol Ve bu yolda ilerlemeye çalışan yalnız bir adam…
-Seyyah-

Biri Batı'dan diğeri Doğu'dan kendi hayat yolculuklarına çıkan, birbirine çok benzeyip bir o kadar farklı olan iki yalnız adamın, Seyyah ve Sarazen'in, dünyanın bir ucundan diğer ucuna sürüklenen nefes kesici hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 180 okur

 • Ali Derelioglu
 • Fatih
 • Ayşe
 • Özlem
 • Elif Ercivan
 • gece
 • Fatmagül Safalı
 • Uğur ŞEN
 • Meryem K.
 • elif mutlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%18.8
35-44 Yaş
%39.1
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.5
Erkek
%28.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.5 (17)
9
%19.6 (18)
8
%20.7 (19)
7
%19.6 (18)
6
%10.9 (10)
5
%3.3 (3)
4
%5.4 (5)
3
%0
2
%2.2 (2)
1
%0