Sinemada Mimarlık

Hikmet Temel Akarsu

Sinemada Mimarlık Konusu

YEM Yayın’ın, *Mimarlık ve Beslenme Alanları* dizisinin ilk kitabı Edebiyatta Mimarlık’ın devamı, tamamlayıcısı olması arzusuyla Hikmet Temel Akarsu, Nevnihal Erdoğan ve Türkiz Özbursalı tarafından yayına hazırlanan yeni kitabı Sinemada Mimarlık yayımlandı… Sinemada Mimarlık, mimarlığın ve tasarımın beslenme kaynaklarında sanatsal ağırlığın artmasının toplumun tümünün estetik algılarının gelişmesinde büyük rol oynayacağına ve bu izlek üzeinden giden tasarımcıların hayal güçlerini çok daha çarpıcı şekilde kullanabileceğine olan inançla hazırlandı. Bu yaklaşımla Christopher Nolan, Halit Refiğ, Andrey Tarkovski, Yavuz Turgul, Peter Jackson, Nuri Bilge Ceylan, Wachowski Kardeşler, Lars von Trier gibi yönetmenlerin Mimar Babam, Kış Uykusu, 1984, Muhsin Bey, Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir, Bulut Atlası, Matrix, Otomatik Portakal, Truva, Yüzüklerin Efendisi gibi dünya ve Türk sinemasından 68 görkemli yapıtı, 40 yetkin yazar tarafından irdelendi. Eserler incelenirken mimarlığın hayal gücünü tetikleyen, ütopik ya da distopik düşüncelere insanı sevk eden, estetik ve sanatsal beğeniyi yükselten, sosyolojik algılara, ekolojik sorunsallara yaklaşımlar sunularak kültürel, eleştirel, estetik ve sanatsal birikimimize katkı sağlamak amaçlandı. Ki böylece kitabın, başta mimar, iç mimar, şehir plancısı vb. olmak üzere tüm okuyuculara, yitirdiğimiz hayal kurma, mutluluğu arama ve güzele erişme yetisini geri vermesi umud ediliyor. *….. Mimarlık eğitimi bilindiği üzere, uzun zamandan bu yana ‘stüdyo’ çevresinde örgütlenmiş disiplinler arası bir erginleşme sürecidir. Bizler, mimarlık stüdyosunun beslenme kaynaklarında sanatsal ağırlığın artmasının öğrencilerin, mimarların ve toplumun diğer üyelerinin estetik algılarının ve hayal güçlerinin gelişmesinde büyük rol oynayacağına ve bu izlek üzerinden giden erginleşmiş yaratıcıların hayal güçlerini çok daha çarpıcı bir şekilde kullanacağına inanan mimarlarız. O nedenle stüdyolarımızda edebiyatı, sanatı, kültürü, görselliği ve hatta müziği ön plana alan eğitsel ekoller geliştirmek peşindeyiz. Edebiyatta Mimarlık kitabımızın yarattığı yankılar hâlâ devam etmekteyken şimdi de ‘vizörümüze’(?) sinemayı koymaya ve mimarlık sanatına bileşke katkı sunan görkemli sinema yapıtlarını incelemeye ve bunları mimarlık kamuoyunun dikkatine sunmaya çabaladık elinizdeki derlememizle…* YEM Yayın’ın *Tasarımın Beslenme Alanları* dizisi Edebiyatta Mimarlık ve Sinemada Mimarlık kitaplarından oluşuyor. Dizinin yeni kitapları Çağdaş Türk Edebiyatında Mimarlık ve Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık’ın da 2020 Sonbaharında okuyucu ile buluşması planlanıyor
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 14 dk.Sayfa Sayısı: 432Yayınlanma Tarihi: Ağustos 2020Yayınevi: Yem Yayınları
ISBN: 9786257008099Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

7.810 üzerinden
7 Puan · 0 İnceleme

Sinemada Mimarlık Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 75.0
Erkek% 25.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Hikmet Temel Akarsu
Hikmet Temel AkarsuYazar, Editör · 29 kitap
Romancı, öykücü ve hiciv yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 yılında Gümüşhane’de doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, kendini yaşam düşü olan yazarlığa adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen hemen her alanında ürün verdi. Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesidir. İki öykü ve bir çocuk kitabı bulunan yazarın 13. romanı olan “Nihilist”, 2010’da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.  

Sinemada Mimarlık Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Cemre

Cemre

@Distopyatik
·
11 Temmuz 2021 21:01
Güç ve servet tapıncının insanları ne hale getirdiği, iktidar olma ve tahakküm etme tutkusunun feci sonuçları, aç hırsların insanları götüreceğin felaketler, güzel bir çevre mekanın kötücül duygular tarafından nasıl katledilebileceği, aslında mutluluğun elimizde olduğu ve güzel bir çevrenin her şeyin başlangıcı olabileceği gibi filozofik fikirler bir çocuğun bile anlayabileceği basitlikte veriliyor bu eserde.
35 etkileşim
Cemre

Cemre

@Distopyatik
·
11 Temmuz 2021 21:04
Mimarlık eğer mutlu bir yaşam için mekan arayışıysa önce mutluluğun ne olduğu üzerinde düşünmelidir. Gerçek mutluluğun ne olduğunu bulduktan sonra amacını gerçekleştirmek; yani o mutluluğun sürdürebileceği mekanı yaratmak daha kolay olacaktır.
32 etkileşim
Berivan Arslan

Berivan Arslan

@Arslnbrvn
·
25 Ocak 22:27
İnsan kendi yaratmış olduğu şehirlerde özgür bir varlık olarak yaşama olanağını kaybetmiştir.
6 etkileşim
Cemre

Cemre

@Distopyatik
·
13 Temmuz 2021 22:43
Ödüllere boğulmuş Büyük Budapeşte Oteli, genç yönetmenin şaheseri olmasının yanı sıra sinema sanatına getirdiği yeniliklerle de göze çarpar. Üstelik bu yenilikler yaratılırken kullanan en önemli enstrüman mimarlık sanatının bizatihi kendisidir.
29 etkileşim
Berivan Arslan

Berivan Arslan

@Arslnbrvn
·
15 Temmuz 2021 20:57
Hiç bir hikaye mekanından bağımsız olarak var olamaz .
11 etkileşim

Sinemada Mimarlık İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok