Adı:
Sinemam ve Ben
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329763
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Fatihte iki yanında cumbalı ahşap evlerin dizili olduğu eski bir Osmanlı sokağında orta halli bir ailenin kızı, tesadüfler sonucu adım attığı sinema dünyasında yıllar boyunca hep zirvede kalmayı başarır...
Bir masal cümlesi gibi görünen bu sözler aslında bir gerçektir; Türkan Şorayın gerçek hayatı...
Bugüne kadar birçok yazar tarafından şu ya da bu yönüyle anlatılan, yazılan bu benzersiz hayat, bizzat o hayatı yaşayan, o hayatın sahibi tarafından kaleme alındı: TÜRKAN ŞORAY / SİNEMAM VE BEN

Fatihte bir yangın sahnesi çekiyorduk. Kenan Artun başroldeydi. Bir yığın izleyici toplanmıştı çevremizde. Aralarından bir kız yaklaştı yanımıza. Okul önlüklüydü. 14-15 yaşlarındaydı. Kenandan imzalı resim istedi. İşte o kız Türkan Şoraydı.

Memduh Ünün hatıralarında söz ettiği o okul önlüklü kız, çok değil bir yıl sonra Yeşilçam dünyasına girer ve birkaç yıl içinde ismini afişlerin en üstüne yazdırmayı başarır.Sonrası, sonu olmayan bir başarı hikayesidir...

Türkan Şorayın 60lı yılların melodramlarından 70li yılların toplumsal gerçekçi filmlerine evrilen, ardından gelen sinemadaki büyük krizi atlatıp kadının özgürleşmesinin sembolü olacak filmlere uzanan sinema hayatı, aynı zamanda Türk sinemasının tarihine de ışık tutan birinci elden tanıklık özelliği taşıyor.

SİNEMAM VE BEN de, setteki ilk gününü, Yaptığım işin ne kadar önemli olduğunun farkında değilim; hiçbir sorumluluk hissetmiyorum. Başarılı veya başarısız olmak gibi hiçbir endişem, korkum, hırsım, hedefim yok. Bu yüzden kameranın önünde hiç heyecanlanmadan, rahat, içgüdüsel yeteneğimle, rolümü canlandırıyorum. Rol yapmıyorum, o gün kamera önünde benden yapmamı istedikleri, benim için sanki gündelik yaşamda yaşadıklarım gibi geliyor sözleriyle anlatıyor Türkan Şoray... Sonraki yıllarda sinemada canlandırdığı 200ün üzerinde kadın karakterle Anadolu insanının sanki aileden biri olarak gördüğü, erkeğiyle, kadınıyla bağrına bastığı Şoray, bu yanıyla hiç kuşkusuz bizlerin hayatında bir sinema yıldızından çok daha fazla şeyi temsil ediyor.

SİNEMAM VE BEN, büyük yıldızın sadece sinema hayatı değil; Türkan Şoray imgesinin gerisindeki insanı, dertlerine, zaaflarına, sevinçlerine, pişmanlıklarına kadar tanıyacağımız açık sözlü bir anlatım...

SİNEMAM VE BEN, Türkan Şorayı Türkan Şoraydan dinlediğimiz ilk kitap...
Bir Türkan şoray hayranı olarak.Kitabi zevkle okudum.Çok icten ve samimi beğendim. Edebi yönden zayif ama benim icin önemli değildi.Bircok fotograf var içinde çok mutlu oldum.Okumanizi tavsiye ederim...Tabi bunu bana hediye eden mahmut arkadasima da teşekkür ederim .:))
Arkadaşım hediye etti geçen gün :') İnceledim biraz , içeriği gayet güzel .Türkan Şoray'ın otobiyografisi. Bir Türkan Şoray nasıl doğar :)) Merak etmeyeniniz yoktur herhalde. Okumak için sabırsızlandığım kitaplardan.
Maalesef bitti. Kaç gündür Türkan Şoray ("Ablam" desem artik) ile yaşıyordum. Gün içinde durup dururken onun hayatindan örnekler verip anılarını paylaşıyordum. Annemin ona benzemesinden dolayıdır belki onu bu denli sevmem, şimdi hayatını da okuyunca aileden biriymiş gibi daha bir yakın hissettim onu kendime. Hayran kaldim bu sefer bilinçlice.. AVM'de şöyle bi karıştırırken kitabini baktim olduğum yerde okumaya başlamışım.. Doğum günü hediyem oldu ayni zamanda kendime.. Çok samimi buldum yazdıklarını.. Ve o bir sinema oyuncusu değil, sinemanin kendisi bence.. İyi ki var.. İyi ki bizim sanatçımız...
Türkan Şoray hayranı olarak kendisinin daha samimi bir dile sahip olduğunu hayal ediyordum. Yeşilçamı, o dünyayı daha çok anlatmasını dilerdim, ama kitap daha çok Türkan Şoray'ın hayatı etrafında devam ediyor. Sinemadan tanıdığımız Türkan Şoray'ı aradım belki de satırlarda; bir de daha önce görmediğimiz, sinema çekimlerinden kareler kitaba renk katmış diyebilirim.
Sinemam ve Ben kitabında Türkan Şoray çocukluğundan itibaren bütün hayatını, kendi kalemiyle anlatmış.

Kitapta birçok bölüm var. Çocukluk, Film ve Diziler, Yönetmenlik, Basınla İlişkiler, Seyirciyle İlişkiler bu bölümlerden bazıları.

Kitapta çok güzel, daha önce görülmemiş, en azından benim görmediğim, fotoğraflar var. Fotoğraflara bakarken o yıllar ve kişiler gözünüzde daha net canlanıyor.

Kitapla ilgili yapabileceğim tek olumsuz eleştiri Türkan Şoray’ın herkes hakkında iyi şeyler yazması olur. Buna Yeşilçam’daki en büyük rakipleri de dahil. Biliyorum eski zamanlarda insanlar daha ince düşünceli, daha naiftiler ama koskoca sinema dünyasında hiç mi çekişme, yoğun rekabet, birbirinin kuyusunu kazma, arkasından konuşma vs. yoktu. Şahsen ben kitapta bu tarz itiraflar, iddialar da okumak isterdim ama sanırım bu çok cesurca bir beklenti olur. Hem Türkan Şoray bu tarz yazılar yazacak biri değil (gibi) hem de bahsedilen kişiler hayattaysa çıkabilecek tartışmalardan çekinmiştir.

Sonuç olarak Sinemam ve Ben; Yeşilçam filmlerini seven, sinema dünyasına ilgi duyan herkese önerebileceğim bir kitap.

Kitapla ilgili detaylı yorumuma blogumdan ulaşabilirsiniz: https://suleuzundere.blogspot.com/...-sinemam-ve-ben.html
"O bir..." diye uzayıp gidecek cümlelerin yegâne öznesi Türkan Şoray. Biz genç kuşağın maalesef ki sadece televizyondan tanıyıp hayran kaldığı,büyüklerimizin ise sinema perdesinde ağzı açık kalarak izlediği bir star o. Öyle bir büyü ki sinema öyle ulvi anlamlar yükleyebiliyoruz ki hayranı olduğumuz starlara ancak böyle kapsamlı metinleri okuduğumuzda anlayabiliyoruz sen ben gibi olduklarını. Kendine star denmesinden imtina eden bir sinema emekcisi oysaki o. Star denildiğinde akla gelen suya sabuna dokunmaz tiplere inat gerektiğinde hikayeler bulup getirerek filmin başlangıcının temelini atmış,gerektiğinde yònetmen koltuğunda oturmuş,gerektiğinde kendi seslendirmesini yapmış,aktörün,aktrisin hakkını gerektiğinde en önde savunmuş velhasıl camlı vitrin her türden ödülle dolmuş.
Kısacası bir varmış bir yokmuş.
Bir zamanlar ve iyi ki hala bu zamanlar kocaman bir Türkan Şoray varmış...
#sinemamveben benim için çok özel bir eser... Bir defa okumalık değil, çok defa gözden geçirmelik... Ezelinden beri hayranı olduğum ve eminim hepimizin gönlünde yer edinmiş sultanımız #türkanşoray 'ın 60'lı yıllarla birlikte başlayan sinema yolculuğunu konu ediniyor.. O dönemin meşhur aktörleri, sinemada iz bırakmış isimler, hayranlıkla izlediğimiz filmlerin perde arkaları... Daha neler neler var içerisinde.. Ve hakikaten gerçek sanatın, sanatçının ne demek olduğunu bu özel kitabı okuyunca anlıyor insan.. Onca imkansızlığa, zor şartlara rağmen gönlümüzde yer edinen, bıkmadan usanmadan izlediğimiz o özel filmlerin samimiyetine bir defa daha hayran olunuyor... Ayrıca Türk Edebiyatı ile Türk sinemasının da ne kadar iç içe olduğunu gözler önüne seriyor.
Türk sinemasının en fazla film çeviren aktrisi Türkan şoray'ın sinema tutkusu onu halkının yoğun sevgisi ve ilgisiyle ulaşılamaz bir mitos haline getirmiştir.. Bugün bile bu sevgi seli devam etmektedir. 60'lardan itibaren hangi zamanda doğmuş olursanız olun herkesin hayatından bir Türkan Şoray geçmiştir...
Benim en sevdiğim karakterleri: Asya, esme, cemo, hazal,
En sevdiğim filmleri:
Selvi boylum al yazmalım, Baraj, Hazal, Karagözlüm, devlerin aşkı, Dila Hanım... Kısaca hepsi ...
Güllü filminde Karaköy meydanında çekim yapıyoruz;ilk defa büyük şehre gelmiş,Karadenizli bir kızı oynuyorum.Üstümde yöresel kıyafet,elimde bohçam,korkuyla şaşkın şaşkın etrafa bakınıyorum. Kamera,karşıdaki bir binanın penceresinden çekim yaptığı için film çekildiği belli değil.Sahne çekilirken yanıma tanımadığım bir genç yaklaştı ve "Şşşt kız,benle gel,bak ben seni ne güzel yerlere götürürüm." gibi laflar etmeye başladı. Bir türlü yanımdan gitmiyor,devamlı konuşuyor.Çekim bitti,bizim setçi arkadaşlar durumu farkedip beni kurtarmak için yanıma gelince adam nasıl kaçacağını bilemedi.
“Dünyada her şey benim deme
O şeyler dünyada kalacak sensiz
Elinle koyduğun her eşyanın yerini
Başka biri değiştirecek sensiz
Sensiz yaşayamam diyen yârin
Üç gün sonra gülebilecek sensiz.” Özbek türküsü
Türkan Şoray
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“Onlar (Marilyn Monroe ve Türkan Şoray) kadın filan da değiller: Kadın üstü, kadın karesi, kadın hülasası, esansı: Al bunlardan birer dirhem, at bir kazana karıştır, karıştır. Yüz binlerce kadına yetecek kadınlık çıkar. Kadın yaratığı onlar. Öyle fazlalar ki. Öyle çoklar ki bir başlarına.” Perihan Mağden
Türkan Şoray
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Özel yaşamımda yalancıktan ağla deseler ağlayamam. Erkekler ağlayan kadına dayanamaz düşüncesiyle bir iki kere yalanciktan ağlamayı denedim, gözlerim bile dolmadı."
Türkan Şoray
Sayfa 73 - Iş Bankası Kültür Yayinları
"SELIM ILERI: (...) Sonralari anladim ki; entellektüellik vehmi içinde küçümsedigimiz dönemlerde Şoray, ciddi bir sosyolojik olayın temsilcisi imiş. Her biri "külkedisi' masalı olan filmleriyle ev kadınlarının tekdüze-bıktırıcı dünyalarına büyük bir hayal zenginliği katıyor, 'rüyalardaki kadın' olabiliyordu."
Türkan Şoray
Sayfa 428 - Iş Bankası Kültür Yayinları
"Toplum sevdiğini sevgisiyle taçlandirir; ben de bu sanslilardan biri oldum. Bir sanatçıyı yücelten, yaşatan o sanat dalında kendisini izleyenlerdir; ben de seyircim için yaşadım, sanirim seyircim bunu anladı. Yoksa ben ne en güzelim ne de en iyi oyuncu."
Türkan Şoray
Sayfa 454 - Is Bankasi Kultur Yayinlari
Yeşilçam, İstanbul’da Beyoğlu’nda bir sokağın adıdır. 60’lı yıllarda film yazıhanelerinin çoğu bu sokaktaydı. Türk filmleri bu yazıhanelerde tasarlanıyor ve yapılıyordu. Yani Amerikan sinemasının Hollywood’u gibi.
Türkan Şoray
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sinemam ve Ben
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329763
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Yayınları
Fatihte iki yanında cumbalı ahşap evlerin dizili olduğu eski bir Osmanlı sokağında orta halli bir ailenin kızı, tesadüfler sonucu adım attığı sinema dünyasında yıllar boyunca hep zirvede kalmayı başarır...
Bir masal cümlesi gibi görünen bu sözler aslında bir gerçektir; Türkan Şorayın gerçek hayatı...
Bugüne kadar birçok yazar tarafından şu ya da bu yönüyle anlatılan, yazılan bu benzersiz hayat, bizzat o hayatı yaşayan, o hayatın sahibi tarafından kaleme alındı: TÜRKAN ŞORAY / SİNEMAM VE BEN

Fatihte bir yangın sahnesi çekiyorduk. Kenan Artun başroldeydi. Bir yığın izleyici toplanmıştı çevremizde. Aralarından bir kız yaklaştı yanımıza. Okul önlüklüydü. 14-15 yaşlarındaydı. Kenandan imzalı resim istedi. İşte o kız Türkan Şoraydı.

Memduh Ünün hatıralarında söz ettiği o okul önlüklü kız, çok değil bir yıl sonra Yeşilçam dünyasına girer ve birkaç yıl içinde ismini afişlerin en üstüne yazdırmayı başarır.Sonrası, sonu olmayan bir başarı hikayesidir...

Türkan Şorayın 60lı yılların melodramlarından 70li yılların toplumsal gerçekçi filmlerine evrilen, ardından gelen sinemadaki büyük krizi atlatıp kadının özgürleşmesinin sembolü olacak filmlere uzanan sinema hayatı, aynı zamanda Türk sinemasının tarihine de ışık tutan birinci elden tanıklık özelliği taşıyor.

SİNEMAM VE BEN de, setteki ilk gününü, Yaptığım işin ne kadar önemli olduğunun farkında değilim; hiçbir sorumluluk hissetmiyorum. Başarılı veya başarısız olmak gibi hiçbir endişem, korkum, hırsım, hedefim yok. Bu yüzden kameranın önünde hiç heyecanlanmadan, rahat, içgüdüsel yeteneğimle, rolümü canlandırıyorum. Rol yapmıyorum, o gün kamera önünde benden yapmamı istedikleri, benim için sanki gündelik yaşamda yaşadıklarım gibi geliyor sözleriyle anlatıyor Türkan Şoray... Sonraki yıllarda sinemada canlandırdığı 200ün üzerinde kadın karakterle Anadolu insanının sanki aileden biri olarak gördüğü, erkeğiyle, kadınıyla bağrına bastığı Şoray, bu yanıyla hiç kuşkusuz bizlerin hayatında bir sinema yıldızından çok daha fazla şeyi temsil ediyor.

SİNEMAM VE BEN, büyük yıldızın sadece sinema hayatı değil; Türkan Şoray imgesinin gerisindeki insanı, dertlerine, zaaflarına, sevinçlerine, pişmanlıklarına kadar tanıyacağımız açık sözlü bir anlatım...

SİNEMAM VE BEN, Türkan Şorayı Türkan Şoraydan dinlediğimiz ilk kitap...

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Nuray Gizem Başcı
  • Annakarinna
  • Asiye Yıldız
  • Mustafa Erdem
  • şule uzundere
  • Predator Haso
  • Caner Toptaş
  • Smyrna
  • Evin Sude Çelik
  • Yunus Emre ZEVNE

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.7 (5)
9
%21.4 (3)
8
%28.6 (4)
7
%14.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0