Türkan Şoray

Yazar 8,7/10 · 10 Oy · 1 kitap · 23 okunma ·  10 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

10 okur beğendi.
10 puanlama · 4 alıntı
2 haber · 2.203 gösterim
23 okur kitaplarını okudu.
22 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Türkan Şoray'ın Biyografisi

Türkân Şoray (28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu.

Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmaktadır. Fatih Kız Lisesi orta bölümünü bitirmiştir. 1960'larda sinema ile tanışmış, 1964'te 1. Antalya Film Festivali'nde "Acı Hayat" filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusudur.

Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içinde, tek yönetmenlik yapan oyuncudur.

90'lı yıllarla birlikte, TV çalışmalarına da ağırlık vermeye başlamıştır. Yaptığı bu çalışmalardan en çok ses getiren ve uzun ömürlü olanları, İkinci Bahar ve Tatlı Hayat olmuştur.

Tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile 1983'te evlenmiş 1987'de ayrılmış ve bu evlilikten Yağmur adlı bir kızları olmuştur. Bugüne kadar 203 filmde rol almıştır. Türkân Şoray ilk televizyon programı olan ve NTV'de yayınlanan Sinema Benim Aşkım'ı sunmaktadır. Şoray programında sinema oyuncuları ile sinema kariyerini anlatmaktadır.

Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz" demiştir. Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır.

Türkan Şoray'ın Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (10 Oy) ·  23 Okunma
Martenteo, bir alıntı ekledi.
 22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O filmler kolay çekilmiyor :)
Güllü filminde Karaköy meydanında çekim yapıyoruz;ilk defa büyük şehre gelmiş,Karadenizli bir kızı oynuyorum.Üstümde yöresel kıyafet,elimde bohçam,korkuyla şaşkın şaşkın etrafa bakınıyorum. Kamera,karşıdaki bir binanın penceresinden çekim yaptığı için film çekildiği belli değil.Sahne çekilirken yanıma tanımadığım bir genç yaklaştı ve "Şşşt kız,benle gel,bak ben seni ne güzel yerlere götürürüm." gibi laflar etmeye başladı. Bir türlü yanımdan gitmiyor,devamlı konuşuyor.Çekim bitti,bizim setçi arkadaşlar durumu farkedip beni kurtarmak için yanıma gelince adam nasıl kaçacağını bilemedi.

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 131)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 131)
MK, bir alıntı ekledi.
10 May 2017 · İnceledi

"SELIM ILERI: (...) Sonralari anladim ki; entellektüellik vehmi içinde küçümsedigimiz dönemlerde Şoray, ciddi bir sosyolojik olayın temsilcisi imiş. Her biri "külkedisi' masalı olan filmleriyle ev kadınlarının tekdüze-bıktırıcı dünyalarına büyük bir hayal zenginliği katıyor, 'rüyalardaki kadın' olabiliyordu."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 428 - Iş Bankası Kültür Yayinları)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 428 - Iş Bankası Kültür Yayinları)
MK, bir alıntı ekledi.
10 May 2017 · İnceledi

"Özel yaşamımda yalancıktan ağla deseler ağlayamam. Erkekler ağlayan kadına dayanamaz düşüncesiyle bir iki kere yalanciktan ağlamayı denedim, gözlerim bile dolmadı."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 73 - Iş Bankası Kültür Yayinları)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 73 - Iş Bankası Kültür Yayinları)
MK, bir alıntı ekledi.
 10 May 2017 · İnceledi

"Toplum sevdiğini sevgisiyle taçlandirir; ben de bu sanslilardan biri oldum. Bir sanatçıyı yücelten, yaşatan o sanat dalında kendisini izleyenlerdir; ben de seyircim için yaşadım, sanirim seyircim bunu anladı. Yoksa ben ne en güzelim ne de en iyi oyuncu."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 454 - Is Bankasi Kultur Yayinlari)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 454 - Is Bankasi Kultur Yayinlari)

Türkan Şoray ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.