1000Kitap Logosu
Sır Katibi-Samiha Ayverdi ile 36 Yıl

Sır Katibi-Samiha Ayverdi ile 36 Yıl

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

384 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 10 sa. 53 dk.
Adı
Sır Katibi-Samiha Ayverdi ile 36 Yıl
Basım
Türkçe · Türkiye · Kubbealtı Neşriyatı · Mayıs 2018 · Karton kapak · 9786054750375
“Hâtıralarımı yazmayı hiç düşünmüyordum. Fakat sevgili dostlarımın devamlı ısrârı, elinizdeki kitabın yazılmasına sebep oldu. Yazılarıma başlangıç olarak ellerini öperek hizmetine soyunduğum İstanbul Fetih Cemiyeti’ndeki günlerimden başlamalıyım, diye düşünürken dostlarım gene araya girdi. Hayır, biz seni de tanımak istiyoruz, dediler. Onları kıramadım, lâkin kendim için söyleyecek pek bir sözüm yoktu.” “Sâmiha Ayverdi hakkında araştırma yapan edebiyatçılar, eserlerinin 1908’den sonra gelişen Türk edebiyâtının en güzel örneklerinden olduğu, Türk dilinin kudretli kalemi olarak eserlerinde imparatorluk dilinin bütün haşmetini ve güzelliğini sergilediği, İstanbul Türkçesi’nin bugüne kadar ulaştığı en mükemmel bir dille ve sehl-i mümtenî kolaylığında yazdığı noktasında birleşirler. Eski Türk terbiyesinin canlı bir örneği, Osmanlı medeniyetinin temsilcisi, Türk-İslâm kültürünün mîrasçısı ve Türk tasavvuf edebiyâtını son devir mümessili olduğunu ifâde ederler ki, biz bu özelliklerini her zaman büyük bir zevkle tekrarlamaktayız. ” (Tanıtım Bülteninden)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

8.5
10 üzerinden
2 Puan · 2 İnceleme
384 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Yazar, Samiha Ayverdi’nin 36 yıl sekretaryası olarak yakınında bulunmuş. Kitabın ezici bir çoğunluğunda Ayverdi’yle ilgili şahidi olduğu olayları anlatmış. Ayverdi’nin muhtelif konular hakkındaki görüşleriyle ilgili beyanda bulunmuş. Ayverdi’nin tasavvuf anlayışından, ideolojik bakış açısına, insan yetiştirmeden siyasete kadar birçok alanda ilginç görüşlerini anlatmış. Kitapta her geçen gün kan kaybeden tasavvufun cemiyete artı değer ürettiği zamanlardaki işleyişiyle –en azından yazarın kendi tasavvufi çevresiyle- ilgili doyurucu bilgiler sunmaktadır. Merhum Samiha Ayverdi’nin güzel aforizmalarından birkaçını paylaşmayı uygun gördük: “Biz bir işi bitirirken ancak başka bir işle dinleniyoruz.” “Aşk elektrikse akıl onu kablolayan, insanların kullanmasını sağlayan bir unsurdur. Aşk akılla kablolandığı zaman nice istifadeler faydalar sağlamıştır.” “Bir göz vardır ki uzağı görür. Bir göz vardır ki yakını görür. İşte her ikisini gören göz basiret gözüdür.” “Ben değirmenciyim, taş getirene kum, buğday getirene un öğütürüm.” “Biz neyi talep edersek Allah bize onu âlet eder.” Bir kermes gününde: “Cihat yalnız kılıçla olmaz, iğneyle de, kalemle de, şişle de olur.” “Şuur altınızı temiz tutunuz. Zira şuur altı talepleriniz vücut bulur.”
Sır Katibi-Samiha Ayverdi ile 36 Yıl
Okuyacaklarıma Ekle
384 syf.
·
10/10 puan
Samiha Ayverdi ve Sır Katibi
Samiha Ayverdi 20. asrın en önemli mütefekkirlerinden. Yaşayışı ile yazdıkları ile tutum, davranış ve ahlakı ile tam bir İstanbul Hanımefendisidir. Anlatılanlardan görüyoruz ki ayrıca salih bir mü'mindir. Onu anlatmak bizim haddimize değil elbette, 35 yıl boyunca "Sır Katip"liğini yapan Aysel Yüksel Samiha Hanım'ı o güzel türkçesi ile anlatıyor. Samiha Ayverdi'yi tanımlayan en öz ve anlamlı cümle herkesin O'na "Annemiz" demesinde saklı aslında. Samiha Ayverdi 20. Asrın en güzel annelerinden. Allah rahmet eylesin.
Sır Katibi-Samiha Ayverdi ile 36 Yıl
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.