Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Milton H. Erickson Psikiyatrik Teknikleri

Sıradışı Terapi

Jay Haley

Sıradışı Terapi Sözleri ve Alıntıları

Sıradışı Terapi sözleri ve alıntılarını, Sıradışı Terapi kitap alıntılarını, Sıradışı Terapi en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Erickson, transa geçirmek için ritüel biçimindeki yöntemi kullandığı gibi, "hipnoz” sözcügünün adını bile anmadan, yalnızca sohbet ederek transı başlatabiliyordu. Bir insan, bir başkasıyla konuşurken dahi hipnotize edebiliyor, seminer verirken özel bir sözcüğü kullanarak dinleyiciler arasındaki belirli bir insanı transa sokabiliyor; genellikle de çalıştığı insanlar hipnotize olduklarını ancak sonradan anlıyorlardı.
Ama görüyorsun, insanlar böyle. Ne zaman birini bir şeyden yoksun bırakmaya başlasan, onu kendilerine vermen için ısrar ederler.
Reklam
Nehrin önünü kesmeye kalkarsa, nehir engelin üzerinden ve etrafından dolaşarak akmaya devam edecektir. Ancak nehrin gücünü kabul edip onu yeni bir yöne doğru çevirirse, nehrin gücü yeni bir kanal açacaktır.
Genelde bir çift ya da bir aileyle çalışırken Erickson belli bir sıraya göre davranır; kasıtlı olarak onlardan bir şey yapmalarını ister, bu genellikle zaten yapmakta oldukları bir şeydir, sonra da ya kendiliğinden bir değişim ister, ya da değişim onun her zamanki davranışı onaylamasının sonucunda gerçekleşir. Bir çifte yapmakta oldukları şeye son vermelerini nadiren söyler.Eğer durmadan kavga eden ve öğütlere direnen bir çiftse Erickson bu "kabullenme" yaklaşımıyla onların kavgalarını onaylar ancak kavganın yerini, zamanını ya da bir özelliğini değiştirir. Bunun karşılığı davranışta "kendiliğinden" değişimdir.
Ne olursa olsun, hakkın olan mutluluğu daha fazla yaşamalısın...
Pek çok çift için balayı süreci ve çocukları doğmadan önce birlikte geçirdikleri zaman çok keyiflidir. Bazıları içinse değil; daha başlamadan evlilik bağını koparan ya da bireylerde psikolojik belirtilere yol açan şaşırtıcı bir gerginlik ortaya çıkabilir.
Reklam
Ayrılmanın eşiğine gelmiş çift, belki de hiç ayrılamayacaklarından, çocuğun iyiliği için bir arada kalmaya karar verebilir. Mutsuz kadınlar kocasıyla yaşadığı eski sorunlarla yüzleşmek yerine, sorunların çocuk yüzünden çıktığına karar verebilir.
Güzel bir beden izlenimi, sadece fiziksel bedeni değil, işlevsel kimliğini ve bedenin içindeki kişiliği de kapsar.
En yıkıcı aileler, çocuklarına kötü davranan aileler degil, çocuklarına aşırı müsamaha gösteren ve koruyan, bu yüzden de çocugun bagımsızlaşmasına izin vererneyen ailelerdir. Aileler ne kadar verici ve yardımcıysa, çocuğun ve ailenin birbirinden kopması o kadar travmatik bir görev haline gelir.
20 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.