·
Okunma
·
Beğeni
·
2558
Gösterim
Adı:
Sırılsıklam Aşk
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119284
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Flat - Out Love
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Uzun boylu, en azından bir seksen olmalı. Alnına düşen kum rengi saçları onu daha da cazibeli kılıyor… Tişörtünün üstünde "Kankam Nietzsche'dir" yazıyor. Bu Matt'ti... Julie'den hoşlanıyordu. Bir de Finn var; Julie'nin âşık olduğu. Karmaşık mı? Tuhaf mı? Kesinlikle öyle.

Boston'a okumak için gelen Julie Seagle, hayatının böylesine altüst olacağını bilemezdi. Her şey onun için tam bir hayal kırıklığı olmuştu; dolandırılmış, ortada kalakalmıştı. Bu zor durumda sığınabileceği bir yer ararken yardımına Watkins ailesi yetişir. Ne var ki Julie, sığındığı bu ailenin biraz tuhaf olduğunu ve büyük sırlar taşıdığını düşünmeye başlar. Genç kadın, burada kalıp kalmaması gerektiğine karar vermeye çalışırken, ansızın kapısını çalan duygu onu şaşkına çevirir.

Bu aşktır; virajlı, engebeli ve heyecanlı bir yolculuk… Ve böylesi bir yolculukta kimsenin yara almadan kurtulması mümkün değildir.

"Bugüne dek okuduğum en iyi kitap... Sayısız kitap okudum ama bunun gibisini asla. Gülmekten gözlerimden yaşlar geldi. Komik, hüzünlü, romantik, sözün kısası harika."
-ComaCalm's Corner-
(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
·3 günde·6/10
Kitaba başlamadan önce sonunda çok şaşıracağımı söylemişlerdi. Ama malesef ben 76.sayfada tüm hikayeyi çözdüm. Kitabın geri kalan kısmını beni yanıltmasını umarak okudum ama malesef işe yaramadı.
Kitap güzeldi. Değişik çılgın bir aile söz konusuydu ve ben çılgın insanları severim. Yani kitabı okumamak için hiç bir neden bulamadım. Yer yer kahkaha attığım kısımlar olmadı değil. Keşke sonunu anlamamış olsaydım.
Kitabın adı ve kapağı o kadar saçmaydı ki kitabın içeriği ile alakası yoktu bence. (Bir kere kitabın orjinal adının tam çevirisi yassı aşk siz ne demeye sırılsıklam aşk diye çevirirsiniz ) Yeniden düzenlenip basılması mantıklı olur diye düşünüyorum.
352 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kitap düşündüğünüz gibi vıcık vıcık bir aşk hikayesi anlatmıyor. Yani öncelikle ismine kanmayı bırakmanızı ve önyargılarınızı kırmanızı öneririm. Evet aşk tabiki var ama bunun yanında aile ilişkilerinden tutun insan psikolojisine kadar diğer şeyler de var. Ayrıca son derece mizahi bir dille anlatılmış ki bu en çok beğendiğim yönlerinden biri oldu. Bir diğer beğendiğim şey ise hayatın anlatılması. Yazar tüm normal insanların hayatları boyunca bir kez de olsa yaşadıkları olayları biraz da mizahla karıştırarak anlatıyor bize. Yani asla sıkılmıyorsunuz okurken. Biraz da gizem var kitapta, tuhaflık var. Bu tuhaflığı da zaten sonunda anlıyorsunuz. Hiçbir soru cevapsız kalmıyor hikayenin sonunda. Çerez olarak nitelendirilebilecek bir kitap aslında. Ama kesinlikle tatmanız gereken türden bir çerez.
 • Işık Tanrıçası
  8.4/10 (77 Oy)65 beğeni339 okunma50 alıntı2.208 gösterim
 • Erebos
  8.7/10 (362 Oy)255 beğeni699 okunma61 alıntı6.030 gösterim
 • Sardalye Sokağı
  7.9/10 (236 Oy)184 beğeni680 okunma341 alıntı7.888 gösterim
 • Mesnevi Terapi
  7.7/10 (120 Oy)149 beğeni553 okunma197 alıntı4.076 gösterim
 • Şehrin Aynaları
  6.7/10 (140 Oy)102 beğeni639 okunma225 alıntı4.753 gösterim
 • Med-Cezir
  7.0/10 (131 Oy)122 beğeni683 okunma154 alıntı5.829 gösterim
 • Kağıt Helva
  6.4/10 (104 Oy)71 beğeni530 okunma292 alıntı3.536 gösterim
 • Che
  7.9/10 (29 Oy)39 beğeni128 okunma15 alıntı1.753 gösterim
 • Hasat
  8.9/10 (239 Oy)250 beğeni770 okunma125 alıntı5.982 gösterim
 • Kemik Bahçesi
  8.5/10 (197 Oy)192 beğeni744 okunma63 alıntı3.881 gösterim
352 syf.
·8 günde·10/10
Bu kitaba 10/10 vermemin tek sebebi son bölümdü. Onun dışında bu kitabı ben ucuz bir aşk romanı olarak almıştım. Dramasız, klişe, alışıldık. Kitaba başlayıp ilerlediğimde öyle olmadığını anladım. Tam bir entrikanın içine düşmüşüm meğer. Gerçekten son sayfalara kadar ne olacağını anlamadım. Bence cidden değişik bir konusu var. Genel olarak beğendim. Dediğim gibi son bölüm ilk bölümlerin sıkıcılığını unutturdu.
Not: Bu arada ben de Matthew Watkins’in „Nietzsche kankamdır“ tişörtünden istiyorum.
352 syf.
·Beğendi·7/10
Sırılsıklam Aşk öyle klasik 18 yaş sendromundaki üniversiteli bir kızın hayatını anlatmıyor daha dolu dolu bir hikaye okuyoruz.

Julie üniversite için Boston'a geliyor ama bazı aksilikler nedeniyle bildiğiniz sokakta kalıyor. Son dakika ayarlamasıyla da geçici olarak annesinin eski üniversite arkadaşının evine yerleşiyor. Aile aslında ilk bakışta gayet hoş... Ailenin oğlu Matt hiçbir konuda yardımını esirgemiyor, annesinin arkadaşı Erin hemen evini ona açıyor, ailenin babası Roger çok çalışıyor ama iyi biri ama ailenin içine girince yadsinamayacak durumlar görünüyor. Ailenin kızı Celeste uzaklarda olan abisi Finn'in kartondan bir maketini yaptırmış ve yanından ayırmıyor. Bu öylesine bir durum değil ciddi anlamda bir bağlanma... Julie'nin garibine gitse de o da ayak uyduruyor bu duruma... Bir yandan üniversite hayatına ayak uydurmaya çalışıp bir yandan Matt'in tişörtleri yüzünden birbirlerini yerken ki kendisi MIT de çift dal yapan süper zeka bir üniversiteli olur ;), diğer yandan da odasına geçici yerleştiği evin uzaktaki abisi Finn ile facebooktan mesajlaşmaya başlıyor.

Kitap genel anlamda sürükleyiciydi. Ama ana damarı olan aile sırrı bu kadar bariz olmasa daha iyiymiş. Hikaye ilerlediğinde ve sırlar ortaya çıktığında hiçbişey beni şaşırtmadı, herşey tahmin ettiğim gibi çıktı. Julie gözünün önündeki olayları nasıl göremedi, anlamadım. Matt'le her temaslarında birbirlerinden bu kadar etkilenmelerine rağmen nasıl onu farketmemekte bu kadar ısrarcı oldu, onu hiç anlamadım. Matt ise bu hikayenin belki de en masumu bence... Şikayet bile etmeden herkesin sorumluluğunu, görevlerini, acısını yüklenmiş sırtına... Ailesi için kendi tercihlerinden vazgeçmiş. Hayran kaldım çocuğa...

Kısacası kitabımız gayet sürükleyici bir anlatıma sahip... Boş zamanda okunabilecek kitaplar statüsünden bir tık ötede diyebiliriz. Bu arada kitap kapağı okuyunca anlam kazanıyor;) Herkese iyi okumalar ;)
352 syf.
·9/10
Kitabın asıl ismi Flat-Out Love ve oldukça kötü bir isim çevirisi olmuş çünkü asıl çeviri Yassı Aşk kitabın içeriğiyle o kadar anlamlı oluyor ki, okuyanlar eminim ki bana katılacaklardır bana.
Garip tişörtleriyle ünlü Matt, onun seyahatteki kardeşi Finn ve esas kızımız Julie...
Ve kitabın tüm sıradanlığını götüren karakter: Celeste
Çok özel bir hikayeleri var hepsinin. Celeste, seyahatteki abisinin kartondan kopyasıyla(Yassı Finn) gezen bir kız, Matt ailenin tüm yükünü omuzlarında taşımakta olan,oldukça zeki bir genç, Julie ise üniversiteye başladığı şehirde emlakçılar tarafından dolandırıldığından annesinin arkadaşı Erin'in yanında kalmaya başlayan bir genç kız. Böylelikle Matt, Finn, Celeste; Julie'nin hayatına girer.
Anlatılanlar sımsıcak bir aşk hikayesi değil, oldukça farklı bir hikayeye sahip ve özellikle de sonunda ortaya çıkacak olan durumu başlarda tahmin etmediğinizde üzerinizdeki etkisi daha güzel olacağına eminim. Ben maalesef ki olayları çok başında çözdüğüm için bir miktar üzüldüm. Ancak sonuçtan daha önemli aktarımlara sahip bir eserdi. Özellikle insan psikolojisini irdelediği, çözümler üretildiği kısımlar çok güzeldi. Celeste ve Julie'nin arkadaşlıkları, Julie'nin tüm gariplikleri görmezden gelerek ona sevgiyle yaklaşması mükemmeldi. Ancak merakına yenik düştüğü kısımlar, gösterdiği çabalar da çok eğlendirdi. Zaman zaman çok güldüm, zaman zaman ise hüzünlendim. Ama ben bu kitabı çok sevdim. Aile, fedakarlık duyguları o kadar güzel satırlara dökülmüş ki içim ısındı. Ayrıyetten sosyal medyada paylaştıkları durumları bölümlerin başında yazmaları kitabı oldukça eğlendirici hale getiren detaylardandı.
Kitabı zamanında okuoku indirimden 5 TL'ye aldım ve denk gelirseniz ve bu tür kitapları seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
350 syf.
·9 günde·3/10
Ben sırılsıklam bi ask göremedim. Cok sıradan bi kitap. Sonlara dogru hep sacmalık. Normalde bu kitabı daha erken bitirmem gerekirdi ama kitap okumaya degmez bence
352 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitap beklentimin o kadar üstündeydi ki şaşkın bir haldeyim. Basit bir genç kurgu bekliyordum, önyargı demeyin ama genelde çeviri aşk kitapları saçma sapan klişe bir kurgu ve naifliğin ne olduğunu bilmeyen aşk anlatımı ile dolu oluyor. Bu kitapta da öyle olur gibi gelmişti ama çok okunmadığı için aksi olabileceğini tahmin etmeliydim, benim hatam.

Julie, üniversiteyi farklı bir şehirde okumak istiyor ve evden ayrılıyor. Talihsiz bir mesele yüzünden annesinin arkadaşının evinde misafir oluyor ve bu yeni tanıştığı aile ile geçirdiği bir yılı anlatıyor kitap. Yalnızca aşka değil çok güzel detaylara değinilen bir kitap olması beni çok mutlu etti. Bunun yanında yazarın dili muzip, detaylar özenli ve kurgu hem özgün hem de çok başarılıydı.

Severek okudum ve tavsiye ediyorum.
Matthew Watkins "Kimsenin hayatı onu özlü söz uydurup ünlü bir kişiye aitmiş gibi yazmaya itecek kadar sıkıcı olmamalı."
Winston Churchill
Ben onu istiyorum. Her şey olan kişiyi. Mide bulandıracak kadar mükemmel olan aptal Yakışıklı Prens'i değil. Hiç bana göre değil. Kusurlara sahip, aynı zamanda her şey olan kişiyi istiyorum.
"Mükemmel bir sandalete sahip olmayı istemek, sosyal veya politik meselelere olan ilgimizi azaltmıyor."
Aşk insanı böyle yapıyordu işte. Ruhu ele geçiren, kör eden, ezen, dolduran, karmaşık, diz çöktüren aşk.
"Zevkimi itici buluyorsun belki ama daha beteri olabilirdi. Hiç olmazsa font delisi değilim."
"Ne değilsin, ne?"
Matt gülümsedi. "Biliyorsundur. Yazı tiplerini seven insanlar. Bazı insanlar sinemaya gidip 1962'de geçen bir filmde görünen restoranın tentesinin üstünde 1991'de icat edilmiş Arras Bold yazı tipinin kullanıldığını görerek sınır oluyor. Onlara göre bu filmin yapımcısı kesinlikle aklını kaçırmış ve katli vacip."
Julie başını iki yana salladı. "Atıyorsun. Bu dediğin şeyleri kimse umursamaz."
"Doğru söylüyorum. Bak." Dizüstü bilgisayarını alarak Julie'nin yanına oturdu. "Basit bir aramayla hemen ispatlayabilirim." Birkaç saniye içinde, yazı tipi delilerinin varlığını kanıtlayan binlerce sayfa buldu. "Hatta tişörtleri bile var."
"Üstünde ne yazıyor? Yazı Tipinin Hastasıyım mı?"
"Hayır. Sadece Helvetica. Bu çok bilinen ve sevilen bir yazı tipidir ama tişörtün üstüne ineklerin nefret ettileri Comic Sans ile yazılmış."
Jessica Park
Sayfa 114 - o tişörtü istiyorum ve evet ben tam olarak o konuştukları kişiyim
“Neden bir sevgili istemiyorsun?”
“Bilmem. Belki istiyorumdur. Doğru kişiyle tanışmam gerek. Sıradan olmayan biri. Beni anlayan biri. Kusursuz bir uyum sağlayacağım biri. Heyecan, kan kaynaması ve karşı konulamaz bir çekim istiyorum. Sıradanlıklarla işim bitti artık.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sırılsıklam Aşk
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752119284
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Flat - Out Love
Çeviri:
Canan Kim
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Uzun boylu, en azından bir seksen olmalı. Alnına düşen kum rengi saçları onu daha da cazibeli kılıyor… Tişörtünün üstünde "Kankam Nietzsche'dir" yazıyor. Bu Matt'ti... Julie'den hoşlanıyordu. Bir de Finn var; Julie'nin âşık olduğu. Karmaşık mı? Tuhaf mı? Kesinlikle öyle.

Boston'a okumak için gelen Julie Seagle, hayatının böylesine altüst olacağını bilemezdi. Her şey onun için tam bir hayal kırıklığı olmuştu; dolandırılmış, ortada kalakalmıştı. Bu zor durumda sığınabileceği bir yer ararken yardımına Watkins ailesi yetişir. Ne var ki Julie, sığındığı bu ailenin biraz tuhaf olduğunu ve büyük sırlar taşıdığını düşünmeye başlar. Genç kadın, burada kalıp kalmaması gerektiğine karar vermeye çalışırken, ansızın kapısını çalan duygu onu şaşkına çevirir.

Bu aşktır; virajlı, engebeli ve heyecanlı bir yolculuk… Ve böylesi bir yolculukta kimsenin yara almadan kurtulması mümkün değildir.

"Bugüne dek okuduğum en iyi kitap... Sayısız kitap okudum ama bunun gibisini asla. Gülmekten gözlerimden yaşlar geldi. Komik, hüzünlü, romantik, sözün kısası harika."
-ComaCalm's Corner-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 79 okur

 • Fatma Köseli
 • seher tekin
 • Mine Özsaltık
 • Aleyna Okman
 • Rümeysa Kandıra
 • drsbookstore
 • mikail yıldırım
 • Nila avci
 • Talha emir bor
 • Tuğçe Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%50
35-44 Yaş
%15
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.4
Erkek
%2.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (9)
9
%15.4 (6)
8
%12.8 (5)
7
%25.6 (10)
6
%7.7 (3)
5
%5.1 (2)
4
%5.1 (2)
3
%2.6 (1)
2
%2.6 (1)
1
%0